od 2010.

Predstavljanje novina u radnim tekstovima sudskih zakona

Ministarka pravde učestvovala je na radionici koju je, u okviru projekta Evropske unije i Saveta Evrope „Podrška reformi pravosuđa u Srbiji“, organizovalo Društvo sudija Srbije. Na radionici su predstavljene novine u radnim tekstovima Zakona o sudijama, Zakona o uređenju sudova i Zakona o Visokom savetu sudstva.

Ministarka je ukazala da je Društvo sudija Srbije podržalo ustavne promene i dalo veliki doprinos u reformi pravosuđa. Kao najmnogobrojnije udruženje i član međunarodnih organizacija, bilo je značajna podrška Ministarstvu pravde prilikom izmene Ustava u oblasti pravosuđa, a aktivno je učestvovalo i u izradi radnih tekstova sudskih zakona. Ona je naglasila da su ustavne promene osnažile temelje vladavine prava i pravne sigurnosti, čime su stvoreni uslovi za uspešniju zaštitu ljudskih prava i ekonomski razvoj države i njenih demokratskih kapaciteta.

Ministarka pravde je izrazila zahvalnost svim članovima Radne grupe za izradu radnih tekstova sudskih zakona, za koje je dobijeno pozitivno mišljenje Vencijanske komisije i u kojem je pohvaljeno Ministasrtvo pravde za uložene značajne napore u pripremi pravosudnih zakona, kao i za inkluzivnost i transparentnost ovog procesa. Popović je istakla i da će Ministarstvo pravde nastaviti proces donošenja zakona u istom duhu, uz obezbeđivanje javnih konsultacija u narednim mesecima, koji će prethoditi glasanju o zakonima u Narodnoj skupštini.

Novim normativnim aktima Visoki savet sudstva je definisan kao nezavisan državni organ koji obezbeđuje i jemči nezavisnost suda, sudije, predsednika suda i sudije porotnika, dok je Visoki savet tužilaštva definisan kao samostalan državni organ koji obezbeđuje i jemči samostalnost javnog tužilaštva, Vrhovnog javnog tužioca, glavnog javnog tužioca i javnog tužioca. Ovim organima je, u skladu sa preporukama Venecijanske komisije iz oktobra i decembra prošle godine, garantovana budžetska samostalnost, pa će moći direktno da predlažu sredstva za svoj rad, kao i plate nosilaca sudijske i javnotužilačke funkcije. Ovim organima su, u skladu sa Ustavom, poverene i nove, znatno veće nadležnosti ‒ izbor svih sudija i predsednika sudova, javnih tužilaca i glavnih javnih tužilaca, kao i predlaganje kandidata za izbor Vrhovnog javnog tužioca.

Prema odredbi čl. 2. Ustavnog zakona za sprovođenje Akta o promeni Ustava Republike Srbije  („Sl. glasnik RS“, br. 115/2021):

Zakon o sudijama, Zakon o uređenju sudova, Zakon o javnom tužilaštvu, Zakon o Visokom savetu sudstva i Zakon o Državnom veću tužilaca uskladiće se sa Amandmanima u roku od godinu dana od dana stupanja na snagu Amandmana.

Odredbe drugih zakona uskladiće se sa Amandmanima u roku od dve godine.

Izvor: Izvod iz propisa preuzet iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com.

Izvor: Sajt Ministarstva pravde Republike Srbije (www.mpravde.gov.rs).

Najnoviji tekstovi