Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u Vladi Republike Srbije predsedavao je konstitutivnoj sednici Saveta za praćenje primene preporuka Ujedinjenih nacija za ljudska prava, kojom je obeležena desetogodišnjica rada ovog tela.
Na sednici Saveta, koji je novom Odlukom o obrazovanju proširen na 22 stalna člana, predstavljen je plan rada za naredni period, a održavanje sledeće sednice zakazano za januar naredne godine.
Žigmanov je iskazao zahvalnost novim članovima – predstavnicima zaštitnika građana, poverenika za zaštitu ravnopravnosti i poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti na učešću, ocenivši da će njihova stručna ekspertiza biti od velikog značaja za budući rad Saveta.
On je naveo da Srbija redovno izvršava svoje obaveza koje se odnose na izveštavanje i učestvovanje u interaktivnom dijalogu sa UN i da je od osnivanja Saveta do sada dostavljeno 20 periodičnih izveštaja.
Rad Saveta će se, kao i do sada, zasnivati na inkluzivnom procesu i transparentnoj saradnji sa Platformom organizacija za saradnju sa mehanizmima UN za ljudska prava, koja trenutno okuplja 26 organizacija civilnog društva, precizirao je ministar.
Ministar je najavio da će se u budućem periodu intenzivirati i saradnja sa odborima Narodne skupštine, pokrajinskim i lokalnim ombudsmanima, akademskom zajednicom, kao i predstavnicima međunarodnih organizacija.
Ciljevi Saveta su, kako je naveo, unapređenje komunikacije između državnih organa kako bi bolje sagledali stanje i efikasnije pripremili državne izveštaje, poboljšanje saradnje između državnih organa i nezavisnih institucija i drugih relevantnih aktera.
Ministar je podsetio na to da Plan za praćenje primene preporuka trenutno sadrži 481 preporuku mehanizama UN za ljudska prava koji su u nadležnosti rada Saveta.
U kontekstu njihove ispunjenosti, ministar je pozvao članove Saveta da pristupe radu na reviziji Plana preporuka, uključujući izradu novih indikatora, kao i grupisanje preporuka u klastere kako bi se omogućilo efikasnije praćenje i izveštavanje.
Rad Saveta je, kako je napomenuo, u više navrata pohvaljen u domaćim i međunarodnim okvirima, te da je ovo telo Vlade prepoznato kao snažan mehanizam koji služi za praćenje i unapređenje ljudskih prava u skladu sa standardima i propisima EU.
Prema njegovim rečima, rad Saveta prati se kroz akcione planove za pregovaračka poglavlja 23, 19 i 22, naročito u kontekstu izveštavanja o primeni konvencija i sprovođenja preporuka koje se odnose na ostvarivanje prava deteta, prava osoba sa invaliditetom, zabrane diskriminacije i unapređenje rodne ravnopravnosti.
Na sednici je usvojena i Odluka o izmenama i dopunama Poslovnika o radu Saveta, navodi se u saopštenju Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.
Prema najnovijoj Odluci o obrazovanju Saveta za praćenje primene preporuka Ujedinjenih nacija za ljudska prava (“Službeni glasnik RS”, broj 90) od 15. novembra 2024:
1) Obrazuje se Savet za praćenje primene preporuka Ujedinjenih nacija za ljudska prava (u daljem tekstu: Savet), na vreme od pet godina od dana stupanja na snagu ove odluke.
2) Zadaci Saveta su da:
(1) prati ostvarivanje međunarodnih obaveza Republike Srbije prema mehanizmima Ujedinjenih nacija u oblasti ljudskih prava; prati proces izrade državnih izveštaja o sprovođenju Međunarodne konvencije o ukidanju svih oblika rasne diskriminacije, Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima i pratećih opcionih protokola, Međunarodnog pakta o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima i pratećeg opcionog protokola, Konvencije o eliminisanju svih oblika diskriminacije žena i pratećeg opcionog protokola, Konvencije protiv torture i drugih surovih, neljudskih ili ponižavajućih kazni i postupaka i pratećeg opcionog protokola, Konvencije o pravima deteta, Konvencije o pravima osoba sa invaliditetom i opcionog protokola i Međunarodne konvencija o zaštiti svih lica od prisilnih nestanaka i za Univerzalni periodični pregled;
(2) razmatra preporuke i prati primenu preporuka koje Republika Srbija dobija u procesu Univerzalnog periodičnog pregleda Saveta za ljudska prava Ujedinjenih nacija, preporuka ugovornih tela Ujedinjenih nacija – Komiteta za ljudska prava, Komiteta za ekonomska, socijalna i kulturna prava, Komiteta za ukidanje rasne diskriminacije, Komiteta za eliminisanje diskriminacije žena, Komiteta protiv torture, Komiteta za prava deteta, Komiteta za prava osoba sa invaliditetom, Komiteta za prisilne nestanke i specijalnih procedura Ujedinjenih nacija, putem Plana za praćenje primene preporuka Ujedinjenih nacija;
(3) prati sektorske politike i druga planska dokumenta, kao i izveštaje od značaja za primenu preporuka i unapređenje ljudskih prava;
(4) razmatra izveštaje i predložene mere nezavisnih tela za zaštitu ljudskih prava i organizacija civilnog društva za sprovođenje preporuka mehanizama Ujedinjenih nacija za ljudska prava;
(5) predlaže mere za usmeravanje, koordinisanje i unapređenje javnih politika u cilju efikasnije primene preporuka;
(6) razmatra aktuelne teme i druga pitanja o preuzetim obavezama iz potvrđenih ugovora iz oblasti zaštite i unapređenja ljudskih prava;
(7) daje mišljenja i stručna objašnjenja o stanju ljudskih prava i rezultatima napretka koji su u izveštajnom periodu ostvareni primenom preporuka u različitim oblastima.
Izvor: Sajt Vlade Republike Srbije (www.srbija.gov.rs).
Izvor: Izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a