Zakon o izmenama Zakona o javnom redu i miru objavljen je u „Sl. glasniku RS“, br. 24/2018, a izmene propisane ovim zakonom su u primeni od 3. aprila 2018. godine.
Novi Zakon o javnom redu i miru (“Sl. glasnik RS”, br. 6/2016) stupio je na snagu 5. februara 2016. godine. Danom njegovog stupanja na snagu prestao je da važi Zakon o javnom redu i miru („Sl. glasnik RS”, br, 51/92, 53/93, 67/93, 48/94, 101/05 – dr. zakon i 85/05 – dr. zakon), koji je bio u primeni još od 31. jula 1992. godine.
Članom 17. novog Zakona o javnom redu i miru (“Sl. glasnik RS”, br. 6/2016) propisan je prekršaj Paljenje pirotehničkih proizvoda ili pucanje.
Pre ovih najnovijih izmena ovaj član je glasio:
„Ko paljenjem pirotehničkih proizvoda narušava javni red i mir ili ugrožava sigurnost građana – kazniće se novčanom kaznom od 10.000 do 50.000 dinara ili radom u javnom interesu od 40 do 120 časova.
Ko pucanjem iz vatrenog ili drugog oružja ili imitacije oružja narušava javni red i mir ili ugrožava sigurnost građana – kazniće se novčanom kaznom od 50.000 do 150.000 dinara ili kaznom zatvora od 30 do 60 dana.
Ko prekršaj iz st. 1. i 2. ovog člana izvrši u grupi od tri i više lica – kazniće se kaznom zatvora od 30 do 60 dana.“
Izmenama koje su povod za ovaj tekst povećane su novčane kazne za predmetni prekršaj, tako da će onaj ko paljenjem pirotehničkih proizvoda narušava javni red i mir ili ugrožava sigurnost građana – biti kažnjen novčanom kaznom, umesto kao ranije od 10.000 do 50.000 dinara, sada od 50.000 do 100.000 dinara.
Onaj ko pucanjem iz vatrenog ili drugog oružja ili imitacije oružja narušava javni red i mir ili ugrožava sigurnost građana – kazniće se novčanom kaznom, umesto kao ranije od 50.000 do 150.000 dinara, sada od 100.000 do 150.000 dinara.
Dakle, ovim izmenama povećane su samo novčane kazne za prva dva oblika ovog prekršaja, dok su alternativni oblici kažnjavanja za ova dva oblika ostali isti.
Takođe, treći oblik ovog prekršaja koji postoji kada je neki od prva dva oblika učinjen u grupi, ostao je nepromenjen, odnosno kažnjavanje za ovaj oblik podrazumeva i dalje samo zatvorsku kaznu.
Razlog ovih izmena prema predlagaču, Vladi Republike Srbije, odnosno njihov cilj je sprečavanje protivpravnog ponašanja podizanjem iznosa zaprećenih novčanih kazni za ovaj prekršaj, zbog porasta društvene opasnosti koja nastaje paljenjem savremenih i tehnološki unapređenih pirotehničkih proizvoda, kao i upotrebom vatrenog oružja ili imitacije oružja koji u velikoj meri izazivaju uznemirenost građana prilikom obeležavanja svečanosti shodno tradicionalnim običajima.
Dalje predlagač skreće pažnju, da postoji niz drugih savremenih načina da se svečanost uveliča (možda je šteta, kad je već ovakav manir pisanja obrazloženja predloga zakona, što nije predloženo i koji su to načini), a da se pritom ne ugrožava bezbednost lica i imovine i ne stvara uznemirenost građana, te će podizanje iznosa zaprećenih kazni biti jedan od mehanizama kojima se suzbija ovakav način obeležavanja proslava i svečanosti.
Dakle, predlagač očekuje da će srpski domaćin zbog povećanja novčane kazne, prestati da puca npr. na svadbi, kad ženi sina ili udaje ćerku (kada se ionako pare troše kao da su tuđe) što je – tradicionalni običaj prema predlagaču, već će početi da proslavlja na savremeni način (i opet šteta što nije predloženo kako ili bar da se uredi podzakonskim aktom). Sumnjamo da će „tradicionalni način proslava“ prestati samo zbog povećanja novčane kazne.
Ovim komentarom nikako se ne želi nipodaštavati nečije znanje i umeće, niti se neka konkretna osoba (ili više njih) izvrgnuti ruglu niti optužiti za nešto.
Izvor: Izvod iz zakona preuzet iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a
Izvod iz obrazloženja Predloga zakona preuzet sa sajta Narodne skupštine R. Srbije (www.parlament.gov.rs)