Ministar unutrašnjih poslova u Vladi Republike Srbije razgovarao je sa predsednikom Komisije za istraživanje ubistava novinara i članom radnih grupa za zaštitu i bezbednost novinara Veranom Matićem o značaju jačanja zajedničke saradnje u cilju efikasnijeg rešavanja slučajeva ugrožavanja bezbednosti novinara.
Na sastanku je ukazano na potrebu razvijanja mehanizma brzih odgovora u situacijama u kojima se novinari osećaju ugroženim, kao i rada na prevenciji i edukaciji novinara i predstavnika MUP-a u vezi sa pitanjima koja se odnose na bezbednost novinara.
Ministar je naglasio da Ministarstvo unutrašnjih poslova kontinuirano radi na očuvanju bezbednosti novinara, kao i da reaguje na svaku pretnju i ugrožavanje bezbednosti. Uvek su spremni za saradnju i otvoreni za sva pitanja u vezi sa bezbednošću novinara. Veoma je važno da se osećaju sigurno i bezbedno dok obavljaju svakodnevne novinarske zadatke. Ministarstvo unutrašnjih poslova daće snažan doprinos u radu Komisije za istraživanje ubistava novinara i policijski službenici će aktivno učestvovati u njenom radu.
Dosadašnja saradnja sa MUP-om, kroz Stalnu radnu grupu za bezbednost novinara, ocenjena je veoma dobrom.
On je naveo da je predstavnik Ministarstva unutrašnjih poslova u Stalnoj radnoj grupi dostupan novinarskim i medijskim udruženjima i njihovim kontakt tačkama za razmenu informacija o napadima na novinare.
Prema njegovim rečima, u prethodnih nekoliko dana primetan je porast nasilja nad novinarima i potrebna je adekvatna i harmonizovana reakcija nadležnih institucija i medijske zajednice u svakom pojedinačnom slučaju kako bi počinioci bili privedeni pravdi.
Svaki napad na novinara je napad na osnovne principe i vrednosti jednog demokratskog društva, rekao je on i dodao da je sa ministrom Gašićem razgovarao i o daljem radu Komisije za istraživanje ubistava novinara budući da su neki od njenih članova penzionisani.
Ugrožavanje sigurnosti kao krivično delo propisano je u članu 138 Krivičnog zakonika (“Sl. glasnik RS”, br. 85/2005, 88/2005 – ispr., 107/2005 – ispr., 72/2009, 111/2009, 121/2012, 104/2013, 108/2014, 94/2016 i 35/2019). Značaj ovog kriivčnog dela za novinare, odnosno za lica koje obavlja poslove od javnog značaja u oblasti informisanja je u tome što je ugrožavanje sigurnosti novinara propisano kao teži oblik ovog krivinog dela u trećem stavu člana 138 KZ. Samo krivično delo je definisano na sledeći način:
(1) Ko ugrozi sigurnost nekog lica pretnjom da će napasti na život ili telo tog lica ili njemu bliskog lica,
kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do jedne godine.
(2) Ko delo iz stava 1. ovog člana učini prema više lica ili ako je delo izazvalo uznemirenost građana ili druge teške posledice,
kazniće se zatvorom od tri meseca do tri godine.
(3)Ko delo iz stava 1. ovog člana učini prema predsedniku Republike, narodnom poslaniku, predsedniku Vlade, članovima Vlade, sudiji Ustavnog suda, sudiji, javnom tužiocu i zameniku javnog tužioca, advokatu, policijskom službeniku i licu koje obavlja poslove od javnog značaja u oblasti informisanja u vezi sa poslovima koje obavlja,
kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina.
Izvor: Sajt Vlade Republike Srbije (www.srbija.gov.rs).
Izvor: Izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.