Zaštitnik građana još jednom je danas pozvao sve građane Republike Srbije da saznanja i sumnje na nasilje u partnerskim ili porodičnim odnosima u svom okruženju prijave nadležnim organima i instituciji na čijem je čelu, a od nadležnih organa zatražio da dosledno postupaju po Zakonu o sprečavanju nasilja u porodici.
“Ponovo apelujem na sve žene koje trpe porodično i svako drugo nasilje da nadležnim organima prijave nasilnike koji ih zlostavljaju. Apelujem i na sve građane Srbije da pokažu solidarnost i da ne okreću glavu već da prijave ukoliko imaju saznanja o nasilju u nečijoj porodici, komšiluku ili među rođacima. Od svih nadležnih organa na koje se odnosi Zakon o sprečavanju nasilja u porodici očekujem da se strogo pridržavaju svakog slova u tom aktu“, rekao je Zaštitnik građana.
Podsećamo da u čl. 3. Zakona o sprečavanju nasilja u porodici („Sl. glasnik RS“, br. 94/2016 i 10/2023-dr.zakon), stoji:
„Sprečavanje nasilja u porodici sastoji se od skupa mera kojima se otkriva da li preti neposredna opasnost od nasilja u porodici i skupa mera koje se primenjuju kada je neposredna opasnost otkrivena.
Neposredna opasnost od nasilja u porodici postoji kada iz ponašanja mogućeg učinioca i drugih okolnosti proizlazi da je on spreman da u vremenu koje neposredno predstoji po prvi put učini ili ponovi nasilje u porodici.
Nasilje u porodici, u smislu ovog zakona, jeste akt fizičkog, seksualnog, psihičkog ili ekonomskog nasilja učinioca prema licu sa kojim se učinilac nalazi u sadašnjem ili ranijem bračnom ili vanbračnom ili partnerskom odnosu ili prema licu sa kojim je krvni srodnik u pravoj liniji, a u pobočnoj liniji do drugog stepena ili sa kojim je srodnik po tazbini do drugog stepena ili kome je usvojitelj, usvojenik, hranjenik ili hranitelj ili prema drugom licu sa kojim živi ili je živeo u zajedničkom domaćinstvu.“
Dva postupka kontrole rada nadležnih organa – ubistvo žene u partnerskom nasilju u Pirotu i porodično nasilje u Zaječaru, tokom kojih je utvrđeno nedosledno postupanje po Zakonu o sprečavanju nasilja u porodici, okončana su preporukama za unapređenje rada, rekao je Zaštitnik građana i dodao da su oba izveštaja sa preporukama, iako nema ovlašćenja da kontroliše rad pravosudnih organa, dostavljena Vrhovnom javnom tužilaštvu kako bi razmotrilo mogućnosti za unapređenje rada grupa za koordinaciju i saradnju koje su osnovane pri osnovnim javnim tužilaštvima.
U postupku kontrole zakonitosti i pravilnosti rada Ministarstva unutrašnjih poslova – PU Pirot i Centra za socijalni rad u tom gradu, pokrenutom početkom marta 2023. godine nakon saznanja iz medija da je u Pirotu muškarac iz pištolja ubio bivšu partnerku, Zaštitnik građana je utvrdio da je Grupa za koordinaciju i saradnju netačno procenila rizik od ponavljanja nasilja.
Zaštitnik građana u preporukama za otklanjanje nedostataka traži da nadležni organi obezbede da se na sastancima grupa za koordinaciju i saradnju razmatraju svi slučajevi u kojima je prijavljeno nasilje u porodici ili neposredna opasnost od njega, uključujući i slučajeve nasilja u porodici u krivičnim postupcima za različita krivična dela, kao i da Grupa za koordinaciju i saradnju Grada Pirota obezbedi da svi slučajevi u kojima je prijavljeno nasilje u porodici ili neposredna opasnost od njega budu razmatrani ne samo kao novoprijavljeni već i kao tekući.
Takođe, Zaštitnik građana insistira da Grupa za koordinaciju i saradnju Grada Pirota obezbedi da svi članovi te grupe ostvaruju kontinuiranu multisektorsku saradnju i razmenu informacija.
U slučaju porodičnog nasilja kada je u Zaječaru muž pretukao suprugu kojoj su lekari spasili život i prijavili nasilnika policiji, Zaštitnik građana je kontrolisanim organima Ministarstvu unutrašnjih poslova – PU Zaječar i Centru za socijalni rad u tom gradu uputio preporuku da, u skladu sa nalogom Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja iz 2019. godine, ubuduće dete koje prisustvuje nasilju, uvek i bez izuzetka tretiraju kao žrtve nasilja, zlostavljanja ili zanemarivanja, i u skladu s tim, planiraju i preduzimaju mere usmerene na zaštitu deteta.
Zaštitnik građana traži dalje od nadležnih organa da preduzmu potrebne aktivnosti u cilju izmena i dopuna Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, kojima bi se propisalo da je dete žrtva nasilja uvek kada prisustvuje porodičnom nasilju nad članom porodice ili bliskom osobom, a od MUP-a i Ministarstva za brigu o porodici i demografiju da u saradnji sa Pokrajinskim sekretarijatom za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova obezbede kontinuirane edukacija zaposlenih koji postupaju u slučajevima nasilja u porodici i koji su članovi grupa za koordinaciju i saradnju koje su formirane pri osnovnim javnim tužilaštvima.
Izvor: sajt Zaštitnika građana (www.ombudsman.rs)
Izvor: Izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.