od 2010.

Minimalna cena rada u 2025. godini

Savez samostalnih sindikata Srbije najavio je  da će tražiti da minimalna cena rada u 2025. godini iznosi 60 odsto prosečne potrošačke korpe, odnosno 61.858 dinara.

Sa tim povećanjem od 31,2 odsto, minimalna cena rada bi bila 355,5 dinara po satu, rečeno je na konferenciji za novinare, u prostorijama Saveza.

Ukoliko to ne bude bilo prihvaćeno na pregovorima sa socijalnim partnerima, najveća sindikalna centrala u Srbiji će predložiti da minimalna cena rada iznosi 319,3 dinara, što bi bilo prema projekciji da minimalac u naredne tri godine, od 2025. do 2027. godine, raste po istoj stopi kao što je rastao u tekućoj godini (17,83 procenata).

Sekretar Veća SSSS  rekao je da će 15. avgusta početi pregovori vlade, reprezentativnih sindikata i Unije poslodavaca Srbije o minimalnoj zaradi za 2025. godinu i da Savez, u svojim zahtevima, očekuje podršku i UGS Nezavisnost.

„Ono što najavljuju iz vlade neće nas zadovoljiti, jer to povećanje koje oni predlažu je da će 2027. godine minimalna zarada biti 650 evra“, rekao je on.

„Mi smo napravili projekciju i izračunali smo da bi se došlo do minimalne zarade 650 evra 2027, prosečno povećanje minimalne zarade svake godine bi trebalo da bude oko 17,83 odsto, što bi značilo da bi u ovoj godini po tim najavama minimalna zarada najmanje trebala da bude 55.300 dinara“, kazao je on.

Kazao je da je cilj da minimalna zarada raste više da bi se zaštitili radnici, da mladi i kvalifikovani ne bi odlazili iz zemlje, i da sindikati nisu protiv stranih investicija i stranih radnika koji dolaze u Srbiju.

Potpredsednik SSSS i predsednik Savez samostalnih sindikata Vojvodine je izrazio bojazan da minimalna cena rada za 2025. godinu neće biti rezultat kompromisa, već usključivo odluke Vlade Srbije.

Prema njegovim navodima, imamo šansu da se na realnim osnovama borimo za minimalnu cenu rada koja bi trebalo da popravi životni standard naših članova i svih građana.

On je podsetio da je Evropska komisija donela direktivu koja važi za sve članice Evropske unije, da minimalna cena rada treba da bude 50 odsto prosečne potrošačke korpe, odnosno 60 odsto minimalne potrošačke korpe ili obrnuto, sa preporukom da to ne važi za zemlje koje imaju mali iznos zarade kao što je Srbija.

Stručni saradnik u SSSS i članica pregovaračkog tima,  je podsetila da je minimalna zarada izuzetak, ali da je u Srbiji, nažalost, postala pravilo.

Ona je, na osnovu ekonomskih pokazatelja, naglasila da postoje svi uslovi da se minimalac znatno poveća, podsetivši da na osnovu sadašnje minimalne cene rada svaki član tročlane porodice dnevno ima svega 524 dinara da zadovolji sve potrebe (za ishranu, komunalne usluge, zdravstvo, obrazovanje, kulturu, prevoz i ostala dobra i usluge).

Članom 112 Zakona o radu (“Sl. glasnik RS”, br. 24/2005, 61/2005, 54/2009, 32/2013, 75/2014, 13/2017-OUS, 113/2017 i 95/2018-aut.tumačenje), propisano je sledeće:

Minimalna cena rada utvrđuje se odlukom socijalno-ekonomskog saveta osnovanog za teritoriju Republike Srbije (u daljem tekstu: Socijalno-ekonomski savet).

Ako Socijalno-ekonomski savet ne donese odluku u roku od 15 dana od dana početka pregovora, odluku o visini minimalne cene rada donosi Vlada Republike Srbije (u daljem tekstu: Vlada) u narednom roku od 15 dana.

Pri utvrđivanju minimalne cene rada polazi se naročito od: egzistencijalnih i socijalnih potreba zaposlenog i njegove porodice izraženih kroz vrednost minimalne potrošačke korpe, kretanja stope zaposlenosti na tržištu rada, stope rasta bruto domaćeg proizvoda, kretanja potrošačkih cena, kretanja produktivnosti i kretanja prosečne zarade u Republici.

Odluka o utvrđivanju minimalne cene rada sadrži obrazloženje koje odražava sve elemente iz stava 3. ovog člana.

Ako dođe do značajne promene nekog od elemenata iz stava 3. ovog člana, Socijalno-ekonomski savet je obavezan da razmotri obrazloženu inicijativu jednog od učesnika Socijalno-ekonomskog saveta za otpočinjanje pregovora za utvrđivanje nove minimalne cene rada.

Minimalna cena rada utvrđuje se po radnom času bez poreza i doprinosa, za kalendarsku godinu, najkasnije do 15. septembra tekuće godine, a primenjuje se od 1. januara naredne godine.

Minimalna cena rada ne može se utvrditi u nižem iznosu od minimalne cene rada utvrđene za prethodnu godinu.

Izvor: Sajt Saveza samostalnih sindikata Srbije (sindikat.rs).

Izvor: Izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.

Najnoviji tekstovi