U “Sl. glasniku RS”, br. 87/2024 objavljen je Pravilnik o pristupu hitnim službama, koji se primenjuje od 9. novembra 2024. god.
Ovim pravilnikom bliže se uređuje pristup hitnim službama, koji naročito sadrži: komunikacione usluge između osoba zasnovanih na korišćenju numeracije koje su odgovarajuće za pristup hitnim službama, u skladu sa mogućnostima i tehničkim karakteristikama opreme prijemnih tačaka hitne komunikacije, parametre kvaliteta navedenih usluga za pristup hitnim službama, kao i druge uslove od značaja za pristup hitnim službama.
Pojedini pojmovi upotrebljeni u ovom pravilniku imaju sledeće značenje:
1) jedinstveni broj za hitne službe 112 (u daljem tekstu: broj 112) je jedinstveni evropski broj za pozive u hitnim slučajevima utvrđen direktivama Evropske unije i Zakonom o elektronskim komunikacijama („Službeni glasnik RS”, broj 35/23, u daljem tekstu: Zakon);
2) komunikaciona usluga između lica zasnovana na korišćenju numeracije je komunikaciona usluga između lica koja se povezuje sa javno dodeljenom numeracijom, odnosno brojem ili brojevima iz nacionalnog ili međunarodnog plana numeracije, ili koja omogućava komunikaciju sa brojem ili brojevima iz nacionalnog ili međunarodnog plana numeracije;
3) Služba 112 predstavlja komunikaciono-informacioni sistem za prijem obradu i prosleđivanje poziva i SMS poruka za hitne slučajeve;
4) drugi brojevi za pristup hitnim službama u Republici Srbiji (u daljem tekstu: drugi brojevi hitnih službi) određeni su Planom numeracije i obavezno uključuju 192 za policiju, 193 za vatrogasce, 194 za hitnu pomoć, 1976 za vojnu hitnu pomoć, 1985 za službu za obaveštavanje i uzbunjivanje, 19191 za Bezbednosno-informativnu agenciju i 19860 za vojnu policiju;
5) najprimerenija prijemna tačka hitne komunikacije za broj 112 (u daljem tekstu: najprimerenija prijemna tačka) je operativni centar koji je određen za prihvatanje i obradu poziva i SMS poruka koje se upućuju preko broja 112, a ovu tačku određuje Služba 112;
6) e-Poziv je hitna veza koja se uspostavlja iz vozila, ručno ili automatskim aktiviranjem modula ugrađenih u vozilo, prema Službi 112 prilikom saobraćajne nezgode i koji putem javnih mobilnih elektronskih komunikacionih mreža prenosi standardizovani minimalni skup podataka i uspostavlja komunikaciju između vozila i Službe 112.
Pružalac komunikacione usluge je dužan da, bez naknade, omogući krajnjem korisniku pozivanje broja 112 i drugih brojeva hitnih službi, slanje SMS poruka i e-Poziva uključujući i besplatno preusmeravanje ovih poziva, neprekidno 24 časa svakog dana u godini, a u skladu sa mogućnostima i tehničkim karakteristikama opreme prijemne tačke hitne komunikacije.
Pružalac komunikacione usluge je dužan da svom krajnjem korisniku omogući:
1) upućivanje besplatnih poziva na broj 112 i druge brojeve hitnih službi u svakom trenutku, sa bilo koje lokacije i sa bilo kog uređaja koji podržava govornu uslugu;
2) upućivanje besplatnih SMS poruka na broj 112 u svakom trenutku, sa bilo koje lokacije i sa bilo kog uređaja koji koristi javnu mobilnu elektronsku komunikacionu mrežu i ima mogućnost slanja SMS poruke;
3) upućivanje besplatnog e-Poziva u svakom trenutku, sa bilo koje lokacije i iz bilo kog vozila, koje je opremljeno uređajem koji podržava e-Poziv;
4) upućivanje besplatnih poziva i SMS poruka korisnicima kojim je ograničeno ili suspendovano korišćenje ovih usluga iz finansijskih razloga;
5) upućivanje besplatnih poziva, e-Poziva i SMS poruka iz drugih javnih mobilnih elektronskih komunikacionih mreža kada se korisnik nalazi izvan zone pokrivanja matične javne mobilne elektronske komunikacione mreže, a u skladu sa tehničkim mogućnostima;
6) prioritet prilikom obrade i prosleđivanja poziva, SMS poruke i e-Poziva prema broju 112 i drugim brojevima hitnih službi u odnosu na ostale pozive, SMS poruke i veze.
Pružalac komunikacione usluge usmerava poziv, SMS poruku i e-Poziv prema najprimerenijoj prijemnoj tački Službe 112. Usmeravanje poziva prema drugim brojevima hitnih službi vrši se uz saradnju sa odgovarajućim hitnim službama i Službom 112.
U slučaju smetnji na pristupnim vodovima prema Službi 112, pružalac komunikacione usluge će u najkraćem mogućem roku preusmeriti pozive na rezervni pristupni vod prema Službi 112.
Služba 112 u saradnji sa pružaocem komunikacione usluge određuje proceduru usmeravanja prema najprimerenijoj prijemnoj tački.
Pružalac komunikacione usluge, za svaki poziv i SMS poruku koji su upućeni na broj 112 ili drugi broj za pristup hitnim službama, dostavlja Službi 112 sve raspoložive podatke o lokaciji, uključujući podatke iz pripadajuće mrežne infrastrukture i ako je moguće iz mobilnog uređaja, i to:
1) lokaciju pozivaoca iz javne mobilne elektronske komunikacione mreže;
2) adresu priključka za brojeve iz javne fiksne elektronske komunikacione mreže;
3) broj pozivaoca;
4) vreme kad je uspostavljen poziv, odnosno vreme slanja SMS poruke;
Pružalac komunikacione usluge dostavlja ove podatke Službi 112, u svim slučajevima, bez izuzetka, uključujući i slučaj kada je korisnik zahtevao sprečavanje prikazivanja identifikacije.
Za e-Poziv pružalac komunikacione usluge je u obavezi da Službi 112 prosledi standardizovani minimalni skup podataka.
Služba 112 u saradnji sa pružaocem komunikacione usluge određuje oblik, način i tip komunikacionog kanala preko koga se dostavljaju podaci.
Sa podacima se postupa u skladu sa odredbama Zakona, kao i zakona kojim se uređuje zaštita podataka o ličnosti i zakona kojim se uređuje zaštita tajnosti podataka.
Ovi podaci mogu se dostavljati i drugim telima, organima i organizacijama, u skladu sa propisima.
Sa celokupnim sadržajem ovog Pravilnika možete se upoznati u pravnoj bazi “Propis Soft”.
Podsećamo, čl. 94. Zakona o elektronskim komunikacijama („Službeni glasnik RSˮ, broj 35/23) je propisano:
“Jedinstveni broj za hitne službe
Pružalac komunikacionih usluga između osoba zasnovanih na korišćenju numeracije dužan je da omogući svim krajnjim korisnicima pristup hitnim službama korišćenjem hitne komunikacije, bez naknade, pomoću jedinstvenog broja za hitne službe 112, kao i drugih brojeva za pristup hitnim službama u Republici Srbiji, u skladu sa Planom numeracije, sa bilo kog telefonskog uređaja, uključujući i javne telefonske govornice.
Pružalac komunikacionih usluga iz stava 1. ovog člana dužan je da osobama sa invaliditetom omogući pristup jedinstvenom broju za hitne službe 112, kao i drugim brojevima za pristup hitnim službama u Republici Srbiji, u skladu sa Planom numeracije, jednak pristupu drugih krajnjih korisnika.
Regulator, u saradnji sa hitnim službama, osigurava da pružalac usluga iz stava 1. ovog člana omogućava pristup hitnim službama korišćenjem hitne komunikacije preko najprimerenije prijemne tačke hitne komunikacije.
Pružalac komunikacionih usluga iz stava 1. ovog člana dužan je da, bez naknade, obezbedi da podaci o lokaciji pozivaoca, uključujući podatke iz mrežne infrastrukture i ako je moguće iz mobilnih uređaja, budu dostupni najprimerenijoj prijemnoj tački hitne komunikacije, i to bez odlaganja nakon uspostavljanja hitne komunikacije.
Ministarstvo na predlog Regulatora, uz saglasnost ministarstva nadležnog za unutrašnje poslove, donosi akt kojim se bliže uređuje pristup hitnim službama, koji naročito sadrži: komunikacione usluge između osoba zasnovanih na korišćenju numeracije koje su odgovarajuće za pristup hitnim službama, u skladu sa mogućnostima i tehničkim karakteristikama opreme prijemnih tačaka hitne komunikacije, parametre kvaliteta navedenih usluga za pristup hitnim službama, kao i duge uslove od značaja za pristup hitnim službama.
Pružalac komunikacionih usluga iz stava 1. ovog člana dužan je da na odgovarajući i javno dostupan način obaveštava krajnje korisnike o postojanju i korišćenju broja 112 i drugih brojeva za pristup hitnim službama.”
Izvor: Izvod iz propisa preuzet je iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.