od 2010.

Potrebni novi protokoli za zaštitu žena od porodičnog nasilja

Zaštitnik građana smatra da bez odlaganja treba doneti nov Opšti i posebne protokole za zaštitu žena od nasilja u porodici i partnerskim odnosima koji će biti usklađeni sa Zakonom o sprečavanju nasilja u porodici i koji će predstavljati obavezujuće standarde rada za sve organe iz sistema zaštite od porodičnog i partnerskog nasilja.

“Zakon o sprečavanju nasilja u porodici doprineo je uspostavljanju bolje međuresorske saradnje policije, organa starateljstva i tužilaštva, a veoma je značajno uvođenje hitnih mera. Donošenjem novih protokola pospešiće se razmena informacija između organa koji učestvuju u zaštiti žrtava porodičnog i partnerskog nasilja”, naveo je Zaštitnik građana.

Zaštitnik građana je 25. aprila 2023. godine nakon saznanja iz medija da je muškarac iz leskovačkog sela Jarsenovo uhapšen zbog ubistva vanbračne supruge, po sopstvenoj inicijativi pokrenuo postupak kontrole zakonitosti i pravilnosti rada Centra za socijalni rad Leskovac i Ministarstva unutrašnjih poslova.

U postupku, Zaštitnik građana je utvrdio da su kontrolisani organi u velikoj meri postupali u skladu sa Zakonom o sprečavanju nasilja u porodici, ali da uprkos proceni visokog rizika od ponavljanja nasilja žrtva nije pozivana na sastanke Grupe za koordinaciju i saradnju, koja je formirana pri nadležnom tužilaštvu, u cilju sačinjavanje individualnog plana zaštite.

Zaštitnik građana u preporukama za otklanjanje nedostataka, a u cilju obezbeđenja delotvornije i efikasnije zaštite žrtava nasilja, traži od Ministarstva unutrašnjih poslova, Ministarstva pravde, Ministarstva zdravlja i Ministarstva za brigu o porodici i demografiju preduzmu sve potrebne mere za obezbeđenje bolje razmene informacija i multisektorske saradnje svih organa iz sistema zaštite od nasilja u porodici i partnerskim odnosima, što uključuje i usklađivanje Opšteg i posebnih protokola za zaštitu žena od nasilja u porodici i partnerskim odnosima sa Zakonom o sprečavanju nasilja u porodici.

Zaštitnik građana takođe traži od Grupe za koordinaciju i saradnju za teritoriju Osnovnog javnog tužilaštva u Leskovcu da u svom budućem radu obezbedi da svi članovi raspolažu bitnim informacijama koje postoje u evidencijama sve tri institucije prilikom razmatranja slučaja na sastanku grupe i da omogući prisustvo žrtve na sastanku i, ukoliko je to moguće, njeno učešće u izradi individualnog plana zaštite i podrške.

Nadležni organi za sperčavanje nasilja u porodici pružanje zaštite i podrške žrtvama nasilja u porodici i žrtvama krivičnih dela propisani su odredbama člana 7-11 Zakona o sprečavanju nasilja u porodici (“Sl. glasnik RS”, br. 94/2016 i 10/2023 – dr. zakon),prema kojim odredbama:

Za sprečavanje nasilja u porodici i pružanje zaštite i podrške žrtvama nasilja u porodici i žrtvama krivičnih dela određenih ovim zakonom nadležni su policija, javna tužilaštva, sudovi opšte nadležnosti i prekršajni sudovi, kao nadležni državni organi, i centri za socijalni rad, kao ustanove.

Pored nadležnih državnih organa i centara za socijalni rad, u sprečavanju nasilja u porodici, preko davanja pomoći i obaveštavanja o nasilju, kao i pružanju podrške žrtvama nasilja učestvuju i druge ustanove u oblasti dečje, socijalne zaštite, obrazovanja, vaspitanja i zdravstva (u daljem tekstu: državni organi i ustanove nadležne za primenu ovog zakona), kao i tela za rodnu ravnopravnost na nivou lokalnih samouprava.

Podršku žrtvama nasilja u porodici i žrtvama krivičnih dela određenih ovim zakonom mogu da pruže i druga pravna i fizička lica i udruženja.

Policija

Rukovodilac područne policijske uprave određuje policijske službenike koji su završili specijalizovanu obuku, da bi sprečavali nasilje u porodici i pružali zaštitu žrtvama nasilja (u daljem tekstu: nadležni policijski službenik).

Javno tužilaštvo

U svakom javnom tužilaštvu, osim onih posebne nadležnosti, javni tužilac određuje zamenike javnog tužioca koji su završili specijalizovanu obuku da bi ostvarivali nadležnosti javnog tužilaštva u sprečavanju nasilja u porodici i gonjenju učinilaca krivičnih dela određenih ovim zakonom.

Sudovi

Član 10Predsednik svakog suda opšte nadležnosti i prekršajnog suda određuje sudije koje su završile specijalizovanu obuku da sude u predmetima sprečavanja nasilja u porodici i za krivična dela određena ovim zakonom.

Kao predmeti sprečavanja nasilja u porodici smatraju se postupci za produženje hitne mere, postupci za određivanje mera zaštite od nasilja u porodici predviđenih Porodičnim zakonom (u daljem tekstu: mere zaštite od nasilja u porodici) i prekršajni postupci za prekršaje predviđene ovim zakonom (član 36).

Centar za socijalni rad

Rukovodilac svakog centra za socijalni rad određuje među zaposlenima u centru tim stručnjaka da pomažu u sprečavanju nasilja u porodici i pružaju podršku žrtvama nasilja.

Izvor: Sajt Zaštitnika građana Republike Srbije (www.ombudsman.rs).

Izvor: Izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.

Najnoviji tekstovi