U Vladi Republike Srbije, održan je 23. januara 2024. sastanak kome su prisustvovali predsednica Sindikata obrazovanja Srbije i pravnica.
Na sastanku su razmatrani predlozi pravilnika o protokolu postupanja u ustanovi u odgovoru na nasilje, zlostavljanje i zanemarivanje i o obavljanju društveno – korisnog, odnosno humanitarnog rada i realizacija Protokola o rešavanju materijalnog položaja zaposlenih prosveti. Inicijativa za izmene ovih pravilnika je pokrenuta još u decembru 2022. godine, a nakon nekoliko sastanaka i predloga sindikata sada su pripremljeni.
U vezi sa realizacijom Protokola, Vlada Republike Srbije je usvojila uredbu o koeficijentima, kojom se uvećava naknada odeljenjskim starešinama sa 4% na 7% (povećanje od 3%) i na osnovu stručnog usavršavanja i profesionalnog razvoja nastavnika, vaspitača i stručnih saradnika (5% – 12% u zavisnosti od zvanja). Naknada će biti isplaćena u februaru 2024. (januarska plata 2024.). Takođe će se tada uvećati plata zaposlenih u obrazovanju za 10%.
Podsećamo, koeficijent zaposlenih u školama predstavlja jedan od elemenata plate na osnovu čl. 2. Zakona o platama u državnim organima i javnim službama (“Sl. glasnik RS”, br. 34/2001, … i 113/2017-dr.zakon) kojim je propisano da se plate izabranih, imenovanih i postavljenih lica i zaposlenih iz člana 1. ovog zakona utvrđuju na osnovu:
“1) osnovice za obračun plata (u daljem tekstu: osnovica);
2) koeficijenta;
3) dodatka na platu;
4) obaveza koje zaposleni plaća po osnovu poreza i doprinosa za obavezno socijalno osiguranje iz plate, u skladu sa zakonom.
Pored elemenata iz stava 1. ovog člana, plate zaposlenih iz člana 1. tačka 4) ovog zakona sadrže i deo plate po osnovu radnog učinka.
Osnovnu platu izabranih, imenovanih i postavljenih lica i zaposlenih iz člana 1. ovog zakona čini proizvod osnovice iz tačke 1) ovog člana i koeficijenta iz tačke 2) ovog člana, osim za zaposlene iz člana 1. tačka 4) ovog zakona.
Ako se plata utvrđuje u skladu sa stavom 2. ovog člana, osnovna plata određuje se množenjem koeficijenta, osnovice za obračun plate i korektivnog koeficijenta.”
Procedura za zapošljavanje na neodređeno 50% i više norme za radna mesta upražnjena do 12.2020. godine – odobrena je i postupak zapošljavanja je u toku.
Procedura za zapošljavanje na neodređeno onih koji rade na visini norme između 30% i 50% – konstatovano je da je bilo određenih nedoumica zbog anomalija, koje su se događale u praksi. Sada je dokumentacija finalizovana i može ići na usvajanje. Postoji saglasnost za sve školske uprave osim školske uprave Leskovac, gde je primećeno da su izmenjena radna mesta koja se tiču konkursa za zapošljavanje. Dogovoreno je da se početkom februara u proceduru pošalje dokumentacija za sve školske uprave, kako ne bi usporili ceo proces, osim za ŠU Leskovac. Problemima u vezi ŠU Leskovac će se baviti posebna Radna grupa u Ministarstvu prosvete, a nakon usaglašavanja proces će se pokrenuti i za ŠU Leskovac. Sindikat obrazovanja Srbije će insistirati na tome da snose odgovornost oni koji su prekršili zakon. Unija SPRS je zatražila da se u Zapisniku istakne i da su skrenuli pažnju da su primećene situacije u kojima na Komisiju za zapošljavanje dođu zahtevi van PRM obrazaca koji se regularno šalju JLS.
Izmena Uredbe o koeficijentima u delu minimalne zarade – sindikati ukazuju da je neophodno uskoro planirati izmenu planiranu Protokolom s obzirom da će planiranom dinamikom povećanja minimalne zarade u Srbiji, zaposleni do 4. kategorije biti u doplati do minimalne zarade. Dogovoreno je da će sindikati poslati predlog izmena Uredbe na razmatranje u okviru MDULS, MF i MP. Takođe je dogovoreno da u narednom periodu krenu pregovori oko dinamike povećanja zarada i izmene koeficijenata od 4. do 6. stepena stručne spreme.
PKU za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika – sindikati i Ministarstvo prosvete su se dogovorili da se pregovori za PKU odlože do formiranja nove Vlade.
Smanjenje administracije – Imajući u vidu da je dogovoreno da sve što ne podrazumeva zakonske izmene bude realizovano tokom mandata Tehničke Vlade, Sektor za digitalizaciju ističe da što se tiče matičnih knjiga, dovoljno je izmeniti Pravilnik o evidenciji kako bi se realizovao proces smanjenja administracije po ovom pitanju. Sledeće nedelje održaće se sastanak u okviru Ministarstva prosvete u cilju realizacije, nakon čega će Sektor za digitalizaciju izvestiti članove RG o planiranoj dinamici realizacije i rokovima.
Pravilnici o ocenjivanju – Sindikati su zatražili dodatni sastanak sa Ministarstvom prosvete radi usaglašavanja odredbi u okviru Pravilnika. Ministarstvo prosvete ističe kako su svi sindikati dostavili predloge mejlom i da su neki od njih u međusobnoj suprotnosti, a da je sve što je moglo uvršteno u novi Predlog Pravilnika. S obzirom da tema oko koje postoji najviše nesuglasica jeste petnaestominutno ocenjivanje, Ministarstvo prosvete je zakazalo sastanak sa sindikatima za januar nakon čega će izvestiti članove RG o dogovoru sa istog.
Krivični zakonik – Kabinet predsednice Vlade informisao je članove RG da Ministarstvo pravde još uvek nije formalno uputilo KZ na mišljenje Evropskoj komisiji i da je planirano da bude upućen krajem februara. Kada Kabinet PV dobije nacrt odredbi koje se odnose na zaposlene u prosveti, proslediće članovima RG.
Dosijei učenika – Sindikati ističu zabrinutost što se u medijima plasiraju lažne vesti da će se voditi dosijei o svakom učeniku. Ministarstvo prosvete je skrenulo pažnju da je ministarka demantovala tu vest, kao i vest o obuci zaposlenih u protokolu u vanrednim situacijama.
Platforma za spas obrazovanja – Sindikati su informisali članove RG da su potpisali Platformu sa Društvom direktora i dekanima vezano za edukaciju i status budućih nastavnika. Platformu će poslati članovima RG na uvid.
Izvor: Sajt Sindkata obrazovanja Srbije (www.sind-obr.org.rs)
Izvor: Izvod iz propisa preuzet je iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.