od 2010.

Postojanje jedinstvenih kriterijuma registrovanja dečijeg rada

Prema navodima Zaštitnika građana, kada obeležavamo Međunarodni dan borbe protiv dečjeg rada moramo biti svesni ozbiljnosti problema sa kojim se suočava svet – eksploataciju dece kroz rad i da ovaj dan pruža  priliku da se prepozna i ukaže na hitnost eliminisanja dečjeg rada i stvoranje kvalitetnije budućnostu za svu decu.

On je istakao važnost postojanja jedinstvenih kriterijuma i načina registrovanja te pojave u našem društvu i obezbeđivanje mehanizama za sprečavanje dečjeg rada na lokalnom, regionalnom i centralnom nivou.

Dečji rad je kršenje osnovnih prava dece na obrazovanje, zdravlje, bezbednost i razvoj. Milioni dece širom sveta suočavaju se sa prisilnim radom u opasnim i nehumanim uslovima, lišeni mogućnosti za igru, obrazovanje i pravilan razvoj, što je danas  neprihvatljivo.

Takođe je istakao da deca spadaju u najosetljivije grupe lica koja moraju dobiti adekvatnu zaštitu prilikom radnog angažovanja. Procene zasnovane na međunarodnim i nacionalnim standardima ukazuju da je u Srbiji oko 82.000 dece uzrasta od pet do 17 godina izloženo zloupotrebi dečjeg rada, i to najčešće u ruralnim oblastima, u sektoru poljoprivrede i domaćinstvima u kojima nosilac domaćinstva poseduje niži nivo obrazovanja. Decu u radne aktivnosti uglavnom uključuju roditelji, starija braća ili sestre, a jedna od ključnih posledica je zanemarivanje obrazovanja ili rano napuštanje školovanja.

Isti je dodao da država, organizacije civilnog društva, privredni sektor i pojedinci imaju ključnu ulogu u borbi protiv dečjeg rada, da se mora jačati zakonodavstvo i politike koja štite decu od iskorišćavanja, osnaživati institucije koje sprovode zakon i unapređivati saradnju na nacionalnom i međunarodnom nivou.

Prema odredbi člana člana 32 Konvencije o pravima deteta-Zakon o ratifikaciji Konvencije Ujedinjenih nacija o pravima deteta (“Sl. listu SFRJ – Međ. ugovori”, br. 15/90 i “Sl. listu SRJ” – Međ. Ugovori 4/96):

1. Države članice priznaju pravo deteta na zaštitu od ekonomske eksploatacije i rada na poslu koji može biti opasan ili ometati obrazovanje deteta ili štetiti zdravlju deteta, odnosno njegovom fizičkom, mentalnom, duhovnom, moralnom ili socijalnom razvoju.

2. Države članice preduzimaju zakonodavne, administrativne, socijalne i obrazovne mere za primenu odredaba ovog člana. U tom cilju, a imajući u vidu odgovarajuće odredbe drugih međunarodnih instrumenata, države članice posebno:

(a) određuju minimalnu starost za zapošljavanje;

(b) obezbeđuju regulisanje radnog vremena i uslova rada;

(c) određuju odgovarajuće kazne ili druge sankcije kako bi se osigurala efikasna primena odredaba ovog člana.

Izvor: Sajt Zaštitnika građana Republike Srbije (www.ombudsman.rs).

Izvor: Izvod iz propisa preuzet iz pravne baze Propis Soft, redakcija Profi Sistem Com

Najnoviji tekstovi