Na sajtu Narodne skupštine Republike Srbije objavljen je Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju.
Naime, Zakon o visokom obrazovanju („Sl. glasnik RS”, br. 88/17, 27/18 – dr. zakon, 73/18, 67/19, 6/20 – dr. zakoni, 11/21 – autentično tumačenje, 67/21 i 67/21 – dr. zakon), u daljem tekstu: Zakon, uređuje sistem visokog obrazovanja, uslove i način obavljanja delatnosti visokog obrazovanja, osnove finansiranja visokog obrazovanja, kao i druga pitanja od značaja za obavljanje ove delatnosti.
Kao razlog za donošenje izmena Zakona u obrazloženju predloga se navodi potreba regulisanja pitanja akademskih naziva za studente koja se odnose na saradnike u nastavi i asistente, kao i na status studenata koji su upisani do 10. septembra 2005. godine na svim nivoima studija.
Takođe, predloženim izmenama i dopunama Zakona rešiće se sporno pitanje akademskih naziva za studente koji su upisivali osnovne studije po planovima i programima kojima nisu predviđeni ESPB bodovi na ustanovama koje su u trenutku upisa studenata imale rešenje o ispunjenosti uslova za početak rada i obavljanje delatnosti, a akreditaciju dobile naknadno.
Predložene izmene i dopune u vezi sa naknadom za članove Nacionalnog saveta i način finansiranja Nacionalnog akreditacionog tela, treba da dovedu do izjednačavanja visine naknade sa visinom naknade za druga slična tela kao i izjednačavanja finansiranja Nacionalnog akreditacionog tela sa načinom finansiranja ostalih tela i agencija u Republici Srbiji i obezbeđivanje finansijske samoodrživosti NAT-a.
Predložene izmene se odnose i na dopunu člana 74. Zakona, čime se određuje ko još može da bude u polju medicinskih nauka predavač jer pojedina lica koja su kompetentna da budu predavači u oblasti medicinskih nauka zakon svojom definicijom nije obuhvatao.
Predložen je i konkretniji način preciziranja uslova za profesora emeritusa, kao i to da imajući u vidu da dosadašnja naknada za rad profesora emeritusa nije definisana, potrebno je da se definiše u skladu sa realnom naknadom koja odgovara licima koja se nalaze u produženju radnog odnosa.
Izmene se odnose i na saradnike u nastavi i asistente u radnom odnosu, u smislu povećanja broja godina studiranja, kao i omogućavanje da za vreme studija navedena lica mogu biti ponovo birana u dato zvanje.
U predlogu se navodi i dopuna 149. Zakona, tako što je predviđeno da visokoškolske ustanove koje su u periodu od stupanja na snagu Zakona o visokom obrazovanju iz 2005. godine završno sa školskom 2012/2013. godinom upisivale studente po usvojenim nastavnim planovima i programima, odnosno po studijskim programima usvojenim od strane nadležnih organa, koji su ispunili sve obaveze u skladu sa programom studija koje su pohađali, smatra se da su izdavale diplome o stečenim stručnim i akademskim nazivima u skladu sa zakonom. Takođe, stručni, akademski naziv stečen u skladu sa ovim odredbama u pogledu prava koja iz njega proizlaze izjednačen je sa odgovarajućim stručnim, akademskim nazivom propisanim članom 127. Zakona o visokom obrazovanju iz 2005, odnosno članom 110. Zakona o visokom obrazovanju iz 2017. godine.
Izvor: sajt Narodne skupštine Republike Srbije (www.parlament.gov.rs)
Izvor: Izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.