Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja predstavio je na sednici Odbora za prava deteta Narodne Skupštine Republike Srbije, rezultate Nacionalne platforme za prevenciju nasilja koje uključuje decu – “Čuvam te”.
„Najosetljivija i najranjivija grupa u društvu jesu upravo deca i za njih ČUVAM TE ima posebno značenje, značenje sigurnosti, utočišta, zaštite“, rekao je ministar. On je ukazao da Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u prioritetu svog rada ima socijalnu zaštitu, u čijoj nadležnosti se u svom delokrugu rada, nalaze deca.
Ističući da bi voleo da nasilje nad decom ne postoji kao kategorija u našem društvu , ministar je rekao da u okviru socijalne zaštite postoje usluge koje su namenjene deci žrtvama nasilja. „ U nadi da pomažemo da se smanji i nadam se iskoreni takav položaj dece sistem socijalne zaštite pruža usluge smeštaja u prihvatilištu, uslugu SOS telefona za žene i devojčice sa iskustvom nasilja, kao i usluge stanovanja uz podršku koja je dostupna žrtvama trgovine ljudima sa navršenih 15 godina života“, rekao je ministar i dodao da će Ministarstvo u narednom periodu razvijati usluge radi prevencije nasilja nad decom.
Kao jedan od prioriteta rada Ministarstva na tom polju, naveo je Nacionalnu dečju SOS liniju – NADEL – 116 111, koja je pored savetodavne telefonske linije za decu, razvila i poverljiv i anoniman čet za decu i mlade koji više preferiraju pisanu komunikaciju, novu onlajn uslugu za dopisivanje sa stručnim saradnicima.
„SOS linija za decu je za 18 godina postojanja primila je skoro 2 miliona poziva i obavila desetine hiljada savetodavnih razgovora sa decom i mladima. Dostupna je 365 dana u godini, 24 sata dnevno. Značajan broj poziva se odnosi na nasilje, u najvećem broju vršnjačko, ali i porodično, digitalno. Ove usluge, veoma su značajne sa stanovišta prevencije nasilja, izdvajanja deteta iz porodica i reagovanja u kriznim situacijama“, naveo je ministar.
Govoreći o poslednjem izveštaju Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu za 2022. godinu, ministar je rekao da je u centrima za socijalni rad zabeležen nastavak trenda porasta broja prijava nasilja nad decom, među kojima sa udelom od 44,6% dominiraju prijave za emocionalno nasilje, dok je uslugu SOS telefona za žene sa iskustvom rodno zasnovanog nasilja koristila je 121 devojčica, što je za 70,4% više nego u 2018. godini.
„Stoga i Nacionalna platforma za prevenciju nasilja, koje uključuje decu, “Čuvam te” omogućava unapređenje saradnje, brže i efikasnije delovanje u postupanju nadležnih organa, praćenja pojava, kontrolu postupanja u slučajevima nasilja nad decom i izveštavanje“,rekao je ministar.
U odredbama člana 194 Krivičnog zakonika (“Sl. glasnik RS”, br. 85/2005, 88/2005 – ispr., 107/2005 – ispr., 72/2009, 111/2009, 121/2012, 104/2013, 108/2014, 94/2016 i 35/2019) definisano je krivično delo nasilje u porodici, gde su kao posebni teži oblici krivičnog dela propisini oni gde je žrtva maloletno lice.
Prema toj odredbi:
(1) Ko primenom nasilja, pretnjom da će napasti na život ili telo, drskim ili bezobzirnim ponašanjem ugrožava spokojstvo, telesni integritet ili duševno stanje člana svoje porodice,
kazniće se zatvorom od tri meseca do tri godine.
(2) Ako je pri izvršenju dela iz stava 1. ovog člana korišćeno oružje, opasno oruđe ili drugo sredstvo podobno da telo teško povredi ili zdravlje teško naruši,
učinilac će se kazniti zatvorom od šest meseci do pet godina.
(3) Ako je usled dela iz st. 1. i 2. ovog člana nastupila teška telesna povreda ili teško narušavanje zdravlja ili su učinjena prema maloletnom licu,
učinilac će se kazniti zatvorom od dve do deset godina.
(4) Ako je usled dela iz st. 1. i 2. ovog člana nastupila smrt člana porodice,
učinilac će se kazniti zatvorom od pet do petnaest godina, a ako je član porodice maloletno lice učinilac će se kazniti zatvorom najmanje deset godina.
(5)Ko prekrši mere zaštite od nasilja u porodici koje mu je sud odredio na osnovu zakona kojim se uređuju porodični odnosi,
kazniće se zatvorom od tri meseca do tri godine i novčanom kaznom.
Izvor: Sajt Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Republike Srbije (www.minrzs.gov.rs).
Izvor: Izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.