Zaštitnik građana pozvao je sve građane Republike Srbije da prijave nadležnim organima i instituciji na čijem se čelu nalazi svaku sumnju i sva saznanja o nasilju u partnerskim ili porodičnim odnosima koja se dešavaju u njihovom okruženju jer se samo blagovremenom i adekvatnom reakcijom na nasilje može sprečiti fatalan ishod.
“Postoje slučajevi da neko vrši nasilje nad ženom, da se za to zna i da je na kraju ubije, a postoje slučajevi da se ubistvo žene dogodi a da pre toga nije bilo nasilja i niko u okruženju nije ni slutio da će doći do ubistva. Zbog toga apelujem na sve žene koje trpe nasilje u porodici i u partnerskim odnosima, ali i na njihove rođake, prijatelje i komšije, da nadležnim organima prijave nasilnike koji ih zlostavljaju“, naveo je Zaštitnik građana povodom 18. maja – Nacionalnog dana sećanja na žene žrtve nasilja. Napominjemo da u čl. 7. Zakona o sprečavanju nasilja u porodici („Sl. glasnik RS“, br. 94/2016 i 10/2023-dr.zakon), stoji:
“II. NADLEŽNI ORGANI I USTANOVE
Član 7.
Za sprečavanje nasilja u porodici i pružanje zaštite i podrške žrtvama nasilja u porodici i žrtvama krivičnih dela određenih ovim zakonom nadležni su policija, javna tužilaštva, sudovi opšte nadležnosti i prekršajni sudovi, kao nadležni državni organi, i centri za socijalni rad, kao ustanove.
Pored nadležnih državnih organa i centara za socijalni rad, u sprečavanju nasilja u porodici, preko davanja pomoći i obaveštavanja o nasilju, kao i pružanju podrške žrtvama nasilja učestvuju i druge ustanove u oblasti dečje, socijalne zaštite, obrazovanja, vaspitanja i zdravstva (u daljem tekstu: državni organi i ustanove nadležne za primenu ovog zakona), kao i tela za rodnu ravnopravnost na nivou lokalnih samouprava.
Podršku žrtvama nasilja u porodici i žrtvama krivičnih dela određenih ovim zakonom mogu da pruže i druga pravna i fizička lica i udruženja.”
Zaštitnik građana je ukazao da trpljenje nasilja otvara začarani krug nasilja koji može imati tragične posledice po žrtvu, ali i novi krug nasilja tako što od dece koja prisustvuju tom nasilju pravi ili buduće nasilnike ili buduće žrtve.
Zaštitnik građana je podsetio da je krajem marta pokrenuo postupak kontrole pravilnosti i zakonitosti rada nadležnih organa na osnovu medijskih objava da je u Jagodini od zadobijenih povreda preminula majka petoro dece nakon što ju je pretukao vanbračni partner koji je uhapšen, tokom kojeg je utvrđeno da žrtva nije prijavljivala policiji nasilje koje je trpela, ali i da njeni najbliži srodnici, prijatelji i poznanici takođe nisu prijavljivali nasilje iako su imali saznanja o tome.
Pored policije, i Gradski centar za socijalni rad u Jagodini je, u okviru postupka kontrole koji je okončan, naveo u izjašnjenju Zaštitniku građana da nije imao prijave niti saznanja o narušenim partnerskim odnosima žrtve i njenog vanbračnog partnera, kao ni o tome da žrtva trpi partnersko nasilje.
“Neprijavljivanje nasilja je u ovom slučaju dovelo je do fatalnog ishoda. Zbog toga, ponovo apelujem na sve naše građane da prijave saznanja, ali i svaku sumnju da se u njihovoj blizini ili okruženju dešava nasilje nad ženama“, naveo je Zaštitnik građana.
Nacionalni dan sećanja na žene žrtve nasilja proglašen je odlukom Vlade Republike Srbije 2017. godine, u znak sećanja na 18. maj 2015. godine, kada je u porodičnom nasilju za 3 dana u Republici Srbiji ubijeno sedam žena.
Izvor: sajt Zaštitnika građana (www.ombudsman.rs)
Izvor: Izvod iz propisa preuzet iz pravne baze Propis Soft, redakcija Profi Sistem Com