Komesarka za izbeglice i migracije Republike Srbije prisustvovala je završnoj konferenciji projekta “Pružanje pravne pomoći i informacija neophodnih za zaštitu i ostvarivanje prava interno raseljenih lica, izbeglica i povratnika”.
Ona je tom prilikom istakla da je ovaj projekat značajan, budući da doprinosi korisnicima u ostvarivanju njihovih prava kroz pružanje pravne pomoći, pribavljanjem dokumenata neophodnih za pristup tržištu rada i zaposlenju, zdravstvenom osiguranju, socijalnoj zaštiti, stanovanju i obrazovanju.
Komesarka za izbeglice i migracije je naglasila da je posebno važno da se pravna pomoć u okviru projekta pružala ne samo u kancelarijama besplatne pravne pomoći u Beogradu, Kraljevu, Nišu i Vranju, u zadružnim organizacijama u Gračanici i Kosovskoj Mitrovici, već i kroz mobilne pravne timove i terenske posete opštinama i gradovima u kojima je prepoznata potreba korisnika za besplatnom pravnom pomoći.
Ona je navela da je od 6.600 predmeta korisnika, koliko se javilo od početka postojanja ovog projekta, više od 3.000 pozitivno rešeno.
Takođe je poručila da će se i u naredne dve godine nastaviti sa ovim projektom, kako bi se pružila pomoć što većem broju ljudi.
Projekat je počeo sa realizacijom 2018. godine i obuhvata pružanje pravne pomoći i obezbeđivanje zaštite prava za interno raseljena lica sa Kosova i Metohije, izbeglice iz bivših republika SFRJ, i povratnike na osnovu sporazuma o readmisiji.
Na konferenciji projekta “Pružanje pravne pomoći i informacija neophodnih za zaštitu i ostvarivanje prava interno raseljenih lica, izbeglica i povratnika”, predstavljeni su rezultati petogodišnjeg trajanja ovog projekta, koji je realizovan uz podršku Evropske unije, Kancelarije za Kosovo i Metohiju i Komesarijata za izbeglice i migracije Republike Srbije.
Uslovi za pružanje besplatne pravne pomoći propisani su odredbama člana 4 Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći (“Sl. glasnik RS”, br. 87/2018), prema kojima:
Besplatna pravna pomoć može da se pruži državljaninu Republike Srbije, licu bez državljanstva, stranom državljaninu sa stalnim nastanjenjem u Republici Srbiji i drugom licu koje ima pravo na besplatnu pravnu pomoć prema drugom zakonu ili potvrđenom međunarodnom ugovoru, ako:
1) ispunjava uslove da bude korisnik prava na novčanu socijalnu pomoć saglasno zakonu kojim se uređuje socijalna zaštita ili korisnik prava na dečiji dodatak saglasno zakonu kojim se uređuje finansijska podrška porodici sa decom, kao i članovima njegove porodice odnosno zajedničkog domaćinstva, čiji je krug određen ovim zakonima;
2) ne ispunjava uslove da bude korisnik prava na novčanu socijalnu pomoć ili na dečiji dodatak, ali bi zbog plaćanja pravne pomoći iz sopstvenih prihoda u konkretnoj pravnoj stvari ispunilo uslove da postane korisnik prava na novčanu socijalnu pomoć ili na dečiji dodatak.
Članom porodice, odnosno zajedničkog domaćinstva lica iz stava 1. ovog člana ne smatra se lice protiv kojeg tražilac besplatne pravne pomoći pokreće postupak zaštite od nasilja u porodici ili drugi postupak zaštite. Prihodi i imovina lica protiv kojeg se pokreće postupak zaštite ne utiču na pravo tražioca da ostvari pravo na besplatnu pravnu pomoć, ako on ispunjava uslove propisane stavom 1. ovog člana.
Državljaninu Republike Srbije, licu bez državljanstva, stranom državljaninu sa stalnim nastanjenjem u Republici Srbiji i drugom licu koje ima pravo na besplatnu pravnu pomoć prema drugom zakonu ili potvrđenom međunarodnom ugovoru besplatna pravna pomoć može da se pruži i ako je reč o:
1) detetu o čijem se pravu, obavezi ili interesu zasnovanom na zakonu odlučuje u postupku pred sudom, drugim državnim organom odnosno organom javne vlasti;
2) licu prema kome se izvršava mera bezbednosti obaveznog psihijatrijskog lečenja i čuvanja u zdravstvenoj ustanovi ili zaštitna mera obaveznog psihijatrijskog lečenja;
3) licu prema kome se vodi postupak delimičnog ili potpunog lišenja ili vraćanja poslovne sposobnosti;
4) licu koje ostvaruje pravnu zaštitu od nasilja u porodici;
5) licu koje ostvaruje pravnu zaštitu od torture, nečovečnog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja ili trgovine ljudima;
6) licu koje traži azil u Republici Srbiji;
7) izbeglici, licu pod supsidijarnom zaštitom ili interno raseljenom licu;
8) osobi sa invaliditetom;
9) detetu koje je zaštićeno uslugom smeštaja u sistemu socijalne zaštite;
10) deci i mladima kojima je prestala usluga socijalnog smeštaja do navršene 26 godine života;
11) odraslim i starim licima koja su bez sopstvenog pristanka smeštena u ustanovu socijalne zaštite;
12) licu koje ostvaruje pravo na utvrđivanje vremena i mesta rođenja saglasno zakonu kojim se uređuje vanparnični postupak;
13) licu koje je pogođeno postupkom prinudnog iseljenja i preseljenja u skladu sa zakonom kojim se uređuje stanovanje.
Izvor: Sajt Vlade Republike Srbije (www.srbija.gov.rs).
Izvor: Izvod iz propisa preuzet je iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.