od 2010.

Prelazak granice od strane maloletnog lica po novom Zakonu

Zakon o graničnoj kontroli ( „Sl. glasnik RS“, br. 24/2018) primenjuje se od 3. aprila 2018. god. Ovim zakonom uređuju se granična kontrola, policijska ovlašćenja u vršenju granične kontrole, kao i saradnja između organa državne uprave koji su nadležni za integrisano upravljanje granicom.

Na osnovu ovog zakona prestao je da važi Zakon o zaštiti državne granice („Sl. glasnik RS”, br. 97/08 i 20/15 – dr. zakon).

Granična kontrola, u smislu ovog zakona, obuhvata nadzor državne granice, graničnu proveru i analizu rizika ugroženosti bezbednosti granica, koju obavljaju policijski službenici.

Svrha obavljanja granične kontrole je:

1) obezbeđenje državne granice;

2) zaštita života i zdravlja ljudi i životne sredine;

3) sprečavanje vršenja i otkrivanje i rasvetljavanje krivičnih dela i prekršaja;

4) sprečavanje iregularnih migracija;

5) sprečavanje i otkrivanje drugih aktivnosti i radnji kojima se narušava javni red i mir, pravni poredak i javna bezbednost.

Članovima 49. do 54. ovog zakona regulisana su posebna pravila graničnih provera određenih kategorija lica. Ova pravila su uvedena imajući u vidu kategoriju putnika koja prelaze državnu granicu, a reč je o: predstavnicima drugih država i članova njihovih delegacija, pilotima i drugim članovima posade, pomorcima-brodarcima, licima sa diplomatskim statusom, prekograničnim radnicima i maloletnim licima. Za navedene kategorije lica predviđene su olakšane procedure, imajući u vidu status navedenih lica, kao i nizak migracioni rizik što će, u konačnosti, doprineti bržem prelasku državne granice navedenih kategorija lica.

Kada su u pitanju maloletna lica prilikom granične provere maloletnih lica, policijski službenik posebnu pažnju obraća da li maloletno lice putuje samo ili u pratnji drugog lica.

Za prelazak državne granice maloletno lice, državljanin Republike Srbije do navršene 16. godine života, kada putuje samo ili u pratnji drugog lica koje mu nije roditelj ili zakonski zastupnik, mora posedovati overenu saglasnost oba roditelja, ako zajednički vrše roditeljsko pravo, ili zakonskog zastupnika.

U obrazloženju predloga ovog zakona navedeni su sledeći razolozi za ovakvo rešenje:

„Imajući u vidu opasnost od zloupotrebe dece, trgovine i krijumčarenje ljudima neophodno je propisati da se prilikom prelaska državne granice maloletnih lica od strane policijskih službenika obrati posebna pažnja.

U uporednoj praksi rešenja su vrlo različita (neke države propisuju različite starosne granice za samostalno putovanje maloletnika, neke države propisuju saglasnost jednog ili oba roditelja, neke države prave razliku između dece – domaćih i dece stranih državljana). Šengen border kod daje samo generalnu instrukciju „da treba obratiti posebnu pažnju na maloletnike kada putuju sami ili u pratnji drugog lica”, dok je državama članicama ostavio slobodu da svojim nacionalnim zakonodavstvom urede ovo pitanje.

U Predlogu zakona je predloženo da maloletno lice do navršene 16. godine, državljanin Republike Srbije kada putuje samo ili u pratnji drugog lica koje mu nije roditelj ili zakonski staratelj, mora posedovati overenu pisanu saglasnost oba roditelja ili zakonskog staratelja. Prvenstveno, navedena odredba se odnosi na maloletno lice državljanina Republike Srbije, ali ne i na strane državljane, imajući u vidu da veliki broj maloletnih stranih državljana svakodnevno putuje i prelazi državnu granicu, te da bi uvođenje iste obaveze za maloletnike iz stranih država izazvalo mnogo problema u praksi, a  postoji i pretpostavka da su isti već kontrolisani na izlazu iz svoje matične države.“

 

Izvor: Izvod iz obrazloženja Predlog zakona – sajt Narodne skupštine.

Izvor: Izvod iz zakona je preuzet iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com.

Najnoviji tekstovi