od 2010.

Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o planiranju i izgradnji

Na sajtu Narodne skupštine objavljen je Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o planiranju i izgradnji.

Pored potrebe da se treminološki usklade odredbe, isprave određene tehničke greške koje su uočene u postojećem Zakonu, te norme zakona usklade sa drugim važećim propisima, pokazalo se  kao neophodno i da se precizira za koje tačno objekte se izrađuje studija zaštite nepokretnih kulturnih dobara, budući da je bilo različitih tumačenja u praksi

Pored toga, pokazalo se kao neophodno da se pre oglašavanja za otuđenje neizgrađenog građevinskog zemljišta u javnoj svojini Republike Srbije, eksplicitno propiše obaveza Republičkoj direkciji za imovinu Republike Srbije da pribavi saglasnost Vlade, kako bi se ujednačila praksa u postupcima javnog oglašavanja prikupljanjem pisanih ponuda.  Takođe, polazeći od jednoipogodišnje prakse primene instituta „preuzimanja nadležnosti” za izdavanje akata za izgradnju objekata u slučaju kada nadležni organ ne izda u roku lokacijske uslove, građevinsku i/ili upotrebnu dozvolu, konstatovano je da institut „preuzimanja nadležnosti” svrsishodan isključivo u situacijama kada se izgradnja objekta finansira iz budžeta Republike Srbije, budući da su to najčešći objekti od strateškog značaja vezani za rokove i čija izgradnja značajno utiče na bruto domaći proizvod države.

Razlozi za izmenu Zakona ogledaju se i u činjenici da je celishodno i svrsishodno omogućiti probni rad na državnim putevima, čija je izgradnja u potpunosti završena i koju ispunjavaju tehničke i bezbednosne uslove za puštanje u saobraćaj, ali ne ispunjavaju druge uslove za dobijanje upotrebne dozvole. Ovi uslovi su najčešće sadržani u činjenici da je Zakon o planiranju i izgradnji (“Sl. glasnik RS”, br. 72/2009… 9/2020, 52/2021 i 62/2023), propisao mogućnost da se za izgradnju linijskih infrastrukturnih objekata, kao dokaz o rešenim imovinsko-pravnim odnosima na zemljištu, može umesto propisanih dokaza, dostaviti i popis katastarskih parcela sa priloženim saglasnostima vlasnika, odnosno korisnika zemljišta, odnosno izjave investitora da će pre izdavanja upotrebne dozvole rešiti imovinsko-pravne odnose na nepokretnosti.

Takođe, uslov za izdavanje upotrebne dozvole je i da investitor, pre podnošenja zahteva za izdavanje upotrebne dozvole formira jednu katastarsku parcelu unutar katastarske opštine, odnosno unutar administrativnih granica jedne jedinice lokalne samouprave. Imajući u vidu da se izgradnja državnih puteva vrši na više stotina katastarskih parcela, a da se paralelno gradi više državnih puteva, investitor nije uvek u mogućnosti da blagovremeno reši imovinsko-pravne odnose, odnosno izvrši spajanje katastarskih parcela, te dolazimo u situaciju da potpuno izgrađeni putevi ne budu pušteni u režim saobraćaja i po nekoliko meseci nakon izgradnje, jer investitor nije rešio imovinskopravne odnose. Da bi se izbegla ova situacija, celishodno je da, pod striktno propisanim i taksativno ispunjenim uslovima, koji će detaljno biti regulisani i podzakonskim aktom, bude omogućeno odvijanje drumskog saobraćaja na državnim putevima u režimu probnog rada, čime će se smanjiti šteta koju država trpi zbog nekorišćenja puta, a čime će se dodatno  rasteretiti i postojeći saobraćajni pravci u Republici Srbiji. 6 Potrebno je posebno istaći  da se odvijanje saobraćaja u režim probnog rada omogućava isključivo za državne puteve koji ispunjavaju sve bezbednosne uslove, odnosno osnovne zahteve za objekat i koji, pored ostalog, sadrže i preliminarni ili konačni  izveštaj o ispitivanju mostova, ukoliko na državnom putu postoje mostovske konstrukcije, odnosno izveštaj o primenjenim merama protivpožarne zaštite Sektora za vanredne situacije ako na državnom putu postoje tuneli, odnosno drugi objekti za koje su propisane posebne mere zaštite od požara, elaborat geodetskih radova, gradilišnu dokumentaciju, zapisnik građevinskog inspektora o završetku objekta u konstruktivnom smislu, a što će sve biti detaljno propisano podzakonskim aktom čije donošenje je predviđeno ovim zakonom.

Takođe, izvršeno je dodatno odlaganje roka za donošenje novih planskih dokumenata, umesto planskih dokumenata koji su doneti pre 1. januara 1993. godine, budući da je trenutni rok 4. avgusta 2025. godine. Imajući u vidu sve prethodno navedeno predlažu se navedene izmene i dopune Zakona. 

Izvor: izvod iz obrazloženja preuzet sa sajta Narodne skupštine Republike Srbije (www.parlament.gov.rs)

Izvor: Izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.

Najnoviji tekstovi