U “Sl. glasniku RS”, br. 21/2025 od 13. marta 2025. god. objavljen je Pravilnik o jedinstvenim metodološkim principima, standardima i postupcima za vođenje zdravstvene dokumentacije i evidencija, kreiranje izveštaja i dostavljanje, koji se primenjuje od 21. marta 2025. god.
Ovim pravilnikom propisuju se jedinstveni metodološki principi, standardi i postupci za vođenje zdravstvene dokumentacije i evidencija, što obuhvata i registre iz člana 34. stav 1. i e-karton iz člana 46. Zakona, kreiranje izveštaja i dostavljanje.
Jedinstveni metodološki principi i standardi i postupci uspostavljaju se u svrhu korišćenja jednoobrazne terminologije – definicija, klasifikacija, nomenklatura i šifarnika u sistemu zdravstvene zaštite.
Podsećamo, čl. 34. stav 1 Zakona o zdravstvenoj dokumentaciji i evidencijama u oblasti zdravstva (“Sl. glasnik RS”, br. 92/2023) je propisano:
“Ministarstvo uspostavlja i vodi sledeće registre, e servise i softverska rešenja:
1) E-karton;
2) Jedinstveni registar resursa koji obuhvata zdravstvenu dokumentaciju i evidenciju o kadrovima, opremi, prostoru, lekovima i medicinskim sredstvima i informaciono-komunikacionim tehnologijama;
3) Registar genetičkih, biomedicinskih i drugih podataka od značaja za istraživanje i razvoj u oblasti biotehnologije, bioinformatike, bioekonomije, genetike i medicine (u daljem tekstu: Registar genetičkih i biomedicinskih podataka);
4) Registar zdravstvenih ustanova za poslove uzimanja, testiranja i presađivanja ljudskih organa;
5) Republički registar davalaca ljudskih organa;
6) Registar primalaca ljudskih organa;
7) Republička lista čekanja po vrstama ljudskih organa i praćenje dodele ljudskih organa u skladu sa utvrđenim medicinskim kriterijumima;
8) Registar ozbiljnih neželjenih događaja i ozbiljnih neželjenih reakcija;
9) Registar lica koji ne žele da daruju svoje organe odnosno tkiva;
10) Registar banaka ljudskih ćelija i tkiva i zdravstvenih ustanova;
11) Republička lista čekanja po vrstama ljudskih ćelija i tkiva i praćenje dodela ljudskih ćelija i tkiva u skladu sa utvrđenim medicinskim kriterijumima;
12) Državni registar postupaka BMPO;
13) Registar zdravstvenih ustanova i privatne prakse ovlašćenih za pojedine delatnosti BMPO, dostupan javnosti;
14) Jedinstveni registar davalaca krvi i komponenata krvi u Repubici Srbiji;
15) Registar o transfuzijskoj medicini;
16) Registar laboratorijskih rezultata;
17) Registar radioloških snimaka;
18) Registar jedinstvene liste čekanja (radiološka dijagnostika);
19) E servise;
20) Softverska rešenja od značaja za vođenje evidencija i funkcionisanje zdravstvenog sistema u skladu sa zakonom.”
Članom 40. Istog zakona je propisano:
“Radi obezbeđivanja jedinstvenog sistema vođenja zdravstvene dokumentacije i evidencija u sistemu zdravstvene zaštite u Republici Srbiji, primenjuju se jedinstveni metodološki principi i standardi (definicije, nomenklature, klasifikacije, šifarnici) i postupci za vođenje zdravstvene dokumentacije i evidencija, kreiranje izveštaja i dostavljanje.
Jedinstvene metodološke principe, standarde i postupke iz stava 1. ovog člana propisuje ministar.”
U skladu sa Pravilnikom podaci u oblasti zdravstvene zaštite međusobno su usklađeni u pogledu sadržaja i terminologije, kao i sa nacionalnim i međunarodno priznatim konceptima, nomenklaturama, klasifikacijama, definicijama i metodima, u cilju postizanja njihove uporedivosti.
Klasifikacije, nomenklature i šifarnici predstavljaju sistem kategorija u koji se metodom generalizacije podaci svrstavaju prema utvrđenim kriterijumima. Cilj je da se omogući sistematsko praćenje, poređenje, tumačenje i analiza evidentiranih podataka kroz zdravstvenu dokumentaciju, evidencije i izveštaje.
Zdravstvena dokumentacija, evidencije i izveštaji sadrže podatke iz stava 1. ovog člana i predstavljaju izvor za praćenje i proučavanje zdravstvenog stanja stanovništva, planiranje i preduzimanje mera u oblasti zdravstvene zaštite, praćenje rada zdravstvene službe, resursa zdravstvenog sistema, faktora rizika iz životne sredine, sprovođenje zdravstveno statističkih istraživanja u oblasti javnog zdravlja, naučnih istraživanja, obaveštavanja javnosti i ispunjavanja međunarodnih obaveza u pogledu izveštavanja.
Vođenje zdravstvene dokumentacije, evidencija i izveštaja u skladu je sa jedinstvenim metodološkim principima, standardima i postupcima koji su sastavni delovi stručno-medicinskog rada zdravstvenih ustanova, privatne prakse i drugog pravnog lica za koje je posebnim zakonom predviđeno da obavljaju i određene poslove zdravstvene delatnosti.
Jedinstveni metodološki principi, standardi i postupci za vođenje zdravstvene dokumentacije, evidencija i izveštaja utvrđenih Zakonom sastavni su deo pojedinačnih stručno-metodoloških uputstava koje uređuje zavod za javno zdravlje osnovan za teritoriju Republike Srbije, osim za oblasti koje su uređene drugim propisima.
Stručno-metodološka uputstva sadrže zakonski osnov za vođenje zdravstvene dokumentacije, evidencija i izveštaja, metodologiju, definicije, opis podataka, klasifikacije, nomenklature i šifarnike.
Sadržina jedinstvenih metodoloških principa i standarda za evidentiranje podataka zdravstvene dokumentacije, evidencija i izveštaja redovno se usklađuje prema potrebama zdravstvenog sistema.
Zavod za javno zdravlje osnovan za teritoriju Republike Srbije u okviru RIZISa uređuje i vodi jedinstveni registar klasifikacija, nomenklatura i šifarnika kao i sistem validacija propisanih setova podataka za vođenje zdravstvene dokumentacije, evidencija i izveštaja u skladu sa stručno-metodološkim uputstvima iz ovog pravilnika.
U cilju obezbeđivanja dostupnosti jedinstvenih metodoloških principa i standarda formira se informaciono-komunikacioni sistem koga čine:
– portal stručno-metodoloških uputstava za vođenje zdravstvene dokumentacije, evidencija i izveštaja,
– servis klasifikacija, nomenklatura i šifarnika za vođenje zdravstvene dokumentacije, evidencija i izveštaja (za svaku od definisanih klasifikacija, nomenklatura i šifanika navodi se naziv, nadležna institucija i sadržaj šifarnika sa kodom, dodatnim atributima i datumom važenja),
– servis metamodela podataka zdravstvene dokumentacije, evidencija i izveštaja,
– servis za validaciju setova podataka koji se evidentiraju prilikom vođenja zdravstvene dokumentacije, evidencija i izveštaja.
Izvor: Izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.