od 2010.

Princip najboljeg interesa deteta

Ministarka pravde obratila se članovima Odbora za prava deteta Narodne skupštine, kojim je predsedavala predsednica Narodne skupštine.

Ukazujući na činjenicu da je Republika Srbija potpisnica Konvencije o pravima deteta, minstarka pravde je izjavila da Ministarstvo pravde primenjuje međunarodni i ustavni princip najboljeg interesa deteta kroz razne sfere zaštite prava deteta (zaštita dece od nasilja, zaštita dece žrtava i svedoka u sudskim postupcima, pristup dece pravdi, postupanje sa maloletnim učiniocima krivičnih dela itd.).

Ona je naglasila da pravosudni sistem Republike Srbije obezbeđuje zaštitu dece od nasilja u građanskom, izvršnom, krivičnom i prekršajnom postupku, kao i zaštitu u ustanovama za izvršenje krivičnih sankcija. Posebno je istakla da je Republika Srbija jedna od retkih država u Evropi koja zakonom predviđa obaveznu procenu rizika od nasilja u porodici. ,,Ovo je izuzetan uspeh, s obzirom na to da je procena rizika važan instrument, koji pomaže predstavnicima institucija da utvrde rizik od nasilja i izaberu adekvatne mere zaštite koje predviđaju zakoni Republike Srbije“, izjavila je ministarka.

Takođe je ukazala i na značaj intersektorske saradnje u okviru Grupa za koordinaciju i saradnju, koje razmatraju i slučajeve kada treba da se pruži zaštita i podrška deci žrtvama krivičnih dela. Na sastancima Grupa izrađuju se individualni planovi podrške i zaštite žrtvama i predlažu mere za okončanje sudskog postupka. ,,Na ovaj način, zalaganjem Ministarstva pravde, deci žrtvama nasilja pružena je potrebna pomoć, s obzirom da se donošenjem individualnog plana zaštite i podrške maloletnim žrtvama nasilja obezbeđuje prikladan i siguran smeštaj, psihološka i materijalna pomoć, pristup hitnoj medicinskoj zaštiti, kao i pristup obrazovanju, čime Republika Srbija pruža zaštitu i podršku maloletnim žrtvama, njihovim bliskim rođacima i svakom licu koje je odgovorno za staranje o njima“.

Ona je istakla da je Ministarstva pravde značajno unapredilo sajt „Isključi nasilje“, čime je postao pristupačniji i dostupniji žrtvama nasilja, ali i svima onima koji svakodnevno primenjuju Zakon o sprečavanju nasilja u porodici. Ministarstvo pravde kontinuirano sprovodi i aktivnosti predviđene Nacionalnom strategijom za ostvarivanje prava žrtava i svedoka krivičnih dela (2020-2025) sa pratećem Akcionim planom (2023-2025).

Ukazala je i na važnost edukacije profesionalaca koji u svom poslu imaju priliku da neposredno rade sa maloletnicima. Tako je samo u 2023. godini, u organizaciji Pravosudne akademije, održano 13 seminara, koji su okupili preko 400 učesnika iz redova advokata, policijskih službenika, sudova i javnih tužilaštava, na temu „Maloletnici kao učinioci krivičnih dela i maloletna lica kao oštećena krivičnim delom (I i II faza)“.

Ministarstvo pravde srdačno podržava i nastaviće da pruža podršku svim merama koje se preduzimaju radi osnaživanja i zaštite dece, ali i stvaranja bezbednijeg okruženja za njihovo odrastanje.

Pomenuta “Procena Rizika” neposredne opasnosti od nasilja u porodici propisana je odredbama člana 16 Zakona o sprečavanju nasilja u porodici (“Sl. glasnik RS”, br. 94/2016 i 10/2023 – dr. zakon), prema kojima:

Procena rizika zasniva se na dostupnim obaveštenjima i odvija se u što kraćem roku.

Pri proceni rizika naročito se vodi računa o tome da li je mogući učinilac ranije ili neposredno pre procene rizika učinio nasilje u porodici i da li je spreman da ga ponovi, da li je pretio ubistvom ili samoubistvom, poseduje li oružje, da li je mentalno bolestan ili zloupotrebljava psihoaktivne supstance, da li postoji sukob oko starateljstva nad detetom ili oko načina održavanja ličnih odnosa deteta i roditelja koji je mogući učinilac, da li je mogućem učiniocu izrečena hitna mera ili određena mera zaštite od nasilja u porodici, da li žrtva doživljava strah i kako ona procenjuje rizik od nasilja.

Nadležni policijski službenik odmah dostavlja sva dostupna obaveštenja o nasilju u porodici ili neposrednoj opasnosti od njega i procenu rizika – ako ona ukazuje na neposrednu opasnost od nasilja – osnovnom javnom tužiocu na čijem području se nalazi prebivalište, odnosno boravište žrtve, centru za socijalni rad i grupi za koordinaciju i saradnju.

Ako nadležni policijski službenik ustanovi postojanje opasnosti koja nije neposredna, sva dostupna obaveštenja o nasilju u porodici ili opasnosti od njega i svoju procenu rizika dostavlja osnovnom javnom tužiocu i centru za socijalni rad.  

Izvor: Sajt Ministarstva pravde Republike Srbije (www.mpravde.gov.rs).

Izvor: Izvod iz propisa preuzet je iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.

Najnoviji tekstovi