od 2010.

Rešavanje problema upravljanja otpadom

Ministarka zaštite životne sredine u Vladi Republike Srbije obišla je radove na izgradnji transfer-stanice, najvećeg ekološkog projekta u Smederevu, čijom će realizacijom biti sistemski rešen problem upravljanja otpadom.

Ministarka zaštite životne sredine je istakla da je veoma važno da se radovi na ovom kapitalnom projektu završe u što kraćem roku, i dodala da će izgradnja transfer-stanice u velikoj meri rešiti sistem upravljanja otpadom za sve seoske i gradske mesne zajednice.

Ona je navela da je na ovom mestu predviđena stanica za pretovar, reciklažno dvorište i linija za separaciju otpada, što će povećati stopu reciklaže i smanjiti količinu otpada koja završava na deponiji.

Prema njenim rečima, za građane je bitno da znaju da će otpad biti odvožen na regionalnu deponiju u Pančevu i to kroz industrijsku zonu, magistralnim putem, a ne kroz centar grada.

Takođe je istakla da je transfer-stanica preduslov za zatvaranje i sanaciju obližnje nesanitarne deponije, na koju se decenijama nepravilno odlaže otpad sa teritorije Smedereva i okoline.

Naime, Zakonom o upravljanju otpadom (“Sl. glasnik RS”, br. 36/2009, 88/2010, 14/2016, 95/2018-dr.zakon i 35/2023) je propisano da je transfer stanica mesto do kojeg se otpad doprema i privremeno skladišti radi razdvajanja ili pretovara pre transporta na tretman odnosno ponovno iskorišćenje ili odlaganje. Čl. 35. st. 1-5. ovog zakona je predviđeno:

Lice koje vrši sakupljanje, odnosno transport otpada sakuplja otpad od proizvođača ili vlasnika i/ili drugog držaoca i transportuje ga do postrojenja za upravljanje otpadom, odnosno do centra za sakupljanje, skladištenje, transfer stanice ili postrojenja za tretman odnosno ponovno iskorišćenje ili odlaganje.

Lice iz stava 1. ovog člana mora da ima zaključen ugovor sa operaterom za upravljanje otpadom kojim se uređuje način preuzimanja otpada, plaćanje preko bankovnog računa, kao i druga pitanja od značaja za preuzimanje otpada (vrste, količine, poreklo, klasifikacija otpada i dr.).

Nadležni organ preduzima odgovarajuće mere u skladu sa članom 3. i članom 6. stav 1. tačka 3) ovog zakona tako da podstakne:

1) odvojeno sakupljanje biootpada za potrebe kompostiranja i digestije;

2) tretman biootpada na takav način da obezbeđuje visok nivo zaštite životne sredine;

3) upotrebu materijala bezbednih za životnu sredinu proizvedenih iz biootpada.

Sakupljen mešoviti otpad može se prihvatiti kao reciklabilni materijal u postrojenju za upravljanje otpadom ako se ovi materijali u daljem procesu razdvajaju, u skladu sa standardima kvaliteta, odnosno reciklaže.

Otpad namenjen za skladištenje, tretman odnosno ponovno iskorišćenje ili odlaganje može biti transportovan do transfer stanice odakle se dalje transportuje do postrojenja za skladištenje, tretman odnosno ponovno iskorišćenje ili odlaganje.

Lokaciju za transfer stanicu određuje jedinica lokalne samouprave.”

Ona je ponovila da je izgradnja ove transfer-stanice najveći, ali svakako ne i jedini ekološki projekat koji se sprovodi u ovoj opštini.

Ulagali smo i u čišćenje divljih deponija, ali i u zamenu dotrajalih kotlova. Kroz prethodne javne konkurse, omogućili smo zamenu kotla na ugalj kotlom na gas u vrtiću „Diznilend” u naselju Senjak, koji greje više od 15.000 kvadrata, podsetila je ministarka i dodala da je time unapređen kvalitet vazduha u tom delu grada.

Kroz ovogodišnji konkurs dodelili smo sredstva i za zamenu kotla u Osnovnoj školi „Dositej Obradović”, što će unaprediti kvalitet života za približno 240 učenika, ali i za građane koji žive u tom delu Smedereva, navela je ministarka.

Izvor: sajt Vlade Republike Srbije (www.srbija.gov.rs)

Izvor: Izvod iz propisa preuzet je iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.

Najnoviji tekstovi