Jedno od najčešćih pitanja koje korisnici programa “Propis Soft” upućuju ovih dana redakciji jeste – da li naknada za bolovanje zbog COVID-19 ili mere izolacije iznosi 65% ili 100% osnovne zarade, odnosno plate, kako se dokazuje u slučaju izolacije, odnosno da li je ovo pitanje i čime propisano.
Ukratko navešćemo relevante odredbe propisa koje regulišu ovo pitanje.
Osnov za isplatu naknade
Prema članu 73. stav 1. tačka 1) i 4) Zakona o zdravstvenom osiguranju („Sl. glasnik RS“, br. 25/2019) naknada zarade za vreme privremene sprečenosti za rad pripada osiguranicima iz člana 72. ovog zakona (između ostalih i zaposleni), ako je zdravstveno stanje osiguranika, odnosno člana njegove uže porodice takvo da je osiguranik sprečen za rad iz razloga propisanih ovim zakonom, bez obzira na isplatioca naknade zarade, i to ako je privremeno sprečen za rad:
1) usled bolesti ili povrede van rada;…
4) zbog propisane mere obavezne izolacije kao kliconoše ili zbog pojave zaraznih bolesti u njegovoj okolini;…
Članom 161. Zakona o zdravstvenom osiguranju propisano je:
“Naknada zarade se isplaćuje na osnovu zahteva, uz podnošenje dokaza, u skladu sa propisom iz člana 124. ovog zakona.
Za isplatu naknade zarade iz stava 1. ovog člana, izabrani lekar izdaje izveštaj o privremenoj sprečenosti za rad (doznaka), u skladu sa ovim zakonom.”
Prema članu 124. stav 3. zakona Ministar, na predlog Republičkog fonda, uređuje bliže uslove i način za ostvarivanje prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja. Kako ovaj propis nije donet, prema prelaznim odredbama zakona do donošenja propisa za njegovo sprovođenje primenjivaće se propisi koji su važili do dana stupanja na snagu ovog zakona, ako nisu u suprotnosti sa ovim zakonom.
Taj propis koji još uvek važi, zbog nedonošenja propisa po važećem zakonu, je Pravilnik o načinu i postupku ostvarivanja prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja (“Sl. glasnik RS”, broj 10/2010, 18/2010-isp, 46/2010, 52/2010-isp, 80/2010, 60/2011-OUS, 1/2013, 108/2017 i 82/2019-dr.propis)
Prema članu 81. stav 1. tačka 1) pravilnika isplata naknade zarade vrši se na osnovu izveštaja o privremenoj sprečenosti za rad (u daljem tekstu: doznaka) i ocene lekarske komisije (misli se na slučajeve kada je takva ocena potrebna), a prema članu 82. doznaku izdaje izabrani lekar.
U obrascu doznake koji je propisan ovim pravilnikom – kao uzrok privremene sprečenosti stoji i bolest i izolacija.
Dakle, osnov za isplatu je isti u oba slučaja i kod bolovanja zbog potvrđenog COVID-19 i zbog mere izolacije, a to je privremena sprečenost za rad.
Visina naknade – 65% ili 100%
Prema članu 95. stav 1. Zakona o zdravstvenom osiguranju propisano je da visina naknade zarade koja se obezbeđuje iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja, kao i iz sredstava poslodavca u slučajevima iz člana 73. stav 1. tač. 1), 4) (bolest, odnosno COVID i izolacija), 5) i 7) ovog zakona iznosi 65% od osnova za naknadu zarade. Naknadu zarade za slučajeve privremene sprečenosti za rad iz člana 73. stav 1. ovog zakona za prvih 30 dana sprečenosti za rad obezbeđuje poslodavac iz svojih sredstava, a od 31. dana naknadu zarade obezbeđuje Republički fond (član 101.).
Ali, kako poslodavac može dati veća prava zaposlenima opštim aktom ili ugovorom o radu, može predvideti i veću naknadu od 65%, pa i 100%.
Dakle, kada je u pitanju privatni sektor zavisi od poslodavca, odnosno od odredbi npr. kolektivnog ugovora da li će zaposleni imati veću naknadu od 65%.
Kada je u pitanju javni sektor vršene su izmene, odnosno dopune Posebnih kolektvinih ugovora (PKU), pa zaposleni ima pravo na naknadu plate u visini od 100% osnovne plate za mesec u kome je privremeno odsustvovao sa rada zbog potvrđene zarazne bolesti COVID-19 ili zbog mere izolacije ili samoizolacije naložene u vezi sa tom bolešću, a koja je nastupila kao posledica neposrednog izlaganja riziku po osnovu obavljanja poslova i radnih zadataka, odnosno službenih dužnosti i kontakata sa licima kojima je potvrđena bolest COVID-19 ili naložena mera izolacije ili samoizolacije.
To su npr. PKU za sledeće oblasti, dakle oblasti u kojima je predviđeno 100% naknade:
- Poseban kolektivni ugovor za zaposlene u jedinicama lokalne samouprave
- Poseban kolektivni ugovor za policijske službenike
- Poseban kolektivni ugovor za zdravstvene ustanove čiji je osnivač Republika Srbija, autonomna pokrajina i jedinica lokalne samouprave
- Poseban kolektivni ugovor za socijalnu zaštitu u Republici Srbiji
- Poseban kolektivni ugovor za ustanove kulture čiji je osnivač Republika Srbija, autonomna pokrajina i jedinica lokalne samouprave
- Poseban kolektivni ugovor za visoko obrazovanje
- Poseban kolektivni ugovor za zaposlene u ustanovama studentskog standarda čiji je osnivač Republika Srbija
Takođe, posebnim kolektivnim ugovorima propisano je da odsustvo sa rada zaposleni dokazuju, osim izveštajem lekara o privremenoj sprečenosti za rad (doznaka), rešenjem nadležnog organa (sanitarnog inspektora, organa nadležnog za kontrolu prelaženja državne granice, carinskog organa, izvodom iz evidencije Ministarstva unutrašnjih poslova i dr.).
Izvor: Izvodi iz propisa su preuzeti iz programa „Propis Soft“ – Redakcija Profi Sistem Com.