od 2010.

Pravilnik o organizovanom prevozu dece

U „Sl. glasniku RS“, br. 52/2019 od 22.7.2019. god. objavljen je Pravilnik o načinu obavljanja organizovanog prevoza dece, kojim se bliže organizuje njihov prevoz autobusima, a koji se primenjuje od 1. septembra 2019. god.

Ovaj pravilnik primenjuje se na organizovani prevoz dece, odnosno prevoz maloletnih lica koji organizuju ustanove za obrazovanje i vaspitanje, kulturno – umetnička društva, sportski klubovi i sl., kao i na organizovani prevoz učenika srednjih škola koja putuju u organizaciji tih škola, pri čemu se prevoze bez pratnje ili u pratnji nastavnika, trenera, roditelja i sl. Ovakav prevoz može da se obavlja kao vanlinijski prevoz, poseban linijski prevoz ili prevoz za sopstvene potrebe.

Autobus kojim se vrši organizovani prevoz dece u skladu sa Pravilnikom treba da:

1) poseduje važeću registracionu nalepnicu i Potvrdu o tehničkoj ispravnosti vozila koja nije starija od 30 dana;

2) poseduje original izvoda licence za prevoz za autobus u skladu sa propisom koji uređuje prevoz putnika u drumskom saobraćaju;

3) je obeležen posebnim znakom za organizovani prevoz dece u skladu sa propisom koji uređuje izgled i način postavljanja posebnog znaka za obeležavanje vozila kojim se vrši organizovani prevoz dece;

4) ima ispravne sigurnosne pojaseve za sva deklarisana sedišta;

5) ima ispravan uređaj za zagrevanje, hlađenje i provetravanje vozila;

6) ima sva sedišta tapacirana;

7) ima osnovni pribor za interventno čišćenje unutrašnjosti vozila (kanta, metla, kese, itd.);

8) ima sva obaveštenja i natpise unutar autobusa (ulaz, izlaz, izlaz u hitnim slučajevima i sl.) napisane na način koji predviđa zakon kojim se uređuje službena upotreba jezika i pisma;

9) ima prolaze između sedišta i oko svih izlaza uvek slobodne radi omogućavanja brzog prolaska u slučaju opasnosti.

Pravilnikom je dalje regulisano posedovanje aparata za gašenje požara, prve pomoći i propisane opreme.

Naime,  autobus kojim se vrši organizovani prevoz dece:

– mora imati predviđen prostor za smeštaj najmanje jednog aparata za gašenje požara sa sredstvom za gašenje u ekvivalentnoj količini 2 kg suvog praha, od kojih jedan mora biti u blizini vozačevog sedišta.

– mora imati predviđen prostor za smeštaj opreme za pružanje prve pomoći, i to:

1) u autobusu koji je predviđen za najviše 22 putnika mora se nalaziti jedna kutija prve pomoći veličine „Bˮ;

2) u autobusu koji je predviđen za više od 22 putnika moraju se nalaziti dve kutije prve pomoći veličine „Bˮ.

– mora posedovati i ostalu propisanu opremu i to:

1) rezervni točak;

2) sigurnosni trougao, odnosno dva sigurnosna trougla ukoliko autobus vuče priključno vozilo;

3) svetloodbojni prsluk;

4) dva klinasta podmetača u autobusima čija najveća dozvoljena masa prelazi 5 tona;

5) čekić za razbijanje stakla postavljen na vidnom mestu u neposrednoj blizini otvora za slučaj opasnosti;

6) zimsku opremu koja sadrži:

(1) lance odnosno druge uređaje za povećanje trakcije na najmanje dva pogonska točka;

(2) lopatu;

(3) pneumatike za zimsku upotrebu na pogonskim točkovima;

(4) pneumatike na svim točkovima čija dubina gazećeg sloja ne sme biti manja od 8 mm.

Posebno je naglašeno da obavljanje organizovanog prevoza dece ne sme započeti ukoliko sva deca nisu propisno vezana sigurnosnim pojasem.

Kada je u pitanju vozač autobusa kod organizovanog prevoza dece, u skladu sa Pravilnikom on mora:

1) je psihofizički sposoban da bezbedno upravlja vozilom;

2) poseduje i nosi sa sobom fotokopiju lekarskog uverenja o sposobnosti za vozača koje nije starije od godinu dana;

3) najmanje tri godine poseduje važeću vozačku dozvolu odgovarajuće kategorije;

4) poseduje dokaze o aktivnosti vozača za tekući dan i prethodnih 28 dana kojima se dokazuje da je propisno koristio dnevne i nedeljne odmore i najduže vreme upravljanja vozilom u poslednjih sedam dana pre započinjanja prevoza, kao i da je pre započinjanja prevoza koristio dnevni odmor u neprekidnom trajanju od najmanje 11 časova;

5) poseduje odgovarajuću kvalifikacionu karticu vozača za obavljanje poslova profesionalnog vozača;

6) ima važeći ugovor o radu za vozača, odnosno drugi ugovor u skladu sa zakonom kojim se uređuju prava, obaveze i odgovornosti iz radnog odnosa, odnosno po osnovu rada ili overenu fotokopiju tih ugovora za vozača koji je radno angažovan, u skladu sa propisom kojim se uređuje prevoz putnika u drumskom saobraćaju.

Kada je u pitanju grupni pratioc dece prilikom organizovanog prevoza dece, Pravilnikom je propisano da je uz grupu do 30 dece neophodno  da bude prisutan najmanje jedan grupni pratilac u saobraćaju, dok je za grupu veću od 30 dece potrebno da bude prisutno najmanje dva grupna pratioca. Izuzetno, ako se organizovani prevoz dece obavlja kao poseban linijski prevoz ili prevoz za sopstvene potrebe koji u smislu učestalosti i prevoznog puta ima karakteristike posebnog linijskog prevoza, vozač može preuzeti ulogu grupnog pratioca u saobraćaju.

Pravilnikom je posebno propisana obaveza lica koja se prevoze da se ponašaju na takav način da ne ometaju vozača i ne narušavaju opštu bezbednost, te da su grupni pratioci u saobraćaju dužni da obezbede tokom vožnje mir i disciplinu.

Organizovani prevoz dece koji se obavlja kao poseban linijski prevoz ili prevoz za sopstvene potrebe koji u smislu učestalosti i prevoznog puta ima karakteristike posebnog linijskog prevoza, organizuje se u skladu sa odredbama zakona kojim se uređuje prevoz putnika u drumskom saobraćaju, kao i odredbama ovog Pravilnika. Autobus kojim se vrši ovakav organizovani prevoz dece žute je boje. Vozač koji obavlja ovakav organizovani prevoz dece nosi službeno odelo koje podrazumeva pantalone tamne boje, belu košulju, kravatu u boji pantalona i odgovarajuće cipele.

Prilikom obavljanja organizovanog prevoza dece radi realizacije ekskurzije, nastave u prirodi, izleta, odnosno aktivnosti kulturno-umetničkih društava, sportskih klubova i sl., organizator prevoza je dužan najkasnije u roku od 48 časova pre otpočinjanja prevoza da obavesti  nadležni organ unutrašnjih poslova o:

-prevozniku,

-mestu i vremenu polaska,

-broju angažovanih autobusa,

-broju angažovanih vozača autobusa i

-broju prijavljene dece i drugih lica koja učestvuju u izvođenju putovanja.

Policijski službenik vrši kontrolu ispunjenosti uslova propisanim ovim Pravilnikom i alkotestiranje vozača neposredno pre otpočinjanja organizovanog prevoza dece.

Ako policijski službenik posumnja na tehničku ispravnost autobusa, autobus se upućuje na kontrolni tehnički pregled, u skladu sa propisima o bezbednosti saobraćaja na putevima.

Ako policijski službenik, prilikom vršenja kontrole utvrdi da neki od uslova nije ispunjen, organizovani prevoz dece neće započeti do otklanjanja utvrđenih nedostataka.

Obaveštavanje nadležnog organa unutrašnjih poslova od strane organizatora prevoza, vrši se dostavljanjem popunjenog Zahteva za pregled autobusa prilikom organizovanog prevoza dece, koji je sastavni deo Pravilnika.

Navedene odredbe Pravilnika koje se odnose na prijavu nadležnom organu i proveru od strane policijskog službenika, ne odnose se na organizovani prevoz dece koji se obavlja kao poseban linijski prevoz ili prevoz za sopstvene potrebe koji u smislu učestalosti i prevoznog puta ima karakteristike posebnog linijskog prevoza.

Navedeni Pravilnik je donet na osnovu čl. 26 stav 5 Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima (“Sl. glasnik RS”, broj 41/2009, 53/2010, 101/2011, 32/2013-OUS, 55/2014, 96/2015-dr.zakon, 9/2016-OUS, 24/2018, 41/2018, 41/2018-dr.zakon, 87/2018 i 23/2019). Pomenuti čl. 26. u celosti glasi:

„Ukoliko se vozilo za organizovan prevoz dece zaustavlja radi ulaska ili izlaska dece, na putu sa po jednom saobraćajnom trakom po smeru, vozači ostalih vozila su dužni da se zaustave dok deca ulaze ili izlaze iz vozila.

 Za vreme ulaska i izlaska dece iz vozila, vozač tog vozila mora uključiti sve pokazivače pravca.

 Vozilo kojim se vrši organizovan prevoz dece mora biti obeleženo posebnim znakom, koji propisuje ministar nadležan za poslove saobraćaja.

 Bliže propise o izgledu i načinu postavljanja posebnog znaka za obeležavanje vozila kojim se organizovano prevoze deca donosi ministar nadležan za poslove saobraćaja.

 Propise koji bliže uređuju način obavljanja organizovanog prevoza dece donosi ministar nadležan za poslove saobraćaja.“

Izvor: Izvod iz propisa preuzet iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com

Najnoviji tekstovi