od 2010.

Prinudna udaljenja stranaca tokom 2023. godine

Zaštitnik građana objavio je na svom sajtu da je Nacionalni mehanizam za prevenciju torture (NPM) objavio izveštaj o nadzorima nad prinudnim udaljenjima stranaca koji su obavljeni tokom 2023. godine:

Zaštitnik građana u obavljanju poslova Nacionalnog mehanizma za prevenciju torture (NPM) je obavio tri nadzora nad postupcima prinudnih udaljenja 18 stranaca u 2023. godini. U dva slučaja nadzirano je udaljenje ukupno 16 državljana Sirijske Arapske Republike iz Prihvatilišta za strance u Dimitrovgradu, koje je obavljeno drumskim saobraćajem do graničnog prelaza sa Republikom Bugarskom, a u jednom slučaju udaljenje dva stranca, državljana Republike Indije i Islamske Republike Pakistan, iz Prihvatilišta za strance u Padinskoj Skeli do Aerodroma “Nikola Tesla” Beograd.

U vezi sa navedenim nadzorima sačinjen je jedinstven izveštaj koji je upućen u januaru 2024. godine. NPM je u izveštaju ponovo ukazao na problem tečne komunikacije sa strancima i pozvao Ministarstvo unutrašnjih poslova da koristi usluge prevodilaca, imajući u vidu da je, kada stranci ne razumeju jezike koje koriste policijski službenici, sam postupak otežan i potencijalno stvara nerazumevanje u vezi sa pitanjima koja su od značaja kako za sam postupak koji se prema strancu sprovodi, tako i za stranca. Istovremeno, pomoć prevodilaca u komunikaciji umnogome olakšava rad službenika koji obavljaju udaljenje ili na drugi način postupaju prema strancu. Pomoć drugih stranaca u komunikaciji nije potpuno odgovarajuće rešenje, već je potrebno koristiti usluge kvalifikovanih prevodilaca, o čemu govore i međunarodni standardi.

NPM je ukazao i na praksu nadležnih organa da rešenjem o vraćanju određuju strancima rok za dobrovoljni povratak, po kome su dužni da napuste zemlju po pravilu u roku od 15 dana, a da im se istovremeno određuje i boravak u prihvatilištu. Kao što je navedeno u izveštaju, NPM ne vidi razloge zbog kojih se strancima kojima je određen boravak u prihvatilištu zbog rizika da neće biti dostupni nadležnom organu radi sprovođenja prinudnog udaljenja (čl. 87. st. 2. t. 1. Zakona o strancima) rešenjem o vraćanju određuje rok za dobrovoljni povratak, kada se već oni istovremeno smeštaju u prihvatilište za strance. Zakon već daje mogućnost da se rešenjem o vraćanju ne određuje rok za dobrovoljni povratak, odnosno da se rešenjem o vraćanju naloži strancu da odmah napusti teritoriju Republike Srbije ako postoji rizik da stranac neće biti dostupan nadležnom organu radi sprovođenja prinudnog udaljenja (čl. 77. st. 7. Zakona o strancima), nakon čega bi mu se u svrhu izvršenja prinudnog udaljenja mogao odrediti boravak u prihvatilištu. Ministarstvo unutrašnjih poslova je obavestilo NPM da se radi o sporadičnom slučaju i da ministarstvo, uvažavajući dati komentar, preduzima neophodne aktivnosti u pogledu kontinuiranog stručnog osposobljavanja policijskih službenika organizacionih jedinica koje obavljaju poslove u vezi sa kretanjem i boravkom stranaca u cilju pravilne i ujednačene primene Zakona o strancima.

NPM je utvrdio određene nedostatke u pripremi stranaca za prinudno udaljenje. Deo stranaca je u danu udaljenja obavešten o predstojećem udaljenju, a jednom strancu nisu vraćene sve lične stvari za koje je tvrdio da su mu privremeno oduzete. NPM je obavešten da će policijski službenici u budućem radu posebnu pažnju obraćati na oduzete predmete, računajući i one koji nemaju materijalnu vrednost, i da će se oni oduzimati uz izdavanje potvrde o privremeno oduzetim predmetima i čuvati na bezbednom mestu. Takođe, odmah po saznanju o realizaciji prinudnog udaljenja o tome će obaveštavati stranca koji se udaljuje, te da do izuzetaka dolazi zbog kratkog vremenskog roka od dobijanja saglasnosti od strane nadležnih organa strane države po ranije dostavljenoj zamolnici u postupku readmisije i zakazanog vremena i graničnog prelaza na kome će se izvršiti primopredaja. NPM će nastaviti da prati pripremu stranaca za udaljenje, naročito imajući u vidu da su u poslednjih nekoliko godina konstatovani pozitivni pomaci u pogledu navedenog.

NPM je obavešten i da je Ministarstvo unutrašnjih poslova nastavilo sa aktivnostima vezanim za ponovnu organizaciju sastanka na najvišem nivou sa predstavnicima Ministarstva zdravlja, s obzirom na to da NPM već duže vreme ukazuje na nedostatke i potrebu za unapređenjem u pogledu pristupa lekaru i pružanja zdravstvene zaštite u prihvatilištima za strance.

Stranci koji su udaljeni u Republiku Bugarsku su naveli da ne žele da idu u tu državu zbog straha od tretmana. Zaštitnik građana se obratio Ombudsmanu Republike Bugarske radi prikupljanja informacija o daljem postupanju prema tim strancima i obavešten je da je bugarski Nacionalni mehanizam za prevenciju torture dobio informacije da su svi oni smešteni u ustanovu za strance, da su ubrzo zatražili međunarodnu zaštitu u Bugarskoj i premešteni u prihvatni centar, koji su do sredine juna 2023. godine svi dobrovoljno napustili. Takođe, u odgovoru Ombudsmana Republike Bugarske se navodi i da zbog sukoba koji su u toku u zemljama kao što su Sirija i Avganistan, bugarske vlasti neće vraćati njihove državljane, zbog opasnosti po njihove živote i zdravlje. U vezi sa poštovanjem zabrane prinudnog udaljenja, NPM je ponovo obavešten da Ministarstvo unutrašnjih poslova planira da organizuje i održi niz seminara i obuka za policijske službenike na lokalnom i centralnom nivou koji se odnose na sagledavanje ispunjenosti uslova za donošenje rešenja o vraćanju, a imajući u vidu da je u svakom konkretnom slučaju neophodno da policijski službenik sagleda i oceni da li je ispoštovano načelo zabrane vraćanja, odnosno da li postoje smetnje za vraćanje iz člana 83. Zakona o strancima. NPM će sa posebnom pažnjom nastaviti da prati to pitanje.“

Izvor: Sajt Zaštitnika građana (www.ombudsman.rs)

Izvor: Izvod iz propisa preuzet je iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.

Najnoviji tekstovi