Na sajtu Sindikata zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Srbije je objavljeno obaveštenje gde se navodi da je nakon upućenog zahteva Sindikata za poštovanje zakona i isplatu prekovremenog rada zaposlenima broj 189/24 od 4. decembra 2024. godine, Vlada Republike Srbije je dana 30. decembra 2024. godine donela Zaključak 05 broj: 130-12716/2024, kojim se daje saglasnost da u periodu od devet meseci direktori zdravstvenih ustanova u kojim se sprovode poslovi u cilju smanjenja listi čekanja, donesu odluku o rasporedu radnog vremena u zdravstvenoj ustanovi kojom rukovode i da se zadužuje Republički fond za zdravstveno osiguranje da obezbedi i isplati finansijska sredstva po osnovu ostvarenog prekovremenog rada zaposlenima.
Na ovaj način, usvojen je deo zahteva Sindikata, za isplatu svakog sata prekovremenog rada u skladu sa pozitivnim propisima.
Obračun i isplata prekovremenog rada zaposlenima ne sme biti ograničenog vremenskog trajanja, već kako to Zakon o zdravstvenoj zaštiti i PKU nalažu, a kako su istakli u navedenom zahtevu koji suposlali nadležnim državnim organima.
Podsećamo, prekovremeni rad u zdravstvenoj ustanovi je predviđen čl. 58. i 59. Zakona o zdravstvenoj zaštiti („Sl. glasnik RS“, br. 25/2019 i 92/2023-aut.tumačenje) gde je između ostalog čl. 58. propisano:
“Zdravstvena ustanova može da uvede dežurstvo kao prekovremeni rad, samo ako organizacijom rada u smenama iz člana 56. ovog zakona i rasporedom radnog vremena zaposlenih nije u mogućnosti da obezbedi kontinuitet pružanja zdravstvene zaštite.
Za vreme trajanja dežurstva, zdravstveni radnik mora biti prisutan u zdravstvenoj ustanovi.
Dežurstvo iz stava 1. ovog člana može da se uvede noću, u dane državnog praznika i nedeljom.
Dežurstvo koje se uvodi noću, počinje posle druge smene, a završava se početkom rada prve smene.
Odluku o uvođenju i obimu dežurstva na nivou zdravstvene ustanove, kao i po zdravstvenom radniku, donosi direktor zdravstvene ustanove.
Prosečno nedeljno radno vreme, sa prekovremenim radom, odnosno dežurstvom i radom po pozivu, na četvoromesečnom nivou zdravstvenom radniku ne može trajati duže od 48 časova nedeljno. Kolektivnim ugovorom može se utvrditi da se prosečno radno vreme vezuje za period duži od četiri meseca, a najduže devet meseci.
Zdravstveni radnik kojem je odlukom direktora zdravstvene ustanove uvedeno dežurstvo, ima pravo na uvećanu platu za dežurstvo kao prekovremeni rad, u skladu sa zakonom.
Zdravstvena ustanova može uvesti rad po pozivu, kao prekovremeni rad i pripravnost, u skladu sa zakonom.
…”
Kako se navodi u obaveštanju, Sindikat nastavlja aktivnosti ovim povodom, do konačnog ispunjenja zakonom i Posebnim kolektivnim ugovorom garantovanih prava zaposlenih.
Izvor: Sajt Sindikata zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Srbije (www.zdravko.org.rs)
Izvor: Izvod iz propisa preuzeti je iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a