“Za razliku od digitalizacije koja je, bez obzira na veoma visok nivo upotrebe savremenih tehnologija a posebno snažnih softvera koji je podržavaju, ipak pod, kako se čini, dovoljnom kontrolom i uticajem ljudskog faktora, veštačka inteligencija bi, ukoliko se pravilno ne kontroliše, mogla da se otrgne kontroli, što bi moglo prouzrokovati veoma teške posledice. U svakom slučaju, uvođenje novih tehnologija u obradu podataka o ličnosti, digitalizacija i korišćenje veštačke inteligencije ne smeju biti na štetu ostvarenja ljudskih prava i jednakosti među ljudima.“, rekao je danas Poverenik u uvodnom izlaganju povodom obeležavanja Dana zaštite podataka o ličnosti koji se održao u Privrednoj Komori Srbije.
Tako u čl. 8. Zakona o ratifikaciji Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda sa protokolima uz Konvenciju (Zakon je objavljen u “Sl. listu SCG” – Međ. ugovori, br. 9/2003, 5/2005, 7/2005-ispravka, “Sl. glasniku RS” – Međ. ugovori br. 12/2010 i 10/2015), stoji:
„Član 8.
Pravo na poštovanje privatnog i porodičnog života
1. Svako ima pravo na poštovanje svog privatnog i porodičnog života, doma i prepiske.
2. Javne vlasti neće se mešati u vršenje ovog prava sem ako to nije u skladu sa zakonom i neophodno u demokratskom društvu u interesu nacionalne bezbednosti, javne bezbednosti ili ekonomske dobrobiti zemlje, radi sprečavanja nereda ili kriminala, zaštite zdravlja ili morala, ili radi zaštite prava i sloboda drugih.“
Na skupu je istaknuto da je zato jedna od primarnih ciljeva institucije Poverenika edukacija građana i onih koji obrađuju naše podatke. Da je institucija pored brojnih obuka, panela, okruglih stolova i studentskih praksi želela da i najmlađima ukaže šta su podaci o ličnosti, na koji način mogu biti zloupotrebljeni i kome mogu da se obrate za pomoć. Dodao je da su oni najugroženiji učenici osnovnih škola jer provode najviše vremena na društvenim mrežama i popularnim digitalnim platformama. Zato je pripremljena Brošura pod nazivom „Podaci o ličnosti su naše blago, kako ih možemo zaštititi?“, autora Dragana Ilića, uz pomoć programa „Nova pismenost“, koji zajednički realizuju Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) i organizacija Propulsion.
“Naša istraživanja pokazuju da skoro 40% dece od 12 do 18 godina ne zna da zaštiti svoje podatke na internetu. Pitanje je i da li u potpunosti razumeju rizike i posledice deljenja svojih ličnih podataka na mreži? Zbog toga je ključno da deca od malih nogu uče o zaštiti podataka. Njihovom edukacijom u ovom domenu osiguravamo da se bezbedno i odgovorno kreću u digitalnom svetu. Pozivam roditelje, nastavnike i sve koji rade sa najmlađima da ih podrže da pročitaju i razumeju brošuru i pomognu im u primeni znanja u svakodnevnom životu”, izjavio je rukovodeći partner u organizaciji Propulsion.
Izvor: sajt Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti (www.poverenik.rs)
Izvor: Izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.