od 2010.

Prikaz izmena Zakona o igrama na sreću

U „Sl. glasniku RS“, br. 30/2018 objavljen je Zakon o izmenama i dopunama Zakona o igrama na sreću (u daljem tekstu: Izmene) koji se primenjuje od  28. aprila 2018. god.

Prema obrazloženju Predloga Zakona o izmenama i dopunama Zakona o igrama na sreću razlozi za izmenu Zakona o igrama na sreću („Sl. glasnik RS“, br. 88/2011, 93/2012-dr.zakon) (u daljem tekstu: Zakon) sadržani su u obavezi Republike Srbije da usaglasi svoju zakonsku regulativu sa novim međunarodnim standardima u oblasti sprečavanja i otkrivanja pranja novca i finansiranja terorizma (Međunarodni standardi u borbi protiv pranja novca i finansiranja terorizma i širenja oružja za masovno uništenje – FATF Preporuke) koje su donete 2012. godine od strane Organizacije za kontrolu i sprečavanje pranja novca.

Ovim Zakonom uređuje se pravo na priređivanje igara na sreću, vrste igara na sreću, uslovi priređivanja, prava i obaveze priređivača igara na sreću, ostvarivanje i pripadnost prihoda ostvarenih priređivanjem igara na sreću, kao i nadzor nad priređivanjem igara na sreću.

Igrama na sreću, u smislu ovog zakona, smatraju se igre u kojima se učesnicima, uz naplatu, pruža mogućnost da ostvare dobitak u novcu, stvarima, uslugama ili pravima, pri čemu dobitak ili gubitak ne zavisi od znanja ili veštine učesnika u igri, nego od slučaja ili nekog neizvesnog događaja.

Igrama na sreću ne smatraju se igre koje se priređuju pred javnošću, u kojima se takmiči u znanju i veštini iz različitih oblasti jedan ili više unapred kvalifikovanih učesnika prema pravilima priređivača uz direktno učešće učesnika u igri (neposredno na mestu priređivanja igre ili putem telefona), pri čemu krajnji ishod zavisi isključivo od postignutih rezultata iz zadate oblasti.

Igrama na sreću, u smislu ovog zakona, ne smatraju se igre na računarima, simulatorima, video-automatima, fliperima i drugim sličnim napravama, koje se stavljaju u pogon uz pomoć novca ili žetona, kao i pikado, bilijar i druge slične igre, u kojima se učestvuje uz naplatu, a u kojima učesnik ne može ostvariti dobitak u novcu, stvarima, uslugama ili pravima, već pravo na jednu ili više besplatnih igara iste vrste (zabavne igre). Zabavne igre nisu predmet uređivanja ovog zakona.

U skladu sa čl. 9 stav 1 tač 1) priređivač je pravno lice ili preduzetnik koji u skladu sa ovim zakonom, na osnovu dozvole Vlade, odnosno odobrenja ili saglasnosti Uprave za igre na sreću, koja je kao organ uprave u sastavu Ministarstva, obrazovana Zakonom o igrama na sreću („Službeni glasnik RS”, br. 84/04, 85/05 – dr. zakon i 95/10), ima pravo da priređuje igre na sreću;

Odredbe Izmena odnose se na sva pravna lica iz čl. 19-22. Zakona.

Odredbom člana 1. Izmena dodaje se stav 2. u članu 117. Zakona o igrama na sreću („Službeni glasnik RS”, br. 88/11 i 93/12-dr.zakon) u smislu da osnivač, odnosno vlasnik, kao i član organa upravljanja pravnog lica, ne može biti pravno lice koje je osuđeno pravosnažnom presudom za krivično delo u smislu zakona kojim se uređuje odgovornost pravnih lica za krivična dela, odnosno fizičko lice koje je pravosnažno osuđeno za krivična dela protiv prava, po osnovu rada, privrede, imovine, pravosuđa, pranja novca, finansiranja terorizma, javnog reda i mira, pravnog saobraćaja i službene dužnosti.

Član 117. Zakona o igrama na sreću koji nosi naziv Sprečavanje pranja novca i finansiranje terorizma nakon izmena glasi:

„Pravna lica iz čl. 19 – 22. ovog zakona dužna su da u svom poslovanju postupaju u skladu sa propisima kojima se uređuje sprečavanje pranja novca i finansiranje terorizma.

Osnivač, odnosno vlasnik, kao i član organa upravljanja pravnog lica iz stava 1. ovog člana, ne može biti pravno lice koje je osuđeno pravosnažnom presudom za krivično delo u smislu zakona kojim se uređuje odgovornost pravnih lica za krivična dela, odnosno fizičko lice koje je pravosnažno osuđeno za krivična dela protiv prava po osnovu rada, privrede, imovine, pravosuđa, pranja novca, finansiranja terorizma, javnog reda i mira, pravnog saobraćaja i službene dužnosti.“

Odredbama člana 2. Izmena određeno je da se brišu naziv člana i član 124., imajući u vidu da je neophodno odrediti jedan organ za vršenje nadzora nad sprovođenjem Zakona o igrama na sreću. Naime, u Zakonu o igrama na sreću predviđeno je celokupno postupanje po odredbama ovog zakona Uprave za igre na sreću, tako da se Uprava za sprečavanje pranja novca briše u delu sprovođenja nadzora jer ista ne izdaje dozvole, odobrenja i saglasnosti priređivačima igara na sreću.

Član 124. Zakona o igrama na sreću je ranije glasio:

„Nadležnost Uprave za sprečavanje pranja novca

Član 124.

Uprava za sprečavanje pranja novca vrši nadzor nad primenom odredaba ovog zakona u skladu sa zakonom kojim se uređuje sprečavanje pranja novca i finansiranje terorizma.“

Odredbama člana 3. Izmena određen je prelazni period u kojem su pravna lica dužna da usklade svoje poslovanje sa odredbama Predloga zakona i taj period iznosi šest meseci od stupanja na snagu zakona

Odredbom člana 4. Izmena propisano je da zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srbije”, odnosno 28. aprila 2018. god.

Kako se navodi u obrazloženju Predloga Zakona o  izmenama i dopunama Zakona o igrama na sreću Republika Srbija ovim zakonom ispunjava svoju obavezu da dokaže konkretne napretke i spremnost da kroz izmenu propisa zaštiti finansijski sistem od mogućih zloupotreba, kao i da izbegne stavljanje Republike Srbije na listu država koje ne primenjuju međunarodne standarde u borbi protiv pranja novca i finansiranja terorizma.

 

Izvor: Izvod iz Zakona preuzet iz programa „Propis Soft“, redakcija Profi Sistem Com

Izvor: Izvod iz obrazloženja Predloga zakona preuzet sa sajta Narodne skupštine R. Srbije (www.parlament.gov.rs)

Najnoviji tekstovi