Poslednjih dana na zvaničnim sajtovima mnogih sindikata u prosveti mogu se pročitati brojni tekstovi o stavljanju u neravnopravni položaj nastavnika i svih ostalih zaposlenih u ustanovama obrazovanja i vaspitanja, obećanjem različitog procenta povećanja zarade za ove dve kategorije.
Kako se, između ostalog, navodi u tekstu “Dopis jednog pravnika”, autora Ivane Stojanović, sekretara škole, objavljenom na sajtu Unije sindikata prosvetnih radnika:
“…U školama radi samo jedan pravnik-sekretar, na 50,60,70,80,90 pa i više zaposlenih, njihovih zamena i preko hiljadu đaka, roditelja, spoljnih saradnika škole i ostalih. Mi nismo „ Pravna služba“ (kao što sam čula da nas određuju u Ministarstvu prosvete) već jedan čovek/pravnik na koga se cela ustanova oslanja u pravnom smislu. Mislim da bi to trebalo da bude poznato, bar nadležnima u Ministarstvu prosvete.
Zbog nedostatka kadrova, sekretari preuzimaju gotovo celu administraciju škole, prijem podnesaka i zavođenje, naručivanje, izdavanje potvrda, prijem pošiljki, popunjavanje raznih aplikacija od JISP-a (gde radimo i pedagoški i kadrovski deo), KROSA-a, rodne ravnopravnosti , preko fuk—ova, plana integriteta, kretanja otpada, izveštaja o radu, izveštaja povereniku za informacije od javnog značaja, arhivske knjige, dokumentacije izlučivanja arhivske građe, „traženja po arhivi“ za svako uverenje iz „ko zna koje godine“ , pisanja zapisnika sa sednica, raspisivanja sednica organa škole, rad u sistemu za obračun plata ISKRA (koji nam je nametnut od kada je uveden pre dve godine), upis prvaka elektronskim putem preko e uprave, vođenje kadrovske evidencije i računanje staža, saradnja sa referentima iz bezbednosti i zdravlja na radu i zaštite od požara, sprovođenje nabavki, rad u raznim komisijama, školskim timovima i još dva puta toliko poslova kojih trenutno ne mogu da se setim.
Pored toga (baš tako-pored svega što nije pravni posao) bave se pravnim poslovima, koji se iz godine u godinu umnožavaju. Donošenje akata škole, čija se izmena i dopuna traži i po nekoliko puta godišnje, praćenje akata kako bi bili spremni za sva pravna i ostala pitanja (za koje kolege tvrde da su pravna) izrada ugovora, rešenja, aneksa, pisanje podnesaka za opštine, ministarstva, inspekcije, roditelje, sprovođenje konkursa za zapošljavanje, saradnja sa Nacionalnom službom za zapošljavanje oko traženja zamena odsutnim zaposlenima, vođenje dokumentacije oko disciplinskih postupaka (kojih je kod mene u školi u protekloj godini bilo preko 20), vanredne pravne poslove oko zahteva za informacijom od javnog značaja, pokrenutih izvršenja, tužbi, prijava inspekcijama i da ne nabrajam dalje.
Dešava se da vrlo često moramo da se bavimo i pedagoškom dokumentacijom, dodeljujemo job-ove učenicima, ubacujemo planove nastave u JISP, pomažemo oko ispunjavanja pedagoške dokumentacije itd
Rokovi koje nam ministarstvo postavlja i priroda posla zahteva da radimo i sa godišnjih odmora i od kuće.
Za vreme dečjih raspusta, nenastavno osoblje je jedino koje dežura i radi u školi.
Naša bolovanja nisu prava bolovanja, jer nas (obzirom da nismo „ SLUŽBA“ već „JEDAN ČOVEK“ ) niko, niti može, niti hoće kvalitetno da zameni na 3, 5 ili 10 dana, te nas posao ili sačeka ili ga odrađujemo na bolovanju.
Nemamo pravo na prekonormni rad, a na prekovremeni rad možemo da računamo samo „na papiru“ jer se u praksi ne isplaćuje. Nemamo pravo niti mogućnosti na bilo kakav vid dodatne zarade.
Pri tome, mi odrađujemo naše radno vreme i ne provodimo efektivno samo po nekoliko sati na radnom mestu. Naravno , svi mi imamo dokumentaciju koju radimo od kuće, ali je razlika u tome što vannastavno osoblje, bez obzira, šta i koliko mora da odradi od kuće, odradi svoje radno vreme i na radnom mestu.
U školama, već neko vreme postoji izvestan jaz između radnika u nastavi i vannastavi, a iz razloga koje sam napred navela. Ovom nepravdom taj jaz će biti mnogo dublji, što će se odraziti na funkcionisanje škole jer ćemo mi odbiti da budemo „dežurne budale“ koje i jesu i nisu deo prosvete, zavisi kako se gleda i šta je kome u interesu.
E sad dodatno, kako nas sekretare mnogi, kada im to odgovara, smatraju za deo uprave škole , iako nemamo nikakav koeficijent na odgovornost, mi smo , pored direktora, prvi na udaru nezadovoljnih roditelja, baba, deda, raznih saradnika škole i trećih lica. Svaka primedba, pretnja, nezadovoljstvo izražava se vrlo često telefonom, mejlom ili lično sekretaru škole, koji je dužan da sasluša, prekine svoj posao i upusti se u raspravu te istrpi stres zbog svake pritužbe, uvrede, prijave i ostalog.
I na kraju, kada se dogodi „ krizna situacija“ u školi , što je danas sve češće , pored direktora, obično strada i sekretar koji je naravno, ukoliko nema savršeno odrađenu dokumentaciju, kriv da ne može biti krivlji, jer , kako to obično biva, bez tog jednog papira „krize ne bi ni bilo“. Niko se ne upita koliko taj jedan pravnik-sekretar ima vremena i mogućnosti, da pored svih ne-pravnih i sporednih administrativnih i pedagoških poslova koji su mu natovareni na vrat , odradi sve što se od njega ili nje traži.
Ukoliko ste smatrali da povećanjem plata stimulišete prosvetu, obzirom na objektivne okolnosti i probleme sa kojima se ista suočava, imajte u vidu i da smo mi DEO PROSVETE i da i naš posao itekako ima veze sa istim problemima sa kojima se susreće i nastavno osoblje, bilo da upisujemo učenike, vodimo dokumentaciju oko vaspitno-disciplinskih postupaka, učestvujemo u radu timova za nasilje i krizne situacije, izrađujemo odluke po prigovorima na ocene i uopšte da se svaka prepreka, koja se pojavi u radu sa učenicima i saradnji sa roditeljima, vrlo često završava poslom sekretara.
Poražavajuće je što očekujemo drugih da znaju i razumeju kakav i koliki posao obavlja jedan pravnik u školi, kada naše resorno ministarstvo, u etar iznosi neistine i poluistine o položaju, organizaciji rada i poslu svojih zaposlenih ( sekretara škola u ovom slučaju).
Poražavajuće je i što je pravna služba našeg ministarstva ostala nema na sve ovo.
Dakle, predviđena razlika u povećanju plata je apsurdna i veoma diskriminatorska, pa bi vredelo saznati i kakav bi stav zauzeo Ustavni sud po pitanju stavljanja zaposlenih u neravnopravan položaj , pogotovo kada se uzme u obzir je Uredbom o koeficijentima za obračun i isplatu plata zaposlenih u javnom sektoru predviđen isti koeficijent za zaposlene u nastavi i vannastavi u slučaju kada imaju sedmi stepen stručne spreme. Ustav Republike Srbije između ostalog štiti pravo na pristojan rad i dostojanstvo ličnosti na radu u okviru kojih je i pravična naknada za rad, pa bih vas, gospodo, retorički pitala zašto da se moj rad i moje obrazovanje cene i plaćaju manje od rada i obrazovanja mojih kolega u okviru iste grane, istog sektora i iste ustanove, sa istim problemima?
O kakvom dostojanstvu i pravičnosti tu govorimo?
No, postoji institut ocene ustavnosti i zakonitosti , pa ne treba dužiti o ovome, a pogotovo što bih zaista volela da se „kreatorima“ ovako nakaradnih odluka , jednom obije o glavu neznanje, nesmotrenost i društvena neodgovornost…”
Podsećamo, čl. 133. Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja („Sl. glasniku RS“, br. 88/2017, 27/2018-dr.zakoni, 10/2019, 6/2020, 129/2021 i 92/2023) definisani su poslovi sekretara ustanove.
Uredba o Katalogu radnih mesta u javnim službama i drugim organizacijama u javnom sektoru („Sl. glasnik RS“, br. 81/2017, 6/2018 i 43/2018) u delu RADNA MESTA U PREDŠKOLSKOM, OSNOVNOM I SREDNJEM OBRAZOVANJU takođe daje Opšti / tipični opis posla SEKRETARA USTANOVE.
Zarada zaposlenih u ustanovama obrazovanja i vaspitanja uređuje se Zakonom o platama u državnim organima i javnim službama („Sl. glasnik RS“, br. 88/2017, 27/2018-dr.zakoni, 10/2019, 6/2020, 129/2021 i 92/2023), a koeficijenti za obračun i isplatu plata bliže su definisani Uredbom o koeficijentima za obračun i isplatu plata zaposlenih u javnim službama (“Sl. glasnik RS”, br. 44/2001, …119/2023).
O obavezama i odgovornostima sekretara možete detaljnije pročitati u našem časopisu „Prosveta u praksi“, br. 13. u okviru teksta „Poslovi sekretara ustanove“, autora Marije Božilović, sekretara u srednjoj školi “Mladost” iz Petrovca na Mlavi, predavača na seminarima iz oblasti obrazovanja.
Korisnicima naše pravne baze „Propis Soft“, specijala „Prosvetni Pravni Savetnik“, namenjenog ustanovama obrazovanja i vaspitanja dostupan je i webinar „Priprema sekretara škole za početak školske godine“,predavača Marije Božilović.
Izvor: sajt Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije (www.unijasprs.org.rs)
Izvor: Izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.