Ministar za rad, zapošljavanje boračka i socijalna pitanja u Vladi Republike Srbije izjavio je da je Socijalno-ekonomski savet (SES) na sednici dao pozitivno mišljenje o Nacrtu zakona o bezbednosti i zdravlju na radu i najavio da će se taj dokument tokom ove nedelje naći pred Vladom, a zatim i pred poslanicma Skupštine Srbije.
Ministar je, nakon sednice Socijalno-ekonomskog saveta u Palati Srbija, kojoj je predsedavao, a u čijem su radu učestvovali premijerka , više ministara u Vladi, kao i predstavnici Saveza samostalnih sindikata Srbije, Udruženja granskih sindikata „Nezavisnost”, kao i Unije poslodavaca Srbije, istakao da Zakon o zaštiti na radu mora da se inovira zbog evropskih integracija.
Prema njegovoj oceni, Nacrt postavlja značajno više uslove koje poslodavci moraju da obezbede, zaposleni da ih se pridržavaju, a država da kontroliše da li se zakon sprovodi.
Ministar je naveo da strane firme i strani investitori kao jedan od osnovnih preduslova postavljaju visoke standarde u oblasti bezbednosti i zaštite zdravlja na radu, dodavši da će novi zakon uticati na poboljšanje uslova za rad, ali i na mogućnosti poboljšanja poslovanja.
On je poručio da je važno da se nakon usvajanja zakona efikasno izglasaju podzakonski akti koji će omogućiti primenu zakona, kao i to da u izradi tih akata budu uključeni svi socijalni partneri, odnosno sindikati.
Predsednica Ujedinjenog granskog sindikata Nezavisnost istakla je da će sindikati u budućim izmenama i dopunama zakona inistirati na što većoj afirmaciji odbora za zaštitu na radu.
Prenela je da je sugestija tog sindikata na sednici bila da takvi odbori budu obavezni u firmama sa više od 50 zaposlenih jer efikasan rad tih odbora spasava ljudske živote, objasnivši da se taj predlog u Nacrtu nije našao, ali da sindikat nije naišao na potpuno odbijanje, pa će biti predmet razgovora u budućim izmenama i dopunama.
Ona je navela da je druga sugestija na kojoj je sindikat insistirao uvođenje instituta koordinatora za bezbednost i zdravlje na radu na nacionalnom i regionalnom nivou, kako bi se pomoglo inspektorima rada.
Predsednik Unije poslodavaca istakao je da se dobar deo povreda na radu dešava zbog nemara zaposlenih, jer ljudi imaju otpor prema tome da sami sebe zaštite i nose zaštitnu opremu, dodavši da zbog toga poslodavci dobro prihvataju pooštravanje propisa kroz kazne i kontrole.
On je naglasio da neki poslodavci imaju ozbiljne finansijske poteškoće kako bi ispunili zakonske preduslove i dodao da se nada da će država imati razumevanja i ispunjavati svoje finansijske obaveze prema preduzećima.
Potpredsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije podsetio je na to da je mnogo poslodavaca do sada smatralo da je novac uložen u zaštitu na radu bačen, ocenivši i da su nova zakonska rešenja iskorak napred.
On je izrazio uverenje u to da ne bi bilo smrti radnika, pre svega na gradilištima, kada bi se eliminisao rad na crno i kada bi se poboljšala bezbednost na radu.
Prema važećim odredbama člana 5 i 6 Zakona o bezbednosti i zdravlju na radu (“Sl. glasnik RS”, br. 101/2005, 91/2015 i 113/2017 – dr. zakon):
Pravo na bezbednost i zdravlje na radu imaju:
1) zaposleni;
2) učenici i studenti kada se nalaze na obaveznom proizvodnom radu, profesionalnoj praksi ili praktičnoj nastavi (radionice, ekonomije, kabineti, laboratorije i dr.);
3) lica koja se nalaze na stručnom osposobljavanju, prekvalifikaciji ili dokvalifikaciji;
4) lica na profesionalnoj rehabilitaciji;
5) lica koja se nalaze na izdržavanju kazne zatvora dok rade u privrednoj jedinici zavoda za izvršenje kazne zatvora (radionice, gradilišta i sl.) i na drugom mestu rada;
6) lica na dobrovoljnim i javnim radovima organizovanim u opštem interesu, radnim akcijama i takmičenjima u vezi sa radom;
7) lica koja se zateknu u radnoj okolini radi obavljanja određenih poslova, ako je o njihovom prisustvu upoznat poslodavac.
Bezbednost i zdravlje na radu licima iz stava 1. tač. 1), 2) , 4) i 7) ovog člana obezbeđuje poslodavac, licima iz tačke 3) ovog člana obrazovna organizacija, licima iz tačke 5) ovog člana zavodi za izvršenje kazne zatvora, a licima iz tačke 6) ovog člana – organizator radova i takmičenja.
Posebna prava, obaveze i mere u vezi sa bezbednošću i zdravljem na radu mladih (naročito u vezi sa njihovim duhovnim i telesnim razvojem), žena koje rade na radnom mestu sa povećanim rizikom koji bi mogao da im ugrozi ostvarivanje materinstva, osoba sa invaliditetom i profesionalno obolelih – uređuju se ovim i drugim zakonom, drugim propisima, kolektivnim ugovorom, opštim aktom poslodavca i ugovorom o radu.
Preventivne mere u vezi sa bezbednošću i zdravljem na radu mladih, zaposlene žene za vreme trudnoće i zaposlene koja doji dete sporazumno propisuju ministar nadležan za rad i ministar nadležan za zdravlje.
Izvor: Sajt Vlade Republike Srbije (www.srbija.gov.rs)
Izvor: Izvod iz propisa je preuzet iz programa „Propis Soft“ – Redakcija Profi Sistem Com.