Ovaj tekst je ekstrakt iz stručnog komentara „Do kada su se mogli registrovati bicikli sa motorom? – iliti Tumačenje propisa bez ikakvog smisla i osnova“, koji je u celosti objavljen u časopisu Advokatska kancelarija br. 100, decembar 2022. god.
Konkretan povod za pisanje navedenog komentara je pravno shvatanje zauzeto većinom glasova svih sudija na odvojenim sednicama sedišta i odeljenja Prekršajnog apelacionog suda održanim od 21. januara do 31. januara 2020. god., koje je (moram upotrebiti takav izraz) bruka za pravničku struku.
Konkretno pravno shvatanje u celini glasi (citat):
„Potvrde o registraciji vozila na motorni pogon izdate za bicikl sa motorom prestaju da važe dana 30.03.2020. godine, imajući u vidu da je Zakonom o izmenama i dopunama Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima koji je objavljen u “Službenom glasniku RS” br. 23/2019 od 29.03.2019. godine, i koji je stupio na snagu 30.03.2019. godine, izmenjen član 351. stav 9. istog Zakona, koji sada glasi: “Potvrde o registraciji vozila na motorni pogon izdate za bicikl sa motorom prestaju da važe nakon isteka jedne godine od stupanja na snagu ovog Zakona“.
I koliko god uvažavao sudije i sudove, moram reći, izneti zaključak u potpunosti je netačan. I nije bilo potrebno da se sastane „trust mozgova“ da donosi zaključak, dovoljno je samo pročitati zakone.
Ovde pre svega postoji pitanje zašto je uopšte zauziman stav po iznetom pitanju? Zakonske odredbe su sasvim jasne. Doduše, treba ih znati i razumeti šta u njima piše.
Inače, sve ograde date u napomeni na stranici „PRAVILA KORIŠĆENJA PRAVNOG PORTALA“, odnosno koje se sam davao u prethodnim autorskim tekstovima objavljenim na Pravnom portalu (u vezi očekivanja, namera, motiva, svrhe i manira pisanja teksta, odsustva namere izvrgavanja ruglu i optuživanja, o tome šta predstavlja izneto, rodne i polne neutralnosti upotrebljenih izraza, itd.), važe i ovde. Pod izrazom “propis”, podrazumevam svaku vrstu opšteg akta, odnosno akta opšte pravne snage, kako zakone, tako i podzakonske akte (uredbe, pravilnici, odluke…), te potvrđene međunarodne ugovore i konvencije koji se primenju kod nas. Skraćenica RS označava Republiku Srbiju, a objašnjenje za druge skraćenice će biti dato pri njihovoj prvoj upotrebi. Svi tekstovi koje navodim dostupni su (ili će biti uskoro) na Pravnom portalu.
U komentaru „Od kada ne postoje bicikli sa motorom?“ objasnio sam kada je bicikl sa motorom prestao da postoji kao kategorija motornih vozila, te sledstveno tome, zašto se nije ni mogao registrovati.
Ovde ću se pozabaviti tehničkim pitanjem da li je tačna sama računica izneta u citiranom zaključku, odnosno time kada nešto stupa na snagu i od kada se primenjuje.
1. Da li je računica tačna?
Ovde je pre svega sporno što se nepotrebno tumači nešto što je jasno onima koji poznaju Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima (“Sl. glasnik RS”, broj 41/2009, 53/2010, 101/2011, 32/2013-OUS, 55/2014, 96/2015-dr.zakon, 9/2016-OUS, 24/2018, 41/2018, 41/2018-dr.zakon, 87/2018, 23/2019 i 128/2020-dr.zakon) – u daljem tekstu: ZOBS.
Da bi bilo jasno o čemu govorim, najpre ću citirati odredbe ZOBS koje su tumačene.
Stav 9. člana 351. ZOBS sada zaista glasi: „Potvrde o registraciji vozila na motorni pogon izdate za bicikl sa motorom, prestaju da važe nakon isteka jedne godine od stupanja na snagu ovog zakona“.
Do izmena iz 2019. god. glasio je: „Potvrde o registraciji vozila na motorni pogon izdate za radnu mašinu, motokultivator, bicikl sa motorom i potvrda o registraciji traktora namenjenog za obavljanje poljoprivrednih radova i priključno vozilo koje vuče ovaj traktor, prestaju da važe nakon isteka jedne godine od stupanja na snagu ovog zakona.“.
Dakle, važenje potvrde o registraciji na godinu dana od nekog datuma ograničeno je na bicikle sa motorom. Za potvrde o registraciji za radnu mašinu, motokultivator, traktor namenjen za obavljanje poljoprivrednih radova i priključno vozilo koje vuče ovaj traktor, sada je uz odgovarajuću potvrdu o tehničkoj ispravnosti, predviđeno da važe do promene vlasnika, nosioca prava korišćenja, promene prebivališta vlasnika na teritoriju drugog registarskog područja ili drugih podataka koji su uneti u potvrdu o registraciji (izmenama iz 2019. god. dodati stav 13. člana 351. ZOBS).
Šta je ovde zaboravljeno? Pre svega, da je rečeno da, nekakve potvrde prestaju da važe nakon isteka jedne godine od stupanja na snagu ovog zakona. Ne zakona o izmenama, već „ovog zakona“. A koji je to zakon? Pa ZOBS. Jer zakon o izmenama je izmenio član postojećeg zakona, bez odrednice o važenju izmenjenih odredbi u odnosu na stupanje na snagu propisa o izmenama. Štaviše, izmena toga stava je urađena tako što nije brisan i menjan čitav stav ili član, već su reči: „radnu mašinu, motokultivator, bicikl sa motorom i potvrda o registraciji traktora namenjenog za obavljanje poljoprivrednih radova i priključno vozilo koje vuče ovaj traktor,” zamenjene rečima: „bicikl sa motorom”. Dakle, u odnosu na bicikle sa motorom ništa nije izmenjeno.
A od kada ZOBS važi? Još od 2009. god. Jer osnovna verzija toga zakona objavljena je u „Sl. glasniku RS“, broj 41/2009 od 2. juna 2009. god. i bilo je predviđeno da stupi na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Sl. glasniku RS” (znači 10. juna 2009. god.), a da se primenjuje po isteku šest meseci od dana stupanja na snagu (znači nakon 10. decembra 2009. god.).
Da li je potrebno da objašnjavam šta znači propis o izmenama (propis iste pravne snage kojim se menja postojeći propis)? I šta znači odrednica „ovaj zakon“ u osnovnom tekstu u odnosu na propisa o izmenama? Pa to su osnove. A sve lepo piše u Jedinstvenim metodološkim pravilima za izradu propisa („Sl. glasnik RS“, br. 21/2010), koja je doneo Zakonodavni odbor Narodne skupštine RS.
ZOBS inače počinje (stav 1. člana 1.) rečima: „Ovim zakonom uređuju se“. A recimo, član 14. Zakona o izmenama i dopunama Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima („Sl. glasnik RS“, broj 53/2010) – prve izmene ZOBS, glasi: „Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srbije”, a odredba člana 1. stav 1. ovog zakona koja se odnosi na član 7. stav 1. tačka 30) Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima primenjuje se po isteku šest meseci od dana stupanja na snagu ovog zakona.“. Ovde je potpuno jasno da se reči „ovaj zakon“ u zakonu o izmenama i dopunama odnose na te izmene i dopune, a ne na osnovni tekst ZOBS, jer ostatak rečenice jasno referira na to.
A član 6. Zakon o izmenama i dopunama Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima („Sl. glasniku RS“, br. 23/2019), glasi: „Ovaj zakon stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srbije.”. Da li je potrebno crtati dalje?
Dakle, potvrde o registraciji izdate za bicikl sa motorom, prestale su da važe još 2. juna 2010. god. Jer, izmenama iz 2019. god. nije promenjen rok važnosti ranije izdatih potvrda o registraciji za bicikle sa motorom već samo za potvrde o registraciji za radnu mašinu, motokultivator, traktor i priključno vozilo za traktor. Da li je i to moglo biti tako urađeno (jer i te potvrde su istekle pa se retroaktivno vraćaju u važnost), nije tema ovde.
2. Umesto zaključka
Kako je onda donet gore izneti stav, potpuno je neshvatljivo. Šta reći a ne ponoviti se ili biti grub? Da li i ovo potvrđuje tezu da je neznanje (a ne korupcija) glavni problem našeg pravnog sistema?
Znam, tumačenje propisa je ponekad složen proces, ali čitanje nije. A ovde je bilo potrebno samo pročitati tekst propisa. O pravilima tumačenja, nomotehnici i drugih važnim pitanjima, pisao sam u tekstu „Koliko je važno ono što piše u propisu?”.
Ostaje i pitanje, šta je rađeno 10 godina? Da li je neko nešto kontrolisao? Bicikle sa motorom koji nisu preregistrovani trebalo je isključivati iz saobraćaja kao neregistrovana vozila. A da li je to činjeno? I kad je činjeno, šta su prekršajni sudovi zaključivali?
Ponoviću, ono što se čini kod nas, odavno nije materijal za stručnu analizu (bar ne onih koji se bave pravom), već za Riplija (Ripley), za ediciju „Verovali ili ne“, što sam opisao na kraju teksta „Vanredno stanje u Aveniji b.b.“.
Ostaje nada da će u budućnosti neko možda pročitati i ova razmatranja i, možda se bar zamisli. Dok se to ne desi, svima koji izlaze pred prekršajne sudove želim mnogo sreće, jer uz ovakvo rezonovanje sudija, samo im sreća može pomoći.
Izvor: izvodi iz propisa su preuzeti iz pravne baze „Propis Soft“, redakcija Profi Sistem Com