Na sajtu Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave objavljeno je obaveštenje o javnim konsultacijama u postupku pripreme Nacrta zakona o izmenama i dopunama Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja.
Na osnovu člana 77. Zakona o državnoj upravi („Službeni glasnik RS“, br. 79/05, 101/07, 95/10, 99/14, 30/18 – dr. zakon i 47/18), kao i člana 3. Pravilnika o smernicama dobre prakse za ostvarivanje učešća javnosti u pripremi nacrta zakona i drugih propisa i akata („Službeni glasnik RS“, br.51/19), Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave obaveštava javnost da je Posebna radna grupa za pripremu teksta Nacrta zakona o izmenama i dopunama Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja pripremila radnu verziju Nacrta zakona i prateće obrazloženje.
Okvir izmena i cilj zbog kojeg je formirana ova radna grupa je zakonsko rešavanje problema zloupotrebe zahteva, koja predstavlja ogroman problem građanima, organima vlasti, Povereniku za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti ali i sudovima. Brisanje pravnog sredstva protiv zloupotrebe prava iz Zakona i promena dugogodišnjeg stava Upravnog suda u pogledu naknade troškova zastupanja u postupku po žalbi sa 105. sednice svih sudija iz juna 2021. godine su razlozi koji su doveli do sistemske i masovne zloupotrebe. Na osnovu toga su nesavesni žalioci neopravdano pribavili višemilionske sume, prvostepeni organi su zatrpani ogromnom količinom malicioznih zahteva, kancelarija Poverenika obrađuje višestruko veći broj žalbi u protekle dve godine, a sve zajedno stvara negativan uticaj na budžet Republike.
Ministarstvo je primilo inicijativu Poverenika kojom su predložene konkretne odredbe koje bi trebalo da stanu na put zloupotrebi, a Posebna radna grupa ih je zajednički uobličila u dokumente u prilogu.
Javne konsultacije će trajati sedam dana, biće objavljene i na Portalu eKonsultacije i ovom prilikom pozivamo sve zainteresovane građane, predstavnike civilnog i državnog sektora da daju svoje komentare, predloge i sugestije kako bi kroz inkluzivni postupak zajednički pripremili kvalitetan Nacrt zakona koji će rešiti navedene probleme u praksi.
Na sajtu ministarstva državne uprave i lokalne samouprave može se preuzeti radna verzija zakona i obrazloženje.
Podsećamo, Zakonom o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja (“Sl. glasnik RS”, broj 120/2004, 54/2007, 104/2009, 36/2010 i 105/2021) uređuju se prava na pristup informacijama od javnog značaja kojima raspolažu organi javne vlasti, radi ostvarenja i zaštite interesa javnosti da zna i ostvarenja slobodnog demokratskog poretka i otvorenog društva.
Radi ostvarivanja prava na pristup informacijama od javnog značaja kojima raspolažu organi javne vlasti, ovim zakonom ustanovljava se Poverenik za informacije od javnog značaja (u daljem tekstu: Poverenik), kao samostalan državni organ, nezavisan u vršenju svoje nadležnosti.
U svrhu omogućavanja ostvarenja interesa javnosti da zna, svi organi javne vlasti treba da javno objavljuju i time javnosti učine dostupnim sve informacije o svom radu koje se, u skladu sa odredbama ovog zakona, smatraju informacijama od javnog značaja.
Svi pojmovi koji su u ovom zakonu upotrebljeni u gramatičkom muškom rodu podrazumevaju prirodni muški i ženski rod lica na koja se odnose.
Izvor: sajt Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave (www.mduls.gov.rs)
Izvor: Izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.