Zaštitnik građana utvrdio je propuste u radu Sekretarijata za saobraćaj Gradske uprave grada Beograda, jer nije obezbedio opremu za slepa i slabovida lica u vidu zvučnih signala za prelaženje preko ulice nakon što je tokom rekonstrukcije svetlosne signalizacije na pešačkim prelazima ukinuo pešački semafor.
Po pritužbi majke slabovidog deteta iz Beograda da je rekonstrukcijom svetlosne signalizacije na raskrsnicama njenom detetu onemogućeno da se samostalno kreće, kako se inače ranije kretalo, jer su na velikom broju raskrsnica ukinuti semafori za pešake, Zaštitnik građana je pokrenuo postupak kontrole zakonitosti i pravilnosti rada ovog sekretarijata.
Zbog potrebe da se unapredi položaj dece oštećenog vida i osigura njihova bolja bezbednost kao učesnika u saobraćaju, Zaštitnik građana smatra da Sekretarijat za saobraćaj mora osigurati isti nivo ostvarivanja prava licima oštećenog vida koja su pre ovih rekonstrukcija svetlosne signalizacije mogla samostalno da se kreću jer su mogla da vide svetlosni signal na pešačkom semaforu koji je bio na razdelnom ostrvu.
Iz tih razloga, potrebno je preduzeti sve mere kako bi se obezbedilo da na pešačkim prelazima širokih gradskih ulica u Beogradu bude postavljen zvučni signal za bezbedan prelazak ulice. Na ovaj način bi se zaštita i bezbednost osigurala ne samo deci, već i odraslima oštećenog vida.
U preporuci za otklanjanje nedostataka, Zaštitnik građana traži da gradski sekretarijat ubuduće na svim pešačkim prelazima na kojima se ukida pešački semafor na razdelnom ostrvu postavi opremu za obeležavanje puteva za kretanje slepih i slabovidih lica u vidu zvučnih signala za prelaženje ulice i da ga o postupanju po preporuci obavesti u roku od 30 dana.
Prema odredbama čl.17-23. Zakona o Zaštitniku građana (“Sl. glasnik RS”, br. 79/2005 i 54/2007):
Zaštitnik građana je ovlašćen da kontroliše poštovanje prava građana, utvrđuje povrede učinjene aktima, radnjama ili nečinjenjem organa uprave, ako se radi o povredi republičkih zakona, drugih propisa i opštih akata.
Zaštitnik građana je ovlašćen da kontroliše zakonitost i pravilnost rada organa uprave.
Zaštitnik građana nije ovlašćen da kontroliše rad Narodne skupštine, predsednika Republike, Vlade, Ustavnog suda, sudova i javnih tužilaštava.
Zaštitnik građana ima pravo predlaganja zakona iz svoje nadležnosti.
Zaštitnik građana je ovlašćen da Vladi odnosno Skupštini podnese inicijativu za izmenu ili dopunu zakona i drugih propisa i opštih akata, ako smatra da do povrede prava građana dolazi zbog nedostataka u propisima, kao i da inicira donošenje novih zakona, drugih propisa i opštih akata, kada smatra da je to od značaja za ostvarivanje i zaštitu prava građana.
Vlada, odnosno nadležni odbor Skupštine, su obavezni da razmatraju inicijative koje podnosi Zaštitnik građana.
Zaštitnik građana je ovlašćen da u postupku pripreme propisa daje mišljenje Vladi i Skupštini na predloge zakona i drugih propisa, ako se njima uređuju pitanja koja su od značaja za zaštitu prava građana.
Zaštitnik građana je ovlašćen da pokrene postupak pred Ustavnim sudom za ocenu ustavnosti i zakonitosti zakona, drugih propisa i opštih akata.
Zaštitnik građana je ovlašćen da javno preporuči razrešenje funkcionera koji je odgovoran za povredu prava građana, odnosno da inicira pokretanje disciplinskog postupka protiv zaposlenog u organu uprave koji je neposredno odgovoran za učinjenu povredu i to ako iz ponovljenog ponašanja funkcionera ili zaposlenog proizilazi namera da odbijaju saradnju sa Zaštitnikom građana ili ako se utvrdi da je učinjenom povredom građaninu pričinjena materijalna ili druga šteta većih razmera.
Ako nađe da u radnjama funkcionera ili zaposlenog u organu uprave ima elemenata krivičnog ili drugog kažnjivog dela, Zaštitnik građana je ovlašćen da nadležnom organu podnese zahtev, odnosno prijavu za pokretanje krivičnog, prekršajnog ili drugog odgovarajućeg postupka.
Organi uprave imaju obavezu da sarađuju sa Zaštitnikom građana i da mu omoguće pristup prostorijama i stave na raspolaganje sve podatke kojima raspolažu, a koji su od značaja za postupak koji vodi odnosno za ostvarenje cilja njegovog preventivnog delovanja, bez obzira na stepen njihove tajnosti, osim kada je to u suprotnosti sa zakonom.
Zaštitnik građana ima pravo da obavi razgovor sa svakim zaposlenim u organu uprave kada je to od značaja za postupak koji vodi.
Zaštitnik građana, odnosno zamenik Zaštitnika građana je dužan da i nakon prestanka funkcije čuva kao tajnu podatke do kojih dođe u vršenju svoje funkcije.
Obaveza čuvanja tajne odnosi se i na zaposlene u stručnoj službi Zaštitnika građana.
Zaštitnik građana ima pravo nesmetanog pristupa zavodima za izvršenje sankcija i drugim mestima na kojima se nalaze lica koja su lišena slobode, kao i pravo da sa tim licima razgovara nasamo.
Predsednik Republike, predsednik i članovi Vlade, predsednik Skupštine, predsednik Ustavnog suda i funkcioneri u organima uprave dužni su da prime Zaštitnika građana na njegov zahtev najkasnije u roku od 15 dana.
Izvor: Izvod iz propisa preuzet iz pravne baze Propis Soft, redakcija Profi Sistem Com.
Izvor: Sajt Zaštitnika građana Republike Srbije (www.ombudsman.rs).