od 2010.

Pravilnik o načinu vođenja evidencije o pruženoj besplatnoj pravnoj pomoći

U “Sl. glansiku RS”, br. 22/2025 objavljen je Pravilnik o načinu vođenja evidencije o pruženoj besplatnoj pravnoj pomoći, odnosno besplatnoj pravnoj podršci i načinu vođenja evidencije koju vodi organ uprave jedinice lokalne samouprave, kojim se uređuje način vođenja evidencije o pruženoj besplatnoj pravnoj pomoći, odnosno besplatnoj pravnoj podršci i način vođenja evidencije koju vodi organ uprave jedinice lokalne samouprave koji odlučuje o zahtevima za odobravanje besplatne pravne pomoći i besplatne pravne podrške, a koji se primenjuje od 25.3.2025.

Evidencije se vode u elektronskoj formi.

Pružalac vodi evidenciju o pruženoj besplatnoj pravnoj pomoći, odnosno besplatnoj pravnoj podršci, koja sadrži lično ime svakog korisnika kome je pružio besplatnu pravnu pomoć, odnosno besplatnu pravnu podršku i oblik pružene besplatne pravne pomoći, odnosno besplatne pravne podrške.

Pružaoci iz reda advokata i jedinice lokalne samouprave vode evidenciju na obrascima br. 1 (Evidencija o pruženoj besplatnoj pravnoj pomoći za pružaoce iz reda advokata i jedinice lokalne samouprave/gradskih opština) i br. 2 (Evidencija o pruženoj besplatnoj pravnoj podršci za pružaoce iz reda advokata i jedinice lokalne samouprave/gradskih opština).

Pružaoci iz reda udruženja vode evidenciju na obrascima br. 3 (Evidencija o pruženoj besplatnoj pravnoj pomoći – udruženja) i br. 4 (Evidencija o pruženoj besplatnoj pravnoj podršci – udruženja).

Pružaoci iz reda javnih beležnika vode evidenciju na obrascu br. 5 (Evidencija pružalaca besplatne pravne podrške – javni beležnici).

Pružaoci iz reda posrednika vode evidenciju na obrascu br. 6 (Evidencija pružalaca besplatne pravne podrške – posrednici).

Pružaoci iz reda pravnih fakulteta vode evidenciju na obrascu br. 7 (Evidencija o pruženoj besplatnoj pravnoj podršci – pravni fakulteti).

Organi uprave jedinice lokalne samouprave vode evidenciju o zahtevima za odobravanje besplatne pravne pomoći, odnosno besplatne pravne podrške, o rešenjima koja su doneta o zahtevima i rešenjima o ukidanju rešenja o odobravanju besplatne pravne pomoći, odnosno besplatne pravne podrške, na obrascu br. 8 (Evidencija organa uprave jedinice lokalne samouprave/gradskih opština o zahtevima za odobravanje besplatne pravne pomoći/podrške i o rešenjima donetim po zahtevima).

Obrasci (br. 1–8) odštampani su u prilogu ovog pravilnika i čine njegov sastavni deo.

Pružalac besplatne pravne pomoći i besplatne pravne podrške podnosi ministarstvu nadležnom za poslove pravosuđa redovni izveštaj u elektronskoj formi u skladu sa Zakonom o besplatnoj pravnoj pomoći.

Redovni izveštaj sačinjava se na osnovu podataka koji su sadržani u evidenciji, a uz izveštaj u elektronskoj formi ministarstvu se dostavlja i jedan primerak overene kopije evidencije za godinu za koju se podnosi redovni izveštaj.

Stupanjem na snagu ovog pravilnika prestaju da važe Pravilnik o načinu vođenja evidencije organa uprave jedinice lokalne samouprave o zahtevima za odobravanje besplatne pravne pomoći i besplatne pravne podrške („Službeni glasnik RS”, broj 68/19) i Pravilnik o načinu vođenja evidencije o pruženoj besplatnoj pravnoj pomoći i besplatnoj pravnoj podršci („Službeni glasnik RS”, broj 68/19).

Podsećamo, čl. 22. Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći („Službeni glasnik RS”, broj 87/18) je propisano:

“Pružalac vodi evidenciju o pruženoj besplatnoj pravnoj pomoći, odnosno besplatnoj pravnoj podršci, koja sadrži lično ime svakog korisnika kome je pružio besplatnu pravnu pomoć, odnosno besplatnu pravnu podršku i oblik pružene besplatne pravne pomoći (član 6), odnosno besplatne pravne podrške (član 11).

Pružalac o tome podnosi ministarstvu redovan godišnji izveštaj do 31. januara tekuće godine za prethodnu godinu.

Način vođenja evidencije propisuje ministar.”

Izvor: Izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.

Najnoviji tekstovi