od 2010.

Povećanje minimalne cene rada

Odluka o iznosu minimalne cene rada za sledeću godinu biće doneta na sednici Vlade Srbije 14. septembra, a predlog Vlade jeste da se minimalac poveća za 17,8 odsto i da iznosi 47.154 dinara, odnosno 401 evro, saopšteno je nakon sednice Socijalno – ekonomskog saveta.

 Ministar finansija je nakon sednice Socijalno-ekonomskog saveta Srbije (SES) rekao da će cena radnog sata od 1. januara biti povećana sa 230 na 271 dinar i da će biti povećan neoporezivi deo zarade sa sadašnjih 21.712, na 25.000 dinara.

Podsećamo, minimalna zarada je predviđena Zakonom o radu (“Sl. glasnik RS”, br. 24/2005, 61/2005, 54/2009, 32/2013, 75/2014, 13/2017-OUS, 113/2017 i 95/2018-aut.tumačenje). Čl. 111. zakona je propisano:

Zaposleni ima pravo na minimalnu zaradu za standardni učinak i vreme provedeno na radu.

Minimalna zarada određuje se na osnovu minimalne cene rada utvrđene u skladu sa ovim zakonom, vremena provedenog na radu i poreza i doprinosa koji se plaćaju iz zarade.

Opštim aktom, odnosno ugovorom o radu utvrđuju se razlozi za donošenje odluke o uvođenju minimalne zarade.

Po isteku roka od šest meseci od donošenja odluke o uvođenju minimalne zarade poslodavac je dužan da obavesti reprezentativni sindikat o razlozima za nastavak isplate minimalne zarade.

Poslodavac je dužan da minimalnu zaradu isplati zaposlenom u visini koja se određuje na osnovu odluke o minimalnoj ceni rada koja važi za mesec u kojem se vrši isplata.

Zaposleni koji prima minimalnu zaradu, ima pravo na uvećanu zaradu iz člana 108. ovog zakona, na naknadu troškova i druga primanja koja se smatraju zaradom u skladu sa zakonom.

Osnovica za obračun uvećane zarade iz stava 6. ovog člana je minimalna zarada zaposlenog.“

Ministar finansija je podsetio da je u Skupštini Srbije usvojen rebalans budžeta za ovu godinu i da je njime, osim za povećanje plata i penzija, za kapitalne investicije, poljoprivredu, obezbeđen i novac za isplatu pomoći majkama dece do 16 godina, za šta se do sada prijavilo oko 970.000 roditelja.

Predsednik Saveza sindikata Srbije i predsedavajući SES-a je istakao da su sindikati nezadovoljni iznosom minimalca koji je predložila Vlada Srbije, jer su se zalagali da se izjednači sa iznosom minimalne potrošačke korpe.

 Predsednica UGS-a “Nezavisnost” je istakla da se povećanjem minimalca stalno približavamo iznosu minimalne potrošačke korpe, ali da nikako da se on i dostigne. “Mislili smo da je ova godina prava prilika za to, ali to se ipak nije desilo. Dobro je što je smanjen broj ljudi koji primaju minimalac, ali njegova isplata bi trebalo da se više kontroliše i da se minimalac plaća samo kada je firma u teškoćama, a ne da ga isplaćuju i firme koje dobro stoje, kao što se dešava”, rekla je ona. Dodala je da ponuđeni iznos povećanja nije dovoljno veliki da radniku obezbedi dostojanstven život.

 Predsednik Unije poslodavaca Srbije je ocenio da nikada među poslodavcima nisu bile veće nedoumice koliko povećati minimalac, nego ove godine. Prema njegovim rečima, povećanje od 17,8 odsto će imati negativne implikacije, pre svega na male preduzetnike i zanatlije, posebno u unutrašnjosti, ali činjenica je da i oni žele da imaju zadovoljne radnike. “Puno nam znači povećanje neoporezivog dela zarade. To je za nas veliko rasterećenje“, rekao je predsednik Unije poslodavaca Srbije.

Izvor: sajt Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.

Izvor: Izvod iz propisa i sudske prakse preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.

Najnoviji tekstovi