Ministarstvo unutrašnjih poslova Vlade Republike Srbije saopštilo je da su pripadnici Uprave saobraćajne policije počeli sa primenom nove zaštitne mere iz Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima, prema kojoj se vozilo privremeno oduzima od učinioca težeg prekršaja, koji je u prethodne dve godine pravnosnažno osuđivan za teže prekršaje iz oblasti bezbednosti saobraćaja.
S tim u vezi, saobraćajna policija u Leskovcu je privremeno oduzela vozilo „folksvagen pasat“, kojim je upravljao 61-godišnjak, nakon što je izvršio teži prekršaj jer je odbio da se podvrgne alkotestiranju kada je zaustavljen u Svetosavskoj ulici oko 18.40 časova.
Inače, u prethodne dve godine ovaj vozač je pravnosnažno osuđen zbog odbijanja alkotestiranja i prekršaja nasilničke vožnje jer je upravljao vozilom u stanju potpune alkoholisanosti sa 2,03 promila alkohola u organizmu.
Vozač je zadržan u službenim prostorijama, a sa navedenim događajem upoznat je dežurni sudija Prekršajnog suda u Leskovcu, koji je naložio da se lice nakon sprovedenog zadržavanja procesuira u skraćenom postupku.
Teži prekršaji iz oblasti bezbednosti saobraćaja su prekršaji iz kaznenih odredaba u članovima 329 i 330 Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima (“Sl. glasnik RS”, br. 41/2009, 53/2010, 101/2011, 32/2013 – odluka US, 55/2014, 96/2015 – dr. zakon, 9/2016 – odluka US, 24/2018, 41/2018, 41/2018 – dr. zakon, 87/2018, 23/2019, 128/2020 – dr. zakon i 76/2023)– nasilnička vožnja, najmanje teška alkoholisanost i odbijanje alkotestiranja ili utvrđivanja prisustva psihoaktivnih supstanci.
To su, takođe, i upravljanje motornim vozilom bez vozačke dozvole za ijednu kategoriju, prekoračenje brzine u naselju za više od 70 kilometara na čas od dozvoljene, prekoračenje brzine van naselja za više od 80 kilometara na čas od dozvoljene itd.
Mera privremenog oduzimanja vozila traje do okončanja postupka pred nadležnim sudom, navodi se u saopštenju.
Privremeno oduzimanje predmeta propisano je odredbama člana 295 Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima, prema kojima:
Policijski službenik će u kontroli saobraćaja, odnosno u vršenju nadzora, od učinioca težeg prekršaja iz oblasti bezbednosti javnog saobraćaja na putevima, koji je u poslednje dve godine pravnosnažno osuđivan za teže prekršaje iz ove oblasti, privremeno oduzeti predmet koji je bio upotrebljen za izvršenje tog prekršaja.
Policijski službenik može u kontroli saobraćaja, odnosno u vršenju nadzora, privremeno, od učinioca prekršaja oduzeti predmet podoban za dokazivanje protivpravnog ponašanja.
Policijski službenik može u kontroli saobraćaja, odnosno u vršenju nadzora, privremeno, od učinioca prekršaja oduzeti predmet namenjen ili upotrebljen za izvršenje prekršaja i ako nisu ispunjeni uslovi iz stava 1. ovog člana, osim motornog vozila.
Troškove nastale u vezi sa čuvanjem privremeno oduzetog predmeta snosi lice od koga je predmet oduzet.
Privremeno oduzimanje predmeta iz st. 1. i 3. ovog člana može trajati do okončanja postupka pred nadležnim sudom. Oduzeti predmet iz stava 2. ovog člana teritorijalno nadležna organizaciona jedinica ministarstva nadležnog za unutrašnje poslove, nakon isteka roka od 24 časa, bez odlaganja dostavlja pravnom, odnosno fizičkom licu od koga je predmet oduzet, osim ako zakonom nije drugačije određeno.
Izuzetno od stava 1. ovog člana, teži prekršaj nedavanja podataka o identitetu lica kome je omogućeno upravljanje vozilom i dokaza na osnovu kojeg se na nesporan način može utvrditi da je to lice upravljalo vozilom u određeno vreme, neće se uzimati u obzir u smislu primene mere i ovlašćenja privremenog oduzimanja predmeta.
Izvor: Sajt Vlade Republike Srbije (www.srbija.gov.rs).
Izvor: Izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.