od 2010.

Javna rasprava o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakona o oglašavanju

Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine sprovodi javnu raspravu o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakona o oglašavanju, koju je odredio Odbor za privredu i finansije Vlade Republike Srbije, 17. septembra 2024. godine. Javna rasprava o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakona o oglašavanju sprovešće se u periodu od 30. septembra do 20. oktobra 2024. godine.

Učesnici u javnoj raspravi su predstavnici državnih organa i organizacija, privrednih subjekata, poslovnih udruženja, stručne javnosti i druga zainteresovana lica.

Kako se navodi u obrazloženju Nacrta zakona o izmenama i dopunama Zakona o oglašavanju (u daljem tekstu: Nacrt zakona) i ako je oglašavanje je na celovit način regulisano Zakonom o oglašavanju, ipak, potreba da se odgovori zahtevima prakse koji su se pojavili tokom njegove primene, kao i potreba implementacije poboljšanih standarda zaštite građana uslovili su potrebu za donošenjem osavremenjenog propisa koji bi bolje odgovorio zahtevima vremena, te je potrebno izvršiti izmene i dopune ovog zakona.

Podsećamo, Zakonom o oglašavanju (“Sl. glasnik RS”, br. 6/2016 i 52/2019-dr.zakon), u daljem tekstu Zakon, uređuju se sadržina oglasne poruke, opšta pravila oglašavanja, posebna pravila i ograničenja, direktno oglašavanje, sponzorstvo, pravna zaštita i nadzor.

Nacrtom zakona menja se i dopunjuje član kojim su određeni osnovni pojmovi upotrebljeni u Zakonu. Definicija oglašivača izmenom ovog člana je obuhvatnija i utvrđuje da je oglašivač pravno lice, preduzetnik ili fizičko lice koje se predstavlja oglasnom porukom u okviru svoje poslovne delatnosti ili u druge komercijalne svrhe, uključujući i druga lica koja posluju u njegovo ime i za njegov račun.

Uveden je i pojam platforme i data je i definicija audio-vizuelne komercijalne komunikacije kao sredstava koje se koristi za promociju.

Dopunjen je član o slobodi oglašavanja pa se utvrđuje da prenosilac oglasne poruke mora obezbediti jednake uslove za sve oglašivače.

Kod prikrivenog oglašavanja proširen je obuhvat ove norme pa se utvrđuje da li postoji prikriveno oglašavanje u toku prezentovanja sadržaja, odnosno programa, objave na društvenim mrežama i medijskim platformama.

Precizirano je da se kod upotrebe ličnog dobra u oglašavanju pod ličnim podatkom smatra ime, prezime, adresa, JMBG, elektronska adresa i broj telefona.

Član koji uređuje oglasnu deklaraciju dopunjen je tako što je predviđena dužnost prenosioca oglasne poruke u svrhu određivanja identiteta oglašivača, predviđeno je da je potrebna saglasnost nosioca autorskog prava i navedeno je da po isteku roka za obavezno čuvanje oglasne deklaracije, podaci o ličnosti oglašivača fizičkog lica, brišu se.

Precizirane su i proširene odredbe koje regulišu sadržaj oglasne poruke u cilju zaštite dece i maloletnika od neprikladnog oglašavanja. Predviđeno je da tokom dečijih emisija, kao i najmanje deset minuta pre ili nakon njih, mogu biti emitovane samo one oglasne poruke koje su prikladne za dečiji uzrast, čime se obezbeđuje dodatna zaštita dece od neprimerenih sadržaja. Dodatno je zabranjeno oglašavanje dijetetskih suplemenata, čime se unapređuje zaštita dece i maloletnika od potencijalno štetnih proizvoda.

Proširena je definicija oglašavanja u elektronskim medijima kako bi uključila i platforme za deljenje ili razmenu video sadržaja.

Dopunjava se definicija plasiranja proizvoda i navodi se da se plasiranje proizvoda može vršiti tokom programskih sadržaja i/ili korisnički generisanih video zapisa (na platformama za deljenje ili razmenu video sadržaja). Ovo uključuje plasiranje robe, usluga, žigova ili drugih oznaka kao sastavni deo sadržaja, u zamenu za novčanu ili drugu naknadu.

Preciznije su utvrđeni zahtevi obaveštavanja o plasiranju proizvoda, koji se moraju istaći na početku i na kraju programskih sadržaja, kao i nakon reklamnih blokova, što je neophodno kako bi se potrošačima pružile jasnije i transparentnije informacije o prisustvu plasiranih proizvoda u sadržaju koji gledaju ili slušaju.

Menja se član koji reguliše emitovanje TV oglašavanja i TV prodaje u elektronskim medijima.

Nacrtom zakona uvode se ograničenja za trajanje TV oglašavanja i TV prodaje u programskim sadržajima komercijalnih pružalaca medijske usluge i ustanova javnog medijskog servisa i pružalaca medijske usluge civilnog sektora.

Član o oglašavanju u štampanim medijima dopunjen je tako da se odredba odnosi i na kataloge, liflete, buklete i brošure, imajući u vidu da ove vrste štampanih materijala nisu štampani mediji u skladu sa važećom zakonskom regulativnom.

Dopunjen je član koji uređuje internet oglašavanje u svrhu određivanja identiteta oglašivača navođenjem podataka o pravnom ili fizičkom licu koje se oglašava, a koje je prenosilac oglasne poruke, koji je pružalac usluge informacionog društva u smislu zakona kojim se uređuje elektronska trgovina, dužan da prikuplja i dalje obrađuje. Takođe, dopunom ovog člana, utvrđena je obaveza prenosioca oglasne poruke da po isteku roka za obavezno čuvanje podataka o oglašivaču obriše podatke o ličnosti oglašivača fizičkog lica.

Menja se član koji reguliše oglašavanje alkoholnih pića i pića sa sadržajem alkohola, s ciljem zaštite javnog zdravlja i osetljivih grupa poput maloletnih osoba, kao i član o zabranjenim načinima oglašavanja alkoholnih pića.

Nacrt zakona proširuje zabranu oglašavanja elektronskih cigareta i na srodne proizvode.

Izmenjeni su i članovi koji se odnose na pravila za oglašavanje igara na sreću. Predložene izmene i dopune imaju za cilj unapređivanje regulative oglašavanja igara na sreću osiguravajući bolju zaštitu dece i maloletnika, kao i odgovorno oglašavanje u javnom prostoru. Izmene uključuju precizno utvrđivanje zabranjenih zona za oglašavanje na otvorenim površinama i vozilima, uz izuzetke za sportske događaje u strogo kontrolisanim uslovima, kao i dozvoljavanje oglašavanja na poslovnim prostorijama i službenim vozilima priređivača igara na sreću uz zabranu korišćenja svetlećih sredstava za oglašavanje, osim na igračnicama.

Dodat je i novi član kojim se propisuje sprovođenje društveno odgovornih akcija od strane priređivača igara na sreću, koje se ne smatra oglašavanjem. Naime, priređivači igara na sreću mogu sprovoditi društveno odgovorne akcije i isticati svoj logo, ali bez pozivanja na učešće u igrama na sreću.

Izmenom člana o sponzorsvtu, navedeno je da sponzorstvo obuhvata i audio-vizuelnu komercijalnu komunikaciju.

Umesto posebnih mera kod nadzora, Nacrtom zakona se predviđa izricanje mera. Ova izmena ima za cilj unapređenje efikasnosti i pravne sigurnosti u postupcima inspekcijskog nadzora nad oglašavanjem i predstavlja važan korak u pravcu unapređenja regulative u oblasti oglašavanja. Jasno definisane mere, rokovi i procedure, doprinose efikasnijem sprovođenju zakona, zaštiti potrošača i obezbeđenju pravne sigurnosti za sve učesnike u procesu oglašavanja.

I na kraju, menja se i dopunjava kojim su propisane prekršajne sankcije za pravna i fizička lica. Novčani iznosi prekršaja su uređeni u skladu sa Zakonom o prekršajima (“Sl. glasnik RS”, br.  65/2013, 13/2016, 98/2016-OUS, 91/2019-dr.zakon, 91/2019 i 112/2022-OUS).

Poslednjim članom Nacrta zakona propisuje se stupanje na snagu i početak primene Zakona o izmenama i dopunama zakona o oglašavanju.

Izvor: sajt Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine (www.mfin.gov.rs)

Izvor: Izvod iz propisa preuzet je iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.

Najnoviji tekstovi