od 2010.

Pravilnik o izgledu značke i odgovarajuće vrste odeće, obuće i opreme inspektora rada

U „Sl. glasniku RS“, br. 76/2024 objavljen je Pravilnik o izgledu značke i odgovarajuće vrste odeće, obuće i opreme inspektora rada koji se primenjuje od 21. septembra 2024.

Ovim pravilnikom propisuje se izgled, značke, kao i odgovarajuća vrsta odeće, obuće i opreme koju koristi inspektor rada.

Značka je izrađena od metala u obliku stilizovanog elipsastog štita, zlatno žute boje, veličine 70 mm x 62 mm.

Na spoljašnjem obodu štita, a u gornjoj polovini, je ugravirana i teget emajl bojom ispunjena traka, širine 7 mm. Ova traka je sa leve i desne strane presečena, vodoravno postavljenim isečkom srpske trobojke koja je 2 mm šira od elipse u tom delu. Trobojka je ispunjena emajl bojama, crvenom, plavom i belom. Veličina polja za trobojku je 9 mm x 7 mm.

Na sredini trake, nalazi se serifni ćirilični tekst „REPUBLIKA SRBIJA” zlatno žute boje. Visina slova je 5 mm.

U donjoj polovini oznake, a ispod polja za trobojku, nalazi se ugravirana i teget emajl bojom ispunjena traka, širine 7 mm i ćirilični tekst lučno postavljen, „INSPEKTORAT ZA RAD”, zlatno žute boje. Visina slova je 5 mm.

U središnjem delu oznake na vodoravno šrafiranom polju, veličine 49 mm x 38 mm, nalazi se Mali grb Republike Srbije, sa pripadajućim emajl bojama. Veličina grba je 20 mm x 11 mm.

Ispod grba u dva reda je centralno postavljen san serifni ćirilični tekst „INSPEKTOR RADA” ispunjen teget emajl bojom. Visina slova je 7 mm.

Ispod drugog reda teksta, u sredini centralnog dela, na poliranom odsečku ugraviran je trocifreni broj ispunjen crnom emajl bojom. Visina brojeva je 6 mm.

Broj koji se urezuje na značku identičan je jedinstvenom broju službene legitimacije inspektora rada i sastoji se od tri cifre, počev od broja 1, s tim što se ispred broja dodaje potreban broj nula.

Izgled značke odštampan je uz ovaj pravilik na Obrascu značke inspektora rada i čini njegov sastavni deo.

Pogledajte u pravnoj bazi „Propis Soft“ u okviru propisa Pravilnik o izgledu značke i odgovarajuće vrste odeće, obuće i opreme inspektora rada  kako izgleda Obrazac značke inspektora rada.

Značka i službena legitimacija koja je izdata u skladu sa važećim propisima, čine celinu u trodelnim, kožnim koricama na sklapanje.

Odgovarajuća vrsta odeće i obuće koju inspektor rada nosi prilikom vršenja inspekcijskog nadzora i drugih službenih dužnosti jeste:

1) zaštitni šlem;

2) fluorescentni, obeležavajući prsluk;

3) zaštitne cipele sa zaštitnom kapom i neklizajućim đonom;

4) druga lična zaštitna oprema utvrđena aktom o proceni rizika na radnom mestu inspektor rada.

Oprema inspektora rada prilikom vršenja inspekcijskog nadzora i obavljanja drugih službenih dužnosti može da se sastoji od:

1) putničkog automobila;

2) personalnog računara;

3) laptop računara;

4) modema za internet;

5) elektronskog kvalifikovanog sertifikata;

6) tablet uređaja;

7) uređaja za očitavanje podataka biometrijskih isprava;

8) mobilnog telefona;

9) digitalnog fotoaparata;

10) štampača;

11) skenera.

Podsećamo, čl. 93. Zakona o bezbednosti i zdravlju na radu („Sl. glasnik RS”, br. 35/2023) je propisano:

„Inspektor rada prilikom vršenja nadzora ima službenu legitimaciju, značku i odgovarajuću vrstu odeće, obuće i opreme.

U postupku inspekcijskog nadzora inspektor rada ima pravo i dužnost da preduzima radnje kojima se kontrolišu bezbednost i zdravlje na radu, a naročito higijena i uslovi rada, proizvodnja, korišćenje i održavanje sredstava za rad, lične zaštitne opreme, hemijske materije i dr., kao i da:

1) pregleda opšte i pojedinačne akte, evidencije i drugu dokumentaciju i po potrebi istu fotografiše, fotokopira ili skenira radi ulaganja u spise predmeta;

2) izvrši uvid u ličnu ili drugu javnu ispravu sa fotografijom, sasluša i uzima izjave od zatečenih lica, odgovornih i zainteresovanih lica;

3) pregleda sredstva za rad, ličnu zaštitnu opremu i druga sredstva koja se koriste u radnom procesu ili su na bilo koji način povezana sa radnim procesom;

4) fotografiše i snima radno mesto, sredstva za rad, radnu sredinu u kojoj se vrši inspekcijski nadzor i drugo od značaja za vršenje inspekcijkog nadzora;

5) nalaže merenja koja obavlja druga stručna organizacija kada poslodavac samostalno ili preko određene stručne organizacije vrši merenja u odgovarajućim oblastima, a rezultati izvršenog merenja pružaju osnov za to;

6) poslodavcima, zaposlenim, njihovim predstavnicima i sindikatu daje obaveštenja i savete u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu, kao i o merama čijom primenom se obezbeđuje izvršavanje ovog zakona na najefikasniji način;

7) u skladu sa podnetim zahtevom, poslodavca i zaposlenog ili predstavnika zaposlenih obavesti o izvršenom inspekcijskom nadzoru i utvrđenom stanju;

8) preduzima druge radnje za koje je ovlašćen drugim propisom.

Ministar nadležan za poslove rada propisuje izgled značke i odgovarajuću vrstu odeće, obuće i opreme koju nosi inspektor rada.“

Izvor: Izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.

Najnoviji tekstovi