Nakon sprovedenog postupka kontrole Zaštitnik građana je konstatovao da Ministarstvo unutrašnjih poslova nije sprovelo pritužbeni postupak po pritužbi građanina, čime je povredilo Ustavom garantovano pravo pritužioca na jednaku zaštitu prava i na pravno sredstvo, odredbe Zakona o policiji i odredbe Pravilnika o pritužbenom postupku.
U ispitnom postupku Zaštitnika građana je utvrđeno da je pritužilac podneo pritužbu na rad Uprave granične policije nezadovoljan zbog zadržavanja na graničnom prelazu, a naročito zbog nezadovoljstva saznanjem da su u sistemu Uprave granične policije uneti određeni podaci o njemu. Zahtevao je da se u pritužbenom postupku utvrdi razlog unošenja takvih podataka i zakonski osnov unošenja podataka, čija je posledica zadržavanje na graničnom prelazu i povreda njegovih ljudskih prava. Prema stavu Zaštitnika građana pritužba je bila potpuno jasna i po istoj je trebalo sprovesti pritužbeni postupak u skladu sa pozitivnim zakonskim propisima.
U cilju ispravljanja propusta u radu, Ministarstvo unutrašnjih poslova, Direkcija policije, nadležna organizaciona jedinica će bez odlaganja sprovesti pritužbeni postupak po pritužbi pritužioca u skladu sa Zakonom o policiji i Pravilnikom o pritužbenom postupku. Takođe, MUP će u budućem radu podneske građana kvalifikovati prema njihovoj sadržini i pravilnom primenom pozitivnih zakonskih propisa, mera i aktivnosti iz svoje nadležnosti i postupati u zakonom propisanoj formi, stoji u preporukama Zaštitnika građana.
U izveštaju o slučaju sa preporukama Zaštitnik građana je između ostalog naveo:
Članom 2. Zakona o policiji (“Sl. glasnik RS”, br. 6/2016, 24/2018 i 87/2018) propisano je da su unutrašnji poslovi zakonom utvrđeni poslovi državne uprave, koje obavlja Ministarstvo, a čijim obavljanjem se ostvaruje i unapređuje bezbednost građana i imovine, pruža podrška vladavini prava i obezbeđuje ostvarivanje Ustavom i zakonom utvrđenih ljudskih i manjinskih prava i sloboda, kao i drugi, sa njima povezani poslovi iz utvrđenog delokruga i nadležnosti Ministarstva.
Članom 234. (stav 1-8) propisano je pravo na podnošenje pritužbe.
Pritužbu može podneti svako lice (u daljem tekstu: pritužilac) koje smatra da su mu postupanjem ili propuštanjem postupanja zaposlenog (u daljem tekstu: prituženik) pri vršenju službenih zadataka povređena ljudska i manjinska prava i slobode, u roku od 30 dana od dana kada se pritužena radnja dogodila.
Pritužba može da se podnese i na rad Ministarstva. Pritužiocu će se omogućiti učešće u pritužbenom postupku. Na osnovu podnete pritužbe sprovodi se pritužbeni, odnosno skraćeni postupak. Podnete pritužbe dostavljaju se na dalje postupanje nadležnoj organizacionoj jedinici Ministarstva. Pritužba koja nije podneta u roku iz stava 1. ovog člana, rešava se u skraćenom postupku. Ukoliko pritužba sadrži elemente krivičnog dela, o pritužbi se, bez odlaganja, obaveštava nadležni javni tužilac, Sektor unutrašnje kontrole i rukovodilac organizacione jedinice u kojoj prituženik radi, koji o navedenom obaveštavaju pritužioca. Ukoliko pritužba sadrži elemente povrede službene dužnosti, rukovodilac organizacione jedinice u kojoj prituženik radi bez odlaganja pokreće disciplinski postupak protiv prituženika, o čemu obaveštava pritužioca.
Članom 235. (stav 1-12) propisano je da pritužbeni postupak sprovodi rukovodilac organizacione jedinice u kojoj radi prituženik ili lice koje on ovlasti, odnosno komisija za rešavanje pritužbi (u daljem tekstu: Komisija). Nakon prijema pritužbe, rukovodilac je dužan da pritužioca obavesti o pokretanju pritužbenog postupka i da ga pozove na razgovor u roku od 15 dana od dana prijema pritužbe. U pritužbenom postupku, rukovodilac rešava pritužbu usaglašavanjem stavova sa pritužiocem. Ako se stavovi po pitanju postojanja ugrožavanja ili povrede ljudskih i manjinskih prava i sloboda ne usaglase, pritužba se ustupa na rešavanje Komisiji. Pritužba se ustupa Komisiji i kada se uredno pozvani pritužilac ne odazove pozivu na razgovor, a rukovodioca obavesti da po pritužbi postupa Komisija. Ako se pritužilac ne odazove na poziv rukovodioca iz stava 1. ovog člana i ne zahteva da po pritužbi postupa Komisija, smatra se da je pritužilac odustao od pritužbe. Pritužbeni postupak pred rukovodiocem organizacione jedinice okončava se u roku od 30 dana od dana prijema pritužbe. Postupak pred Komisijom okončava se dostavljanjem pisanog odgovora pritužiocu u roku od 30 dana od dana ustupanja pritužbe na rešavanje. Administrativno-tehničke poslove u pritužbenom postupku obavljaju pritužbene jedinice. Pritužbena jedinica je organizaciona jedinica nadležna za pritužbe u sedištu Ministarstva i u policijskim upravama, ili organizaciona jedinica koju za to odredi rukovodilac. Na pritužbeni postupak supsidijarno se primenjuje zakon kojim se uređuje opšti upravni postupak. Način postupanja u toku pritužbenog postupka propisuje ministar.
Članom 236. ( stav 1-2) propisano je da prema prituženicima za koje se u pritužbenom postupku utvrdi da su svojim postupanjem povredili ili ugrozili ljudska i manjinska prava i slobode pritužioca, rukovodioci organizacionih jedinica u Ministarstvu preduzimaju odgovarajuće mere. Rukovodioci iz stava 1. ovog člana dužni su da izveštaj o preduzetim merama dostave nadležnoj pritužbenoj jedinici, kao i da o preduzetim merama obaveste pritužioca.
Članom 237. (stav 1-8) propisano je da je Komisija za rešavanje pritužbi sastavljena od tri člana: predsednika komisije, člana iz Ministarstva i jednog predstavnika javnosti. Članove komisije rešenjem imenuje i razrešava ministar.Predsednik komisije je policijski službenik kojeg predlaže Direkcija policije, odnosno druga nadležna organizaciona jedinica Ministarstva. Članovi komisija su zaposleni u Ministarstvu, koje predlaže Direkcija policije ili organizaciona jedinica Ministarstva u kojoj zaposleni – prituženik radi. Predstavnike javnosti u komisiji u sedištu Ministarstva, imenuje ministar na predlog organizacija stručne javnosti i nevladinih organizacija. Predstavnike javnosti u komisijama u sedištu policijskih uprava imenuje ministar na predlog organa lokalne samouprave sa područja pojedinih policijskih uprava. Članovi komisije imenuju se na period od četiri godine. Komisija zaseda u potrebnom broju veća u sedištu Ministarstva, kao i u sedištu policijskih uprava.
Izvor: Sajt Zaštitnika građana Republike Srbije (www.ombudsman.rs).
Izvor: izvodi iz propisa su preuzeti iz pravne baze „Propis Soft“, redakcija Profi Sistem Com