Ministarstvo odbrane Vlade Republike Srbije saopštilo je da se u ovom trenutku ne razmatraju izmene i dopune Zakona o Vojsci Srbije kojim bi se promenila zakonska granica za odlazak u penziju, niti smanjio iznos otpremnina koje se u tim slučajevima isplaćuju.
Ministarstvo, povodom najnovijeg saopštenja Vojnog sindikata, ističe da se takođe ne razmatra izmena podzakonskih akata koji regulišu način obračuna jubilarnih nagrada za profesionalne pripadnike Ministarstva odbrane i Vojske Srbije.
Pomenuto saopštenje sindikata sadrži niz spekulacija na ove teme, kao i pogrešna tumačenja normativa, poput onog da se iznos otpremnina reguliše podzakonskim aktima, čija se izmena, navodno, priprema. Naime, ovo pitanje uređeno je članom 88 Zakona o Vojsci Srbije, čija se izmena ne razmatra.
Postojeća zakonska rešenja omogućavaju produžetak profesionalne vojne službe ukoliko za to postoji potreba i saglasnost lica kome se na taj način odlaže odlazak u penziju, dodaje se u saopštenju.
Razlozi za prestanak profesionalne vojne službe propisani su odredbama člana 110. Zakona o vojsci Srbije (“Sl. glasnik RS”, br. 116/2007, 88/2009, 101/2010 – dr. zakon, 10/2015, 88/2015 – odluka US, 36/2018, 94/2019 i 74/2021 – odluka US), prema kojima:
Oficiru, odnosno podoficiru prestaje služba u Vojsci Srbije:
1) ako mu prestane državljanstvo Republike Srbije;
2) ako je na način propisan zakonom utvrđeno da je nastao potpuni gubitak sposobnosti za profesionalnu vojnu službu;
3) ako neopravdano izostane sa službe pet radnih dana neprekidno ili sedam radnih dana sa prekidima u toku 12 meseci;
3a) ako se ne vrati na službu u roku od 15 dana od dana prestanka razloga zbog kojih mu je odobreno mirovanje;
4) ako mu je za dva poslednja perioda ocenjivanja u kojima su ispunjeni uslovi da bude ocenjen utvrđena nepovoljna ocena;
5) ako izgubi čin ili je izvršnom presudom vojnog disciplinskog suda osuđen na disciplinsku kaznu gubitak službe;
6) na njegov zahtev;
7) ako se utvrdi da je prilikom prijema u službu dao neistinite podatke koji su od značaja za prijem;
8) ako se posle lečenja od bolesti zavisnosti ponovo utvrdi upotreba psihoaktivnih supstanci;
9) po sili zakona kada navrši 40 godina penzijskog staža i:
(1) 53 godine života – podoficir i oficir do čina potpukovnika;
(2) 54 godine života – oficir čina pukovnika;
(3) 55 godina života – oficir čina brigadnog generala;
(4) 56 godina života – oficir čina general-majora;
(5) 57 godina života – oficir čina general-potpukovnika;
(6) 58 godina života – oficir čina generala;
10) njegovom smrću.
Izuzetno od odredbe stava 1. tačka 9. ovog člana, oficiru, odnosno podoficiru uz njegovu saglasnost može se produžiti služba u Vojsci Srbije do dve godine, a oficiru sanitetske službe u zvanju specijaliste ili doktora medicinskih nauka, oficiru u zvanju nastavnika – doktora nauka na službi na Univerzitetu odbrane i oficiru u naučnom zvanju do 65 godina života.
Oficiru, odnosno podoficiru prestaje služba po potrebi službe kad na raspolaganju provede šest meseci ako je ispunio uslove za penziju ili ako mu se obezbedi zaposlenje na neodređeno vreme u svojstvu civilnog lica na službi u Vojsci Srbije, odnosno državnog službenika ili nameštenika.
Oficiru, odnosno podoficiru prestaje služba po potrebi službe kad na raspolaganju provede šest meseci i ako nije ispunio uslove za penziju, ako mu se obezbedi pravo na jednokratnu novčanu naknadu u visini od 24 mesečne bruto-plate koju bi ostvario u poslednjem mesecu pre prestanka službe.
Izuzetno od člana 76. stav 1. ovog zakona, oficiru odnosno podoficiru u službi na neodređeno vreme koji je navršio najmanje 45 godina života i proveo neprekidnih 20 godina efektivne službe u Vojsci Srbije u svojstvu profesionalnog vojnog lica, može prestati služba po potrebi službe s pravom na starosnu penziju, bez stavljanja na raspolaganje, po prethodno pribavljenom mišljenju ministarstva nadležnog za poslove penzijskog i invalidskog osiguranja, ispunjenjem jednog od sledećih uslova:
1) ako je aktom nadležnog organa ukinuto formacijsko mesto ili su promenjeni elementi formacijskog mesta na kojem je postavljen, a nema drugog odgovarajućeg formacijskog mesta na koje bi mogao biti postavljen;
2) ako je aktom nadležnog starešine u skladu sa zakonom razrešen od dužnosti, a nema drugog odgovarajućeg formacijskog mesta na koje bi mogao biti postavljen;
3) ako mu je izvršnom presudom vojnog disciplinskog suda izrečena kazna iz člana 152. stav 2. tač. 2), 3) i 5) ovog zakona, a nema drugog odgovarajućeg formacijskog mesta na koje bi mogao biti postavljen;
4) ako je nalazom, ocenom i mišljenjem nadležne vojnolekarske komisije utvrđeno da je nesposoban za dužnost koju obavlja, a nema drugog odgovarajućeg formacijskog mesta na koje bi mogao biti postavljen u skladu sa preostalom sposobnošću za vojnu službu;
5) ako po prestanku razloga zbog kojih je stavljen u stanje u službi na lečenju i bolovanju ili zbog kojih je udaljen od dužnosti nema drugog odgovarajućeg formacijskog mesta na koje bi mogao biti postavljen;
6) ako je odlukom nadležnog organa prestala potreba za radom oficira, odnosno podoficira raspoređenog van Vojske Srbije, a nema drugog odgovarajućeg formacijskog mesta na koje bi mogao biti postavljen.
Profesionalna vojna služba prestaje i oficiru, odnosno podoficiru koji je upućen na pripravnički staž ako do isteka pripravničkog staža ne položi pripravnički ispit uz obavezu da nadoknadi troškove školovanja, odnosno stipendiranja, u skladu sa ovim zakonom.
Izvor: Sajt Vlade Republike Srbije (www.srbija.gov.rs).
Izvor: Izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.