1. Realizacija Protokola o rešavanju materijalnog položaja zaposlenih prosveti za tačke 1. i 2.
KONKURSI
Zapošljavanje na neodređeno onih koji dugo rade na određeno na 50% i više norme iz 7. Faze za radna mesta upražnjena zaključno sa 31.12.2020. godine odobrena je i postupak zapošljavanja je u toku. Za ukupno 2672 upražnjenih radnih mesta u osnovnim i srednjim školama data je saglasnost Komisije za zapošljavanje. Što se tiče procedura za zapošljavanje na neodređeno onih koji rade na visini norme između 30% i 50% Ministarstvo prosvete i sindikati saglasili su se da su stvoreni uslovi za podnošenje dokumentacije Komisiji Vlade Republike Srbije, što će Ministarstvo i sprovesti. Planirano je da Komisija da saglasnost za ova radna mesta što pre, kako se ne bi ugrozio proces utvrđivanja i zbrinjavanja tehnološkog viška za školsku 2024/25. godinu.
Podsećamo da je zasnivanje radnog odnosa uređeno čl. 152. Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja (“Sl. glasnik RS” br. 88/2017, 27/2018-dr.zakoni, 10/2019, 6/2020, 129/2021 i 92/2023) gde je propisano:
“Prijem u radni odnos u ustanovi čiji je osnivač Republika Srbija, autonomna pokrajina ili jedinica lokalne samouprave vrši se na osnovu preuzimanja zaposlenog sa liste zaposlenih za čijim radom je u potpunosti ili delimično prestala potreba i zaposlenih koji su zasnovali radni odnos sa nepunim radnim vremenom (u daljem tekstu: preuzimanje sa liste), kao i na osnovu preuzimanja ili konkursa ako se nije moglo izvršiti preuzimanje sa liste.
Zaposleni koji je u radnom odnosu na neodređeno vreme sa punim radnim vremenom može biti preuzet iako nije stavljen na listu iz stava 1. ovog člana, ukoliko na toj listi nema lica sa odgovarajućim obrazovanjem, uz saglasnost zaposlenog i direktora ustanove i radne podgrupe iz člana 153. stav 7. ovog zakona.
Ustanove mogu vršiti i uzajamno preuzimanje zaposlenih na neodređeno vreme, na odgovarajuće poslove, na osnovu potpisanog sporazuma o uzajamnom preuzimanju uz prethodnu saglasnost zaposlenih, ako je razlika u procentu njihovog radnog angažovanja do 20%.
Ukoliko nisu ispunjeni uslovi iz st. 1-3. ovog člana, radni odnos u ustanovi može se zasnovati na osnovu konkursa na neodređeno vreme i određeno vreme, u skladu sa zakonom ili preuzimanjem iz druge javne službe, na način propisan zakonom kojim se uređuju radni odnosi u javnim službama.”
REPUBLIČKI PROSEK I POČETNA PLATA NASTAVNIKA
Sindikati su ukazali na potrebu za utvrđivanjem dinamike sprovođenja tačke Protokola koja se odnosi na izjednačavanje republičke prosečne plate i početne plate nastavnika, odnosno zaposlenog sa sedmim stepenom stručne spreme od 1. januara 2025. godine. Posebno je naglašeno da u skladu sa Protokolom treba pokrenuti razgovore za povećanje zarada nenastavnom osoblju sa koeficijentima od 9,32 do 9,38 (portir, čuvar, domar, kurir, administrativni, finansijsko- knjigovodstveni radnik, kuvar). Dogovoreno je da ova tema bude delegirana nakon formiranja nove Vlade s obzirom da je neophodno da Ministarstvo finansija izradi potrebne obračune i dinamiku kako bi se obaveza ustanovljena Protokolom ispunila.
ADMINISTRACIJA
Sektor za digitalizaciju u prosveti je poslao dopis ka svim članovima RG u kome potvrđuje da je što se tiče matičnih knjiga, dovoljno izmeniti Pravilnik o evidenciji, bez izmena Zakona. Matične knjige bi po najavi trebale da se štampaju iz JISP – a. Pravilnikom o sadržaju i načinu vođenja evidencije i javnih isprava u osnovnoj školi već je propisana mogućnost da škola može da štampa određene javne isprave iz EsDnevnika (biće omogućena štampa svih ostalih dokumenata direktno iz dnevnika). Izmene propisa odnosile bi se na tačno određen kvalitet papira, serijski broj i ostale oblike zaštite kojima se osigurava da, kada se matična knjiga odštampa iz elektronskog oblika, obezbedi da se podaci u njoj smatraju tačnim, jednoznačnim i trajnim. Formativno ocenjivanje bi trebalo da dobije formu u Es dnevniku (padajući meni sa jasnim definicijama) uz mogućnost dodatnog objašnjenja (ukoliko je potrebno). Formulaciju će predložiti reprezentativni sindikati.
Dogovoreno je da od sledeće školske godine implementiramo ovu mogućnost u sve škole, a MP će preduzeti sve korake kako bi do 1. septembra obezbedili ovu funkcionalnost. Kabinet predsednice Vlade i Ministarstvo prosvete održaće sastanak sa dobavljačima za EsDnevnik kako bi bili spremni za sve promene koje je potrebno inicirati na osnovu dogovora postignutog sa sindikatima.
2. PKU za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika
Na prethodnom sastanku je dogovoreno da se pregovori za PKU odlože do formiranja nove Vlade. MP je ukazalo na mogućnost potencijalne zloupotrebe trenutnog PKU u članu 29. u delu koji se odnosi na naknadu za medicinsko-tehnička pomagala i iznelo primer Jagodine gde je preko 30 aktivnih zahteva zbog kupovine naočara. Sindikati su saglasni da postoji mogućnost zloupotrebe u okviru ovog člana, ali i ističu da još uvek nije rešen problem, koji dugo godina delegiraju, a odnosi se na način obračuna plata zaposlenih prilikom godišnjeg odmora jer postoje nelogičnosti u načinu obračuna zarada u tom slučaju. Skrenuta je pažnja da Zakon o radu jasno propisuje način obračuna naknade tokom godišnjeg odmora i dogovoreno je da bilo koje promene u ovom pravcu moraju biti tema sa MINRZS nakon formiranja nove Vlade. U vezi sa izmenom člana 29 PKU, nakon diskusije i razmatranja više predloga formulacija datih od MP, dogovoreno je da će reprezentativni sindikati sagledati poslednji predlog upućen od strane pomoćnika ministra za srednje obrazovanje i izjasniti se o istom ili dati predlog formulacije koji će obezbediti da se odredba ne zloupotrebljava, ali i da zaposleni ne budu uskraćeni naknade.
Naime, čl. 114. Zakona o radu (“Sl. glasnik RS”, broj 24/2005, 61/2005, 54/2009, 32/2013, 75/2014, 13/2017-OUS, 113/2017 i 95/2018-aut.tumačenje) je propisana naknada zarade kada je zaposleni na godišnjem odmoru gde je predviđeno:
“Zaposleni ima pravo na naknadu zarade u visini prosečne zarade u prethodnih 12 meseci, u skladu sa opštim aktom i ugovorom o radu, za vreme odsustvovanja sa rada na dan praznika koji je neradni dan, godišnjeg odmora, plaćenog odsustva, vojne vežbe i odazivanja na poziv državnog organa.”
KRIVIČNI ZAKONIK
Kabinet predsednice Vlade informisao je članove RG da još uvek nemamo nacrt od Ministarstva pravde po pitanju odredbi koje se tiču zaposlenih u prosveti s obzirom da se Zakonik usaglašava sa Evropskom komisijom. Sindikati su skrenuli pažnju da je izmenama Pravilnika napad na zaposlenog treći nivo nasilja, što se smatra važnijom izmenom za komunikaciju u medijima od izmena koje su dobile pažnju u okviru Pravilnika o ocenjivanju.
USVOJENI PRAVILNICI IZ OBLASTI OBRAZOVANjA
Kritike na usvojene pravilnike su u visokoj meri dolazile iz nerazumevanja odredbi. U praksi se već pokazuje da se to nezadovoljstvo smanjuje. Indikativno je to da pomenute pravilnike komentarišu oni koji nisu prisustvovali sastancima (ne razumeju smisao predloženih i usvojenih odredbi) i oni čija to nije nadležnost. Dogovoreno je da se prati primena istih i da se ukoliko to bude potrebno reaguje na vreme.
INICIJALNO OBRAZOVANjE NASTAVNIKA
MP i Kabinet predsednice Vlade informisali su članove Radne grupe da je započet proces reforme celog „paketa“ promena koje se odnose na inicijalno obrazovanje nastavnika, podsticaje pri upisu učiteljskih i pedagoških smerova, preduslova za rad u školi (psihološka testiranja, stručnost). U narednom periodu će se održati sastanak sa dekanima fakulteta i reprezentativnim sindikatima, a na osnovu potpisane Platforme koji obrazuju nastavni kadar, a nakon čega će se sa članovima ove Radne grupe definisati naredni koraci.
Izvor: sajt Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije (www.unijasprs.org.rs)
Izvor: Izvod iz propisa preuzet je iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.