od 2010.

Koordinisan rad svih državnih organa u borbi protiv korupcije

Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar unutrašnjih poslov izjavio je na konferenciji povodom obeležavanja Međunarodnog dana borbe protiv korupcije, da je jedan od prioritetnih zadataka policije borba protiv ove negativne društvene pojave, u kojoj ne sme biti zaštićenih.

Isti je poručio da je stav državnog rukovodstva po tom pitanju vrlo jasan – da je neophodan snažan i odlučan odgovor svim pojedincima koji svojim koruptivnim ponašanjem remete razvoj naše zemlje, a samim tim i bolji život svih građana i reputaciju Srbije.

On je naveo da su, u institucionalnom smislu, Agencija za sprečavanje korupcije i Ministarstvo unutrašnjih poslova osnovni stubovi na kojima se zasniva suzbijanje korupcije, s obzirom na to da predstavljaju preventivni i represivni organ protiv korupcije.

Prema njegovim rečima, ova godina je u tom smislu donela veliki broj prilika da se ova saradnja pokaže na delu, i to u dva vrlo složena i bitna procesa kroz koje trenutno prolazimo.

Na prvom mestu je, kako je istakao, peti krug evaluacija preporuka Grupe država za borbu protiv korupcije (GREKO), gde je doneta odluka da delegaciju Srbije predstavljaju sve relevantne institucije naše države i gde je MUP aktivnim učešćem i prisustvom na sednici GREKO-a preuzeo deo odgovornosti za dotadašnje rezultate u pogledu ispunjavanja preporuka.

Nakon dostavljanja izveštaja od strane GREKO-a, Ministarstvo unutrašnjih poslova je nastavilo svoje aktivnosti u cilju usvajanja preporuka, objasnio je Dačić.

Potpredsednik Vlade je napomenuo da je paralelno sa procesom implementacije GREKO preporuka, 2024. godinu obeležilo usvajanje i Nacionalne strategije za borbu protiv korupcije 2024–2028 (“Sl. glasnik RS”, br. 63/2024)  i pratećeg Akcionog plana za 2024–2025. godinu.

On je ukazao na to da je Ministarstvo, implementacijom svih GREKO preporuka u ovaj najznačajniji nacionalni dokument kojim se usmerava borba protiv korupcije u Srbiji, pokazalo da je prevencija prva linija odbrane od korupcije i time iskazalo maksimalnu spremnost da pruži punu podršku Agenciji za sprečavanje korupcije, kao nosiocu preventivnih mera.

Tako]e je poručio da je zajednički cilj u narednoj godini implementacija GREKO preporuka, kao i sprovođenje svih aktivnosti planiranih Akcionim planom za sprovođenje Nacionalne strategije za borbu protiv korupcije.

Samo zajedničkim i koordinisanim radom svih nadležnih organa možemo postići rezultate koje očekujemo i smanjiti koruptivna delovanja koja štete našoj državi i društvu, zaključio je on.

Nadležni organi za suzbijanje korupcije prema odedbama člana 13 Zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa u suzbijanju organizovanog kriminala, terorizma i korupcije (“Sl. glasnik RS”, br. 94/2016, 87/2018 – dr. zakon i 10/2023):

Za postupanje u predmetima krivičnih dela iz člana 2. ovog zakona, izuzev krivičnih dela iz člana 3. ovog zakona nadležni su:

1) posebna odeljenja viših javnih tužilaštava za suzbijanje korupcije;

2) Ministarstvo unutrašnjih poslova – organizaciona jedinica nadležna za suzbijanje korupcije;

3) posebna odeljenja viših sudova za suzbijanje korupcije.

Izvor: Sajt Vlade Republike Srbije (www.srbija.gov.rs).

Izvor: Izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.

Najnoviji tekstovi