Ministarka bez portfelja zadužena za koordinaciju aktivnosti u oblasti rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i političkog i ekonomskog osnaživanja žena apelovala je povodom vesti koja je potresla srpsku javnost – da je sin ubio majku, a što je treći po redu ovakav slučaj od početka godine, na sve građane da prijave nasilje u porodici.
Veruje da je ova tragična vest duboko potresla sve nas. Molim sve koji doživljavaju nasilje, kao i one koji imaju saznanja da neko u njihovom okruženju trpi nasilje, da to odmah prijave nadležnim institucijama – policiji ili centrima za socijalni rad.
Ona je podsetila na to da je Zakon o sprečavanju nasilja u porodici (“Sl. glasnik RS”, br. 94/2016 i 10/2023 – dr. zakon) na snazi od 2017. godine i da predviđa hitne mere koje se izriču u kratkom roku, kako bi žrtve dobile neposrednu zaštitu od nasilnika.
Navedene hitne mere propisane su odredbama člana 17 Zakona o sprečavanju nasilja u porodici.
Prema tim odredbama:
Ako posle procene rizika ustanovi neposrednu opasnost od nasilja u porodici, nadležni policijski službenik donosi naređenje kojim izriče hitnu meru učiniocu koji je doveden u nadležnu organizacionu jedinicu policije (član 15. stav 1).
Hitne mere su: mera privremenog udaljenja učinioca iz stana i mera privremene zabrane učiniocu da kontaktira žrtvu nasilja i prilazi joj.
Naređenjem mogu da se izreknu obe hitne mere.
Naređenje sadrži: naziv organa koji ga donosi, podatke o licu kome se izriče hitna mera, vrstu hitne mere koja se izriče i njeno trajanje, dan i čas izricanja hitne mere i obavezu lica kome je izrečena hitna mera da se po njenom isteku javi policijskom službeniku koji je izrekao.
Naređenje se uručuje licu kome je hitna mera izrečena. Ako ono odbije prijem naređenja, nadležni policijski službenik sastavlja o tome belešku, čime se smatra da je naređenje uručeno.
Nadležni policijski službenik dostavlja naređenje, odmah posle njegovog uručenja, osnovnom javnom tužiocu na čijem području se nalazi prebivalište, odnosno boravište žrtve, centru za socijalni rad i grupi za koordinaciju i saradnju, a žrtva nasilja pismeno se obaveštava o vrsti hitne mere koja je izrečena.
Krivično delo Nasilje u porodici propisano je odrebama člana 194 Krivičnog zakonika, prema kojima:
(1) Ko primenom nasilja, pretnjom da će napasti na život ili telo, drskim ili bezobzirnim ponašanjem ugrožava spokojstvo, telesni integritet ili duševno stanje člana svoje porodice,
kazniće se zatvorom od tri meseca do tri godine.
(2) Ako je pri izvršenju dela iz stava 1. ovog člana korišćeno oružje, opasno oruđe ili drugo sredstvo podobno da telo teško povredi ili zdravlje teško naruši,
učinilac će se kazniti zatvorom od šest meseci do pet godina.
(3) Ako je usled dela iz st. 1. i 2. ovog člana nastupila teška telesna povreda ili teško narušavanje zdravlja ili su učinjena prema maloletnom licu,
učinilac će se kazniti zatvorom od dve do deset godina.
(4) Ako je usled dela iz st. 1. i 2. ovog člana nastupila smrt člana porodice,
učinilac će se kazniti zatvorom od pet do petnaest godina, a ako je član porodice maloletno lice učinilac će se kazniti zatvorom najmanje deset godina.
(5) Ko prekrši mere zaštite od nasilja u porodici koje mu je sud odredio na osnovu zakona kojim se uređuju porodični odnosi,
kazniće se zatvorom od tri meseca do tri godine i novčanom kaznom.
Prijavom nasilja možete spasiti kako svoj, tako i život druge osobe, poručila je ministarka.
Ona je upozorila na to da živimo u vremenu punom tenzija i da brojni faktori mogu poslužiti kao „okidač“ za nasilno ponašanje, ali da je odgovornost svih da ne dozvole stvaranje atmosfere u kojoj se nasilje može opravdavati.
Ministarka je istakla da je prošla godina završena sa najmanjim brojem ubijenih žena u Srbiji ikada i ponovila poziv na prijavljivanje nasilja jer sistem za zaštitu žrtava postoji i važno je da ga koristimo.
Svi koji se suočavaju sa nasiljem ili imaju saznanja o njemu mogu ga prijaviti pozivom na broj 192 (policija) ili 0800 100 600 (SOS linija za nasilje u porodici).
Nadležne institucije mogu obezbediti informacije o sigurnim kućama i prihvatilištima, kao i pružiti neophodnu pomoć i podršku žrtvama.
Izvor: Sajt Vlade Republike Srbije (www.srbija.gov.rs).
Izvor: Izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.