Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja donelo je Posebni protokol za zaštitu dece od nasilja u oblasti socijalne zaštite.
Osnov za donošenje Posebnog protokola za zaštitu dece od nasilja u oblasti socijalne zaštite je u Opštem protokolu za zaštitu dece od nasilja, usvojenim zaključkom Vlade 05 broj 560-826/2022-2 od 10. februara 2022. godine
Posebni protokol za zaštitu dece od nasilja u oblasti socijalne zaštite sačinila je radna grupa koju je formiralo ovo ministarstvo, uz podršku UNICEF-a i stručnog konsultanta kog su angažovali.
Posebnim protokolom za zaštitu dece od nasilja u oblasti socijalne zaštite uređuju se aktivnosti, procedure i druga pitanja radi prevencije i zaštite od nasilja dece koja koriste prava odnosno usluge socijalne zaštite u centru za socijalni rad, drugim ustanovama socijalne zaštite, hraniteljskim porodicama i kod drugih pružalaca usluga socijalne zaštite, kao i uloge ministarstva nadležnog za socijalnu zaštitu, odnosno brigu o porodici, zavoda za socijalnu zaštitu i Komore socijalne zaštite.
Donošenjem Zakona o ratifikaciji Konvencije Ujedinjenih nacija o pravima deteta (“Sl. list SFRJ – Međ. ugovori”, br. 15/90 i “Sl. list SRJ” – Međ. ugovori 4/96) država se obavezala da preuzme mere za sprečavanje nasilja u porodici, institucijama i široj društvenoj sredini i da obezbedi zaštitu deteta.
Članom 19. Konvencije je propisano:
„Države članice preduzimaju sve odgovarajuće zakonodavne, administrativne, socijalne i obrazovne mere radi zaštite deteta od svih oblika fizičkog ili mentalnog nasilja, povreda ili zloupotrebe, zanemarivanja ili nemarnog odnosa, maltretiranja ili eksploatacije, uključujući i seksualnu zloupotrebu, dok je na brizi kod roditelja, zakonitih staratelja ili nekog drugog lica kome je poverena briga o detetu.
Takve zaštitne mere treba da obuhvate, po potrebi, efikasne postupke za ustanovljavanje socijalnih programa za obezbeđenje podrške neophodne detetu i onima kojima je poverena briga o detetu, kao i ostale oblike sprečavanja, utvrđivanja, prijavljivanja, prosleđivanja, istrage, postupanja i praćenja slučajeva ovde navedenog zlostavljanja deteta i, po potrebi, obraćanja sudu.“
Izvor: sajt Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja (www.minrzs.gov.rs)
Izvor: Izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.