od 2010.

Saopštenje Fonda PIO povodom primedbi na rokove donošenja rešenja o novčanoj naknadi za pomoć i negu drugog lica

Prema navodima Fonda PIO:

Uz puno razumevanje roditelja dece sa teškoćama u razvoju, koja zbog zdravstvenog stanja koriste pravo na novčanu naknadu za pomoć i negu drugog lica, prinuđeni smo da reagujemo na orkestrirane prozivke upućene na račun Fonda PIO i direktora Fonda PIO preko društvenih mreža zbog rokova u kojima se donose rešenja o ovom pravu. Neosnovane pritužbe na Fond zbog dužeg čekanja na rešenja su loša namera ili potpuna neupućenost pojedinaca u delatnost i nadležnosti institucija.

Da odmah razjasnimo: Fond PIO ne prima zahteve i ne donosi rešenja o pravu na negu i pomoć drugih lica ukoliko ta lica, među kojima su i deca, nemaju staž osiguranja. Lekarske komisije Fonda PIO rade uslužna veštačenja po zahtevima koje nam prosleđuju centri za socijalni rad i Nalaz, ocena i mišljenje lekara se, po obavljenom veštačenju, odmah vraćaju centrima, kako bi doneli rešenje i, u slučaju ostvarenog prava, uveli lice u isplatu.

Svaki roditelj koji je ušao u postupak ostvarivanja prava za svoje dete dobro zna proceduru i nadležnosti, ali to, po svemu sudeći, ne umanjuje potrebu pojedinaca da pokrenu javnu hajku na što zvučnije ime. Da li iza toga stoji pokušaj da javnim pritiskom ostvare pravo koje im po zakonu ne pripada ili, što je izvesnije, iskoriste tuđu tešku situaciju kako bi postigli političke poene, ne želimo da utvrđujemo.

Ono s čim želimo da upoznamo javnost jesu činjenice da je veštačenje ozbiljan i vrlo odgovoran postupak koji, svakodnevno, sprovode stručna lica – lekari specijalisti Fonda PIO i prosečno godišnje se, u svim filijalama Fonda PIO, obavi 17.000 veštačenja za potrebe centara za socijalni rad.  Država intenzivno jača sistemske preduslove za podršku deci i porodici, tako što su uvedene retke bolesti u propise, aktivno se primenjuje finansijska podrška porodici s decom, roditeljima je omogućeno da ostvare pravo na posebnu negu deteta, roditeljski dodatak za rođenje deteta je povećan 11 puta u odnosu na 2012. godinu, sa tendencijom daljeg povećanja, mladim porodicama s decom date su mogućnosti povoljnije kupovine stana …

U ovim aktivnostima Fond PIO i direktor Fonda PIO učestviju ili direktno ili pružanjem pune podrške, negujući ideal porodice i dece kao najveće blagodeti društva, tako da je nekorektno, zlonamerno i besprizorno na ovu adresu upućivati zamerke i koristiti decu za neku ličnu dobit.

Pravo na novčanu naknadu za pomoć i negu drugog lica regulisano je odredbma člana 41a Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju (“Sl. glasnik RS”, br. 34/2003, 64/2004 – odluka USRS, 84/2004 – dr. zakon, 85/2005, 101/2005 – dr. zakon, 63/2006 – odluka USRS, 5/2009, 107/2009, 101/2010, 93/2012, 62/2013, 108/2013, 75/2014, 142/2014, 73/2018, 46/2019 – odluka US, 86/2019, 62/2021, 125/2022, 138/2022 i 76/2023)  , prema kojima:

Pravo na novčanu naknadu za pomoć i negu drugog lica, ima osiguranik i korisnik penzije, kome je zbog prirode i težine stanja povrede ili bolesti utvrđena potreba za pomoći i negom za obavljanje radnji radi zadovoljavanja osnovnih životnih potreba.

Potreba za pomoći i negom drugog lica postoji kod lica iz stava 1. ovog člana koje je nepokretno, ili koje zbog težine i prirode trajnih bolesti i bolesnog stanja nije sposobno da se samostalno kreće ni u okviru stana uz upotrebu odgovarajućih pomagala, niti da se samo hrani, svlači, oblači i da održava osnovnu ličnu higijenu, kod slepog lica koje je izgubilo osećaj svetlosti sa tačnom projekcijom i kod lica koje postiže vid sa korekcijom do 0,05.

Prema odredbi člana 95 istog Zakona:

Postupak za ostvarivanje prava na novčanu naknadu za telesno oštećenje i prava na novčanu naknadu za pomoć i negu drugog lica pokreće se na zahtev osiguranika odnosno korisnika prava, na osnovu medicinske dokumentacije.

Izvor: Sajt Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje (www.pio.rs).

Izvor: Izvod iz propisa preuzet je iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.

Najnoviji tekstovi