Ministarka pravde učestvovala je u radu 132. plenarne sednice Venecijanske komisije, na kojoj je usvojeno mišljenje o radnim tekstovima Zakona o uređenju sudova, Zakona o sudijama i Zakona o Visokom savetu sudstva.
U usvojenom pozitivnom mišljenju se ukazuje da pravosudni zakoni, zajedno sa promenama Ustava koje su građani Srbije nedavno potvrdili na referendumu, imaju potencijal da dovedu do značajnih pozitivnih promena u srpskom pravosuđu i da su radni tekstovi zakona dobro strukturirani, jasno napisani i obuhvataju sve suštinske tačke koje treba da budu obuhvaćene.
Naglašeno je da dalje unapređenje pravosuđa najviše zavisi od čvrstog zakonodavnog okvira, koji će obezbediti da nezavisno sudstvo i samostalno javno tužilaštvo uživaju visok ugled u društvu i budu orijentisani ka budućnosti.
Venecijanska komisija je pohvalila Ministarstvo pravde za uložene značajne napore u pripremi pravosudnih zakona, kao i za inkluzivnost i transparentnost procesa pripreme zakona i istakla da treba da nastavi proces donošenja zakona u istom duhu, uz obezbeđivanje javnih konsultacija u narednim mesecima koji će prethoditi glasanju o zakonima u Narodnoj skupštini.
U svom mišljenju Venecijanska komisija je dala preporuke koje će Ministarstvo pravde detaljno razmotriti i implementirati u tekstove zakona one preporuke koje su u najboljem interesu pravnog poretka Republike Srbije.
Prema odredbi čl.2. Ustavnog zakona za sprovođenje Akta o promeni Ustava Republike Srbije („Sl. glasnik RS“, br. 115/2021):
Zakon o sudijama, Zakon o uređenju sudova, Zakon o javnom tužilaštvu, Zakon o Visokom savetu sudstva i Zakon o Državnom veću tužilaca uskladiće se sa Amandmanima u roku od godinu dana od dana stupanja na snagu Amandmana.
Odredbe drugih zakona uskladiće se sa Amandmanima u roku od dve godine.
Izvor: Sajt Ministarstva pravde Republike Srbije (www.mpravde.gov.rs).
Izvor: Izvod iz propisa preuzet iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com.