Povod za ovaj tekst je veliki broj pitanja korisnika Propis Soft-a, odnosno nedoumica u vezi sa mogućnošću ponude aneksa ugovora za vreme bolovanja, odnosno privremene sprečenosti za rad ili odmora.
Odgovor na ovo pitanje dali su nadležno ministarstvo i Ustavni sud.
1. Relevantne odredbe
Izmene ugovora o radu propisana je članovima 171. do 174. Zakona o radu (“Sl. glasnik RS” broj 24/2005, 61/2005, 54/2009, 32/2013, 75/2014, 13/2017-OUS, 113/2017 i 95/2018-aut.tumačenje).
Članom 171. propisano je sledeće:
„Poslodavac može zaposlenom da ponudi izmenu ugovorenih uslova rada (u daljem tekstu: aneks ugovora):
1) radi premeštaja na drugi odgovarajući posao, zbog potreba procesa i organizacije rada;
2) radi premeštaja u drugo mesto rada kod istog poslodavca, u skladu sa članom 173. ovog zakona;
3) radi upućivanja na rad na odgovarajući posao kod drugog poslodavca, u skladu sa članom 174. ovog zakona;
4) ako je zaposlenom koji je višak obezbedio ostvarivanje prava iz člana 155. stav 1. tačka 5) ovog zakona;
5) radi promene elemenata za utvrđivanje osnovne zarade, radnog učinka, naknade zarade, uvećane zarade i drugih primanja zaposlenog koji su sadržani u ugovoru o radu u skladu sa članom 33. stav 1. tačka 11) ovog zakona;
6) u drugim slučajevima utvrđenim zakonom, opštim aktom i ugovorom o radu.
Odgovarajućim poslom u smislu stava 1. tač. 1) i 3) ovog člana smatra se posao za čije se obavljanje zahteva ista vrsta i stepen stručne spreme koji su utvrđeni ugovorom o radu.“
Članovima 172. do 174. detaljnije je regulisano pitanje aneksiranja ugovora o radu.
2. Ponuda aneksa ugovora za vreme bolovanja
Kada je u pitanju ponuda aneksa ugovora za vreme bolovanja, odnosno privremene sprečnosti za rad, ministarstvo nadležno za pitanja rada, izjasnilo se više puta.
U mišljenju Ministarstva rada i socijalne politike, br. 011-00-602/2010-02 od 9. avgusta 2010. godine navedeno je sledeće:
„Odredbom člana 171. stav 1. tačka 1) Zakona o radu (“Sl. glasnik RS”, br. 24/2005 …) propisano je da poslodavac može zaposlenom da ponudi izmenu ugovorenih uslova rada (aneks ugovora) radi premeštaja na drugi odgovarajući posao (posao za čije se obavljanje zahteva ista vrsta i stepen stručne spreme koji su utvrđeni ugovorom o radu), zbog potreba procesa i organizacije rada.
Uz ponudu za zaključivanje aneksa ugovora o radu, poslodavac je dužan da zaposlenom u pisanom obliku dostavi i razloge za ponudu, rok u kome zaposleni treba da se izjasni o ponudi (ne može biti kraći od osam radnih dana) i pravne posledice koje mogu da nastanu odbijanjem ponude. Smatra se da je zaposleni odbio ponudu za zaključivanje aneksa ugovora o radu ako se ne izjasni u navedenom roku (član 172. Zakona).
Poslodavac može zaključivanje aneksa ugovora o radu ponuditi zaposlenom i dok je zaposleni odsutan sa rada zbog privremene sprečenosti za rad. Međutim, tek prihvatanjem ponude, u smislu člana 172. Zakona, može da se zaključi aneks ugovora sa zaposlenim.“
Zatim u mišljenju, br. 011-00-629/2010-02 od 23. septembra 2010. godine, Ministarstvo rada i socijalne politike izjašnjava se na isti način, s tim što se osvrće i na otkaz za vreme bolovanja:
„Poslodavac može da zaključivanje aneksa ugovora ponudi zaposlenom i dok je zaposleni odsutan sa rada zbog privremene sprečenosti za rad u smislu propisa o zdravstvenom osiguranju. Ako zaposleni odbije ponudu, poslodavac može da mu otkaže ugovor o radu…
Prema tome, privremena sprečenost za rad nije smetnja za otkaz ugovora o radu… “
U mišljenju, br. 011-00-843/2012-02 od 29. septembra 2012. godine, Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalne politike potvrđuje svoj stav, i kada je u pitanju ponuda i kada je u pitanju otkaz za vreme bolovanja.
3. Ponuda aneksa ugovora za vreme odmora
Kada je u pitanju ponuda aneksa ugovora za vreme odmora u Odluci Ustavnog suda, broj Už-637/2011 od 31. oktobra 2013. godine, ovaj sud zauzeo je stav da se ponuda može da ti za vreme odmora, uz poštovanje odredaba o dostavljanju.
Tužilja, zaposlena podnela je tužbu prvostepenom sud, a drugostepeni sud i Vrhovni kasacionoi sud u postupku po reviziji tužilje zauzeli jedinstveni stava da je tuženi poslodavac na zakonom propisan način izvršio dostavljanje ponude za izmenu ugovorenih uslova rada, te da su se protekom roka za izjašnjenje, čiji se početak računao nakon osmog dana od dana objavljivanja ponude na oglasnoj tabli, stekli uslovi za otkaz ugovora o radu.
U ovoj odluci navodi se:
„Ustavni sud je ocenio da se ovako data obrazloženja osporenih presuda zasnivaju na ustavnopravno prihvatljivoj primeni materijalnog prava. Po shvatanju Ustavnog suda, tumačenjem po analogiji se može izvesti zaključak da se dostavljanje ponude za izmenu ugovorenih uslova rada vrši na isti način kao i rešenje koje za predmet ima ostvarivanje prava, obaveza i odgovornosti zaposlenog, posebno iz razloga što norme koje regulišu postupak zaključenja tzv. aneksa ugovora o radu ne sadrže bližu odrednicu o načinu dostavljanja ovog akta. Izuzetak predviđen u članu 193. stav 1. Zakona o radu, da se u slučaju iz člana 172. istog zakona ne primenjuje odredba o formi rešenja kojim poslodavac odlučuje o pravima, obavezama i odgovornostima zaposlenog, po oceni Ustavnog suda odnosi se isključivo na razliku koju zakon pravi između obavezne sadržine rešenja i obavezne sadržine ponude. Naime, rešenje mora sadržati obrazloženje i pouku o pravnom leku, dok ponuda za izmenu ugovorenih uslova rada obavezno sadrži razloge za ponudu, rok u kome zaposleni treba da se izjasni o ponudi, kao i pravne posledice koje mogu da nastanu odbijanjem ponude. S tim u vezi, ponuda za izmenu ugovorenih uslova rada ne sadrži obrazloženje i pouku o pravnom leku, na način kako je to propisano za rešenja koja donosi poslodavac. Ustavni sud nalazi da se u odnosu na dostavljanje ponude za zaključenje aneksa ugovora o radu, u svemu ostalom, shodno primenjuju odredbe o dostavljanju iz člana 185. st. 2 – 4. Zakona o radu. Ustavni sud takođe konstatuje da Zakon o radu, u svojim odredbama, ne ograničava poslodavca da ponudu za izmenu ugovorenih uslova rada uputi zaposlenom za vreme korišćenja godišnjeg odmora, iz kog razloga je ustavnopravna prihvatljiva konstatacija redovnih sudova da je bez uticaja na drugačiju odluku činjenica da se podnositeljka u vreme pokušaja uručenja ponude nalazila na godišnjem odmoru.“
4. Zaključak
Uzimajući u obzir sve navedeno, ponuda aneksa ugovora o radu može se dati za vreme bolovanja, odnosno privremene sprečenosti za rad ili za vreme odmora, uz poštovanje odredaba o dostavljanju propisanih Zakonom o radu.
Izvor: Izvod iz zakona, mišljenja i sudske prakse preuzet iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.