od 2010.

Radna verzija zakona o izmenama i dopunama Zakona o sudskim taksama

Radna verzija zakona o izmenama i dopunama Zakona o sudskim taksama

Ministarstvo pravde Vlade Republike Srbije saopštilo je da je, zahvaljujući intenzivnom radu svih članova radne grupe, koju je obrazovala ministarka pravde, Radna verzija zakona o izmenama i dopunama Zakona o sudskim taksama izrađena u najkraćem roku.

Veliki doprinos u izradi radne verzije dali su reprezentativni sindikati pravosuđa – Sindikat pravosuđa Srbije i Sindikat organizacija pravosudnih organa Srbije (SOPOS), kao i mnogobrojni sudovi, koji su u kratkom roku dostavili znatan broj predloga i time doprineli kvalitetu predloženih rešenja.

Imajući u vidu da je Vlada u tehničkom mandatu, reprezentativni sindikati su predložili Ministarstvu pravde da se razmotre mogućnosti za pronalaženje rešenja koje bi doprinelo poboljšanju materijalnog položaja zaposlenih do ostvarivanja punih efekata izmenjenog i dopunjenog Zakona o sudskim taksama.

Ocenjujući zahteve reprezentativnih sindikata kao opravdane, Ministarstvo pravde će, u saradnji sa Ministarstvom finansija, u najkraćem roku pronaći rešenje koje će imati konkretne efekte na bolji materijalni položaj zaposlenih u pravosuđu.

Intenzivan rad Ministarstva pravde na sistemskom rešavanju pitanja koja se odnose na položaj zaposlenih u pravosuđu, kao i konstruktivno učešće reprezentativnih sindikata nastaviće se kroz donošenje zakona o izmenama i dopunama Zakona o sudskim taksama i pripremu Nacrta zakona o pravosudnoj administraciji.

Zajednički cilj Ministarstva pravde i reprezentativnih sindikata jeste obezbeđivanje boljeg materijalnog položaja zaposlenih u pravosuđu i poboljšanje njihovog statusa i uslova rada.

Nažalost, uprkos naporima Ministarstva pravde i reprezentativnih sindikata, svedoci smo da postoje i određene interesne grupe, koje zarad ličnih, a često i čisto političkih interesa, pokušavaju da opstruišu postizanje navedenih ciljeva, koji su postavljeni u interesu zaposlenih u pravosuđu.

Eklatantan primer ovakve interesne grupe jeste „Sindikat sudske vlasti”, koji dezavuiše zaposlene, obmanjuje javnost, iznosi neistine i insistira na neostvarivim zahtevima, a koji se koriste za organizovanje čestih štrajkova, koji nisu doveli, niti su mogli dovesti, do ispunjavanja nijednog od štrajkačkih zahteva, imajući u vidu da su oni bili nerealni i usmereni prvenstveno na pridobijanje članstva.

Takvo postupanje sigurno ne doprinosi poboljšanju materijalnog i svakog drugog položaja zaposlenih. Pored štete koju trpe zaposleni, navedeno neodgovorno ponašanje ima štetan uticaj i na građane i privredu Srbije, navodi se u saopštenju.

Prema sada važećoj odredbi člana 51 Zakona o sudskim taksama (“Sl. glasnik RS”, br. 28/94, 53/95, 16/97, 34/2001 – dr. zakon, 9/2002, 29/2004, 61/2005, 116/2008 – dr. zakon, 31/2009, 101/2011, 93/2012, 93/2014, 106/2015 i 95/2018):

Naplaćene takse prihod su budžeta Republike Srbije.

Od naplaćenih taksi 40% raspodeljuje se za tekuće rashode sudova, osim za rashode za sudsko osoblje i osoblje u javnom tužilaštvu, a 20% za poboljšanje materijalnog položaja zaposlenih u sudovima i javnim tužilaštvima koji su sudsko osoblje i osoblje u javnom tužilaštvu, druge rashode, kao i investicije u skladu sa zakonom.

Izvor: Sajt Ministarstva pravde Republike Srbije (www.mpravde.gov.rs).

Izvor: Izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.

Najnoviji tekstovi