Na sajtu Narodne skupštine Republike Srbije objavljen je Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja.
Kako se navodi u obrazloženju Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o osnovama sistea obrazovanja i vaspitanja u cilju unapređivanja douniverzitetskog obrazovanja i vaspitanja, a prema Strategiji razvoja obrazovanja i vaspitanja u Republici Srbiji do 2030. godine, opšti cilj jeste povećan kvalitet nastave i učenja, pravednost i dostupnost douniverzitetskog obrazovanja i vaspitanja, te je za kvalitetno sprovođenje ispita kojima se završava srednje obrazovanje i vaspitanje (državne mature) neophodno da se u potpunosti obezbede uslovi za njihovo sprovođenje.
Prema Strategiji razvoja obrazovanja i vaspitanja u Republici Srbiji do 2030. godine, Opšti cilj 1. jeste povećani kvalitet nastave i učenja, pravednost i dostupnost douniverzitetskog obrazovanja i vaspitanja i ojačana vaspitna funkcija obrazovno-vaspitnih ustanova.
Izmena koja je uneta je zamena naziva izborni programi u izborni predmeti (verska nastava, građansko vaspitanje i drugi strani jezik) kako bi se ukazalo na značaj i činjenicu da isti predstavljaju obavezne predmete, koji se razlikuju od drugih obaveznih predmeta u činjenici da kod njih postoji mogućnost izbora.
Izmenjene su odredbe koje se odnose na radno – pravni status nastavnika verske nastave, tako da je omogućeno da ova lica zasnuju radni odnos na neodređeno vreme.
Sve ostale izmene i dopune su predložene u cilju unapređivanja douniverzitetskog obrazovanja i vaspitanja – preciziranjem pojedinih odredaba, kao i novim rešenjima, u skladu sa zahtevima prakse.
S obzirom da navedena pitanja i probleme nije moguće rešiti donošenjem samo podzakonskih akata, to je donošenje Zakona o izmenama i dopunama Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja način za rešavanje problema i unapređivanje sistema obrazovanja na predloženi način.
Predložena izmena zakona ima cilj da obezbedi što kvalitetnije uslove za sprovođenje državne mature i uspešnu pripremu svih učesnika.
Podsećamo, periodu od 11. do 31. decembra 2024. godine održana je javna rasprava o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja. Predlog zakona objavljen na sajtu skupštine Republike Srbije sadrži samo jedan manji deo odredaba u odnosu na Nacrt zakona. Zašto se odustalo od obimnijih izmena zakona koje su bile obuhvaćene u Nacrtu zakona o izmenama i dopunam azakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja nije obrazloženo.
Podsećamo, Zakonom o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja („Sl. glasnik RS“, br. 88/2017, 27/2018-dr.zakoni, 10/2019, 6/2020, 129/2021 i 92/2023) uređuju se osnove sistema predškolskog, osnovnog i srednjeg obrazovanja i vaspitanja i obrazovanja odraslih, i to: principi, ciljevi, ishodi, standardi obrazovanja i vaspitanja, znanja, veština i stavova (u daljem tekstu: kompetencije), način i uslovi za obavljanje delatnosti predškolskog vaspitanja i obrazovanja, osnovnog i srednjeg obrazovanja i vaspitanja, vrste programa obrazovanja i vaspitanja, osnivanje, organizacija, finansiranje i nadzor nad radom ustanova obrazovanja i vaspitanja (u daljem tekstu: ustanova), kao i druga pitanja od značaja za obrazovanje i vaspitanje.
Ovim zakonom uređuju se i radni odnosi zaposlenih u ustanovi.
Ovim zakonom uspostavlja se i uređuje Jedinstveni informacioni sistem prosvete predškolskog, osnovnog i srednjeg obrazovanja i vaspitanja, obrazovanja odraslih, visokog obrazovanja i učeničkog i studentskog standarda.
Srednje vojno obrazovanje uređuje se posebnim zakonom u sistemu odbrane i ovim zakonom.
Specifičnosti srednjeg obrazovanja i vaspitanja za potrebe unutrašnjih poslova uređuju se ovim zakonom i propisima u oblasti srednjeg obrazovanja i vaspitanja i unutrašnjih poslova.
Srednje bogoslovsko obrazovanje ostvaruje se u skladu sa posebnim zakonom kojim se uređuju crkve i verske zajednice.
Na pitanja postupanja u upravnim stvarima, koja nisu uređena ovim zakonom, primenjuje se zakon kojim se uređuje opšti upravni postupak.
Termini izraženi u ovom zakonu u gramatičkom muškom rodu podrazumevaju prirodni muški i ženski rod lica na koje se odnose.
Izvor: Izvod iz obrazloženja Predloga zakona preuzet sa sajta Narodne skupštine Republike Srbije (www.parlament.gov.rs)
Izvor: Izvod iz propisa preuzet je iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a