od 2010.

Napredak u razvoju sistema za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma

Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar finansija saopštio je da je Manival (MONEYVAL), nadzorno telo Saveta Evrope, u objavljenom izveštaju zaključilo da je Srbija ostvarila napredak u razvoju sistema za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma.

On je ocenio da je izveštaj potvrda da smo na pravom putu, istakavši da ove dobre vesti utiču na poboljšanje imidža naše zemlje u međunarodnoj javnosti.

Potpredsednik Vlade je ukazao na to da je Srbija unapredila režim za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma, posebno kada je reč o usklađenosti sa preporukom o novim tehnologijama.

Iz kategorije „delimično u skladu”, prebačeni smo u kategoriju „uglavnom usklađeno”, i to za 35 od 40 preporuka, i ovaj iskorak je naš konkretan i vidljiv rezultat rada na ovom polju u prethodne tri godine kada smo preduzeli dodatne mere unapređivanja, objasnio je on.

Prema njegovim rečima, ovo znači da smo usklađeni sa svih 40 preporuka i da smo jedina zemlja u širem regionu koja se time može pohvaliti.

Takođe je naglasio da su konstantne pohvale međunarodnih institucija koje stižu u Srbiju rezultat mukotrpnog sprovođenja sveobuhvatnih reformi u prethodnoj deceniji i da su snažna motivacija da nastavimo sa njima.

Sa ovim rezultatom više nismo u obavezi da podnosimo izveštaje na evaluaciju, ali smo snažno podstaknuti da nastavimo rad na unapređenju svih sistema koji od Srbije čine bolje mesto za život, poručio je potpredsednik Vlade.

On je naveo da ovakve stvari čine Srbiju još atraktivnijom za strane investitore, što znači više fabrika, više novih radnih mesta i veće plate.

Manival je saopštio da je od novembra 2021. godine Srbija preduzela dodatne mere da identifikuje i proceni rizike za pranje novca i finansiranje terorizma koji proizilaze iz aktivnosti virtuelne imovine i aktivnosti ili operacije pružalaca usluga virtuelne imovine.

Komitet eksperata za procenu mera protiv pranja novca i finansiranja terorizma (MONEYVAL) je nadzorno telo Saveta Evrope kome je poveren zadatak da proceni usklađenost sa osnovnim međunarodnim standardima za suzbijanje pranja novca, finansiranje terorizma i finansiranje proliferacije oružja za masovno uništenje, kao i efikasnost njihove primene.

Manival procenjuje 33 države i teritorije i daje preporuke nacionalnim vlastima u pogledu neophodnih poboljšanja njihovih sistema za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma i za suzbijanje finansiranja širenja oružja.

Sistem za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma u Republici Srbiji je složen sistem čija je bitna odlika partnerstvo između privatnog i javnog sektora i postojanje jakog mehanizma koordinacije i saradnje između nadležnih državnih organa i svih učesnika u sistemu.

Ustrojen je u skladu sa međunarodnim standardima koji su sastavni deo Četrdeset preporuka Radne grupe za finansijsku akciju (Financial Action Task Force – FATF) – međudržavnog tela koje postavlja standarde u oblasti borbe protiv pranja novca, finansiranja terorizma i širenja oružja za masovno uništenje. Stepen usklađenosti sistema u Srbiji sa tim standardima proverava i ocenjuje Komitet Saveta Evrope MONEYVAL.

Sistem čine obveznici po Zakonu o sprečavanju pranja novca i finansiranja – finansijske i određene nefinansijske institucije, nadzorni organi koji kontrolišu primenu tog zakona od strane obveznika, kao i organi koji se bave istragama i krivičnim gonjenjem učinilaca krivičnih dela pranja novca i finansiranja terorizma.

Prema odredbama člana 4 Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma (“Sl. glasnik RS”, br. 113/2017, 91/2019, 153/2020 i 92/2023)su:

1) banke;

2) ovlašćeni menjači i privredni subjekti koji menjačke poslove obavljaju na osnovu posebnog zakona kojim se uređuje njihova delatnost;

3) društva za upravljanje investicionim fondovima;

4) društva za upravljanje dobrovoljnim penzijskim fondovima;

5) davaoci finansijskog lizinga;

6) društva za osiguranje koja poseduju dozvolu za obavljanje životnih osiguranja i društva za posredovanje u osiguranju kada obavljaju poslove posredovanja u životnim osiguranjima; društva za zastupanje u osiguranju i zastupnici u osiguranju, koji imaju dozvolu za obavljanje poslova osiguranja života, osim društava za zastupanje i zastupnika u osiguranju za čiji rad odgovara društvo za osiguranje u skladu sa zakonom;

7) brokersko-dilerska društva;

8) priređivači posebnih igara na sreću u igračnicama i priređivači igara na sreću preko sredstava elektronske komunikacije;

9) društvo za reviziju i samostalni revizor;

10) institucije elektronskog novca;

11) platne institucije;

12) posrednici u prometu i zakupu nepokretnosti;

13) faktoring društva;

14) preduzetnici i pravna lica koja se bave pružanjem računovodstvenih usluga;

15) poreski savetnici;

16) javni poštanski operator sa sedištem u Republici Srbiji, osnovan u skladu sa zakonom kojim se uređuju poštanske usluge, koji pruža platne usluge u skladu sa zakonom kojim se uređuje pružanje platnih usluga;

16a) lica koja se bave poštanskim saobraćajem;

17) pružaoci usluga povezanih s digitalnom imovinom;

18) Centralni registar, depo i kliring hartija od vrednosti.

Obveznici su i advokati kada:

1) pomažu u planiranju ili izvršavanju transakcija za stranku u vezi sa:

(1) kupovinom ili prodajom nepokretnosti ili privrednog društva,

(2) upravljanjem imovinom stranke,

(3) otvaranjem ili raspolaganjem računom kod banke (bankarskim računom, štednim ulogom ili računom za poslovanje sa hartijama od vrednosti),

(4) prikupljanjem sredstava neophodnih za osnivanje, obavljanje delatnosti i upravljanje privrednim društvima,

(5) osnivanjem, poslovanjem ili upravljanjem privrednog društva ili lica stranog prava;

2) u ime i za račun stranke vrše finansijsku transakciju ili transakciju u vezi sa nepokretnošću.

Obveznici su i javni beležnici kada sačinjavaju ili potvrđuju (solemnizuju) isprave u vezi sa poslovima iz stava 2. ovog člana.

Izvor: Sajt Vlade Republike Srbije (www.srbija.gov.rs).

Izvor: Izvod iz propisa i sudske prakse preuzet je iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.

Najnoviji tekstovi