od 2010.

Pravilnost i efikasnost postupka javnih nabavki u ustanovama srednjeg obrazovanja

U cilju racionalnijeg korišćenja javnih sredstava, potrebno je da srednje stručne škole uspostave efikasniji sistem nabavki, naročito u delu planiranja nabavki i praćenju izvršenja ugovora, što bi moglo doprineti poboljšanju uslova obrazovanja i vaspitanja u pogledu prostora, opreme i nastavnih sredstava, rečeno je na današnjoj konferenciji za medije Državne revizorske institucije (DRI).

Podsećamo da po Zakonu o javnim nabavkama („Sl. glasnik RS“, br. 91/2019 i 92/2023) u čl. 88, predviđeno je planiranje nabavki:

“Naručilac je dužan da donese godišnji plan javnih nabavki koji sadrži sledeće podatke:

1) predmet javne nabavke i CPV oznaku;

2) procenjenu vrednost javne nabavke;

3) vrstu postupka javne nabavke;

4) okvirno vreme pokretanja postupka.

Naručilac u planu javnih nabavki iz stava 1. ovog člana navodi ukoliko nabavku sprovodi preko tela za centralizovane javne nabavke.

Plan javnih nabavki i sve njegove kasnije izmene ili dopune, naručilac objavljuje na Portalu javnih nabavki i na svojoj internet stranici u roku od deset dana od dana donošenja.

Izmenom i dopunom plana javnih nabavki smatra se planiranje nove javne nabavke, izmena predmeta javne nabavke i povećanje procenjene vrednosti javne nabavke za više od 10%.

Naručilac nije dužan da objavi procenjenu vrednost javne nabavke i podatke iz plana javnih nabavki koji predstavljaju poslovnu tajnu u smislu zakona kojim se uređuje zaštita poslovne tajne ili tajne podatke u smislu zakona kojim se uređuje tajnost podataka.

Naručilac može da pokrene postupak javne nabavke ako je nabavka predviđena u godišnjem planu javnih nabavki.

U izuzetnim slučajevima, kada javnu nabavku nije moguće unapred planirati ili iz razloga hitnosti, naručilac može da pokrene postupak javne nabavke i ako nabavka nije predviđena u planu javnih nabavki.”

Oblast javnih nabavki je uvek u fokusu DRI, imajući u vidu rizike kojima je izložena ova oblast, poput korupcije, prevara, netransparentnosti, neekonomičnosti, ali i utvrđene nepravilnosti koje su ustanovljene kroz revizije pravilnosti poslovanja i kombinovane revizije sprovedene prethodnih godina, rekao je predsednik DRI i generalni državni revizor.

Po rečima predsednika DRI, nepravilnosti u javnim nabavkama utvrđuju se svake godine, što nesporno ukazuje na rizik da se angažovana javna sredstva ne upotrebljavaju u potpunosti shodno načelima ekonomičnosti, efikasnosti i efektivnosti.

„Utvrđene nepravilnosti u javnim nabavkama odnose se na to da nije sproveden postupak javne nabavke, da javne nabavke nisu adekvatno planirane, da postupci sprovođenja javnih nabavki i izvršenja zaključenih ugovora imaju značajne nepravilnosti“, istakao je predsednik DRI.

„Kako bi na što bolji način odgovorili na pitanje da li se javna sredstva subjekata revizije upotrebljavaju racionalno, na ekonomičan i efikasan način, DRI je 2022. godine odlučila da sprovede, prvi put, kombinovanu reviziju pravilnosti i svrsishodnosti poslovanja u oblasti javnih nabavki“, naglasio je predsednik DRI i generalni državni revizor i dodao da je cilj ove vrste revizije ispitivanje sistemskih problema u javnim nabavkama kod iste grupacije korisnika javnih sredstava.

DRI je u 2022. godini sagledala sisteme javnih nabavki kod devet domova učenika srednjih škola i 15 jedinica lokalne samouprave, i o tome sačinila pojedinačne izveštaje o reviziji sa zaključcima i nalazima, kao i objedinjene izveštaje.

U 2023. godini, DRI je sagledala probleme u sistemu javnih nabavki kod devet ustanova srednjeg obrazovanja i devet zdravstvenih ustanova.

Ovo su ključni razlozi zbog kojih je DRI odlučila da uvrsti ovu temu u Program revizije za 2023. godinu.

 „O sistemskim problemima u javnim nabavkama, uzorcima i posledicama u srednjim stručnim škola sačinjen je objedinjeni izveštaj. Cilj revizije bio je ispitivanje pravilnosti i efikasnosti postupka nabavki, odnosno da li su preduzete aktivnosti subjekta revizije u fazi planiranja, sprovođenja i realizacije javne nabavke obezbedile blagovremenu nabavku po najpovoljnijim uslovima i u skladu sa stvarno iskazanim potrebama“, naglasio je predsednik DRI i generalni državni revizor.

DRI je, prema utvrđenim nalazima, izvela zaključke i subjektima revizije dala odgovarajuće preporuke i očekuje da subjekti revizije unaprede efikasnost postupka javnih nabavki, tako što će sprovoditi sve neophodne aktivnosti i radnje u fazi planiranja nabavki, utvrditi kontrolne aktivnosti zaposlenih i uspostaviti mehanizme kod praćenja izvršenja ugovora o javnim nabavkama, što bi omogućilo zadovoljavajuće nabavke za uloženi novac.

Izvor: sajt Državne revizorske institucije (www.dri.rs)

Izvor: Izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.

Najnoviji tekstovi