U „Sl. glasniku RS“, br. 92/2023 objavljen je Zakon o izmenama i dopunama Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja (u daljem tekstu: Izmene) kojim se između ostalog menjaju odredbe Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja („Sl. glasnik RS“, br. 88/2017, 27/2018-dr.zakoni, 10/2019, 6/2020 i 129/2021)(u daljem tekstu: ZOSOV), koje regulišu odgovornost učenika i odgovornost roditelja. Navedene izmene primenjuju se od 4. novembra 2023. god.
Odgovornost učenika
Članom 12. Izmena vrši se izmena i dopuna čl. 83. ZOSOV kojim se uređuje Odgovornost učenika tako što se na drugačiji način vrši obuhvat povreda obaveza učenika uvođenjem i teže povrede obaveza učenika i povreda zabrane kao razloga za pojačan vaspitni rad.
Dopunama ovog člana se detaljnije regulišu aktivnosti kojima se ostvaruje vaspitni rad i to: u okviru odeljenske zajednice, stručnim radom odeljenskog starešine, pedagoga, psihologa i posebnih timova, a kada je to neophodno precizirano je da škola sarađuje i sa odgovarajućim ustanovama socijalne odnosno zdravstvene zaštite, radi pružanja podrške učeniku u vezi promena u njegovom ponašanju. Navedena definicija aktivnosti kojima se ostvaruje pojačan vaspitni rad je praktično identična prethodno važećoj koja je bila obuhvaćena stavom 1.
Izmenama se vrši obuhvatnije uključivanje odeljenskog starešine u pojačan vaspitni rad kroz izradu plana pojačanog vaspitnog rada i vođenja posebne pedagoške evidencije o vaspitnom radu.
Predviđeno je da odeljenski starešina zajedno sa drugim akterima u preduzimanju definisanih aktivnosti pojačanog vaspitnog rada sačini plan pojačanog vaspitnog rada. Precizirano je da isti može trajati najkraće do okončanja vaspitno-disciplinskog postupka.
Uloga odeljesnkog starešine se novinama koje izmene donose tu ne završava, već on treba da vodi i posebnu pedagošku evidenciju o pojačanom vaspitnom radu, a koja treba da obuhvati podatke o: događaju, učesnicima, vremenskoj dinamici, preduzetim aktivnostima i merama kao i o ostvarenim rezultatima.
Ostvareni rezultati, ali ne ovi obuhvaćeni pedagoškom evidencijom odeljenskog starešine, već rezultati pojačanog vaspitnog rada koji proizlaze iz zajedničkog izveštaja odeljenskog starešine, stručnih saradnika i timova, uzimaju se u obzir kasnije od strane direktora ili nastavničkog veća prilikom izricanja vaspitno- disciplinske mere.
Uvodi se pojačani vaspitni rad i druge aktivnosti ustanove za povredu zabrane učinjenu od strane učenika van prostora u kome škola ostvaruje obrazovno vaspitni rad.
Redefiniše se teža povreda obaveza učenika koja se odnosi na upotrebu alkohola, droga, nikotinskih proizvoda i psihoaktivnih supstanci.
Naime, do izmena je ta teža povreda obaveza glasila „4) posedovanje, podstrekavanje, pomaganje, davanje drugom učeniku i upotreba alkohola, duvana, narkotičkog sredstva ili psihoaktivne supstance;“, a nakon izmena glasi: „4) posedovanje, podstrekavanje, pomaganje, davanje drugom učeniku i upotreba psihoaktivnih supstanci, odnosno alkohola, droga i nikotinskih proizvoda“.
U tekstu „Da li je konzumiranje cigareta u školi od strane učenika kažnjivo?“ , autora dipl. prav Jelena Krstić, objavljenom u časopisu „Prosveta u praksi“, br. 10, mart 2023. god., bilo je reči o problemu usled korišćenja pojma „duvan“. Te da je ovaj nespretan izbor reči mogao dovesti do toga da učenik ne može odgovarati za težu povredu obaveze ako u školi poseduje cigarete, iste konzumira, daje drugom, podstrekava drugog i pomaže mu u korišćenju, a sve sa aspekta definicija iz Zakona o duvanu (“Sl. glasnik RS”, br. 101/2005, 90/2007, 95/2010, 36/2011, 93/2012, 108/2013, 95/2018 i 91/2019). Ovde svakako treba primetiti da pomenuti zakon ne sadrži ni pojam nikotinskih proizvoda, što je stvar razmatranja za poseban komentar.
Uvodi se kao obaveza regulisanja opštim aktom upotreba mobilnih telefona, a prema smernicama Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja.
Treba napomenuti na ovom mestu da je Ministarstvo prosvete ranije u svom mišljenju, br. 601-00-00005/2023-16 od 3. februara 2023. god. dalo preporuku školama da internim aktom regulišu detaljnije način upotrebe mobilnih telefona.
Iako su škole tada navedenu preporuku shvatile kao obavezu, u tekstu „Upotreba mobilnih telefona u školi“, autora dipl. prav. Jelena Krstić, objavljenom na Pravnom Portalu, marta 2023 data je analiza i osvrt na postojaća rešenja i način regulisanja bez potrebe donošenja zasebnog akta. Između ostalog skrenuta je pažnja na činjenicu da svaka škola ima Pravila ponašanja u ustanovi, kojima se može bliže propisati i zabrana upotrebe mobilnog telefona za vreme nastave, osim u izuzetnim pobrojanim slučajevima. Takođe, svaka škola ima i Pravilnik o vaspitno-disciplinskoj i materijalnoj odgovornosti učenika kojim je neophodno propisati kao lakšu povredu obaveza učenika postupanje suprotno odredbama koje regulišu pravila ponašanja u ustanovi.
Odgovornost roditelja
Članom 13. Izmena vrši se dopuna čl. 84. ZOSOV kojim se uređuje Odgovornost roditelja tako što se dopunjuje odgovornost roditelja da na poziv škole uzme aktivno učešće u svim oblicima vaspitnog rada sa učenikom i na realizaciju operativnog plana zaštite i plana pojačanog vaspitnog rada.
Precizira se i da se krivična prijava radi utvrđivanja odgovornosti roditelja podnosi nadležnom javnom tužilaštvu.
U vezi sa navedenim članom 36. Izmena vrši se izmena čl. 194. ZOSOV kojim se uređuju kaznene odredbe tako što se menja tj. povećava zakonski minimum kazne kod propisanog raspona za prekršaj roditelja, odnosno drugog zakonskog zastupnika za povredu obaveze iz čl. 84. ZOSOV.
Ubuduće će se novčanom kaznom od 10.000 do 100.000 dinara kazniti za prekršaj roditelj, odnosno drugi zakonski zastupnik za povredu obaveze iz člana 84. ovog zakona.
Izmene zakona u domenu roditelja se ogledaju i u tome što se članom 37. Izmena vrši se izmena čl. 195. ZOSOV kojim se uređuju kaznene odredbe tako što se menja tj. povećava zakonski minimum kazne kod propisanog raspona za povredu zabrane iz čl. 111. i 112. ZOSOV od strane roditelja i drugog zakonskog zastupnika.
Ubuduće će se novčanom kaznom od 40.000 do 100.000 hiljada dinara kazniti roditelj, odnosno drugi zakonski zastupnik deteta ili učenika koji učini povredu zabrane iz čl. 111. i 112. ovog zakona.
Izvor: Izvod iz propisa preuzet je iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.