Imajući u vidu trenutnu situaciju na teritoriji glavnog grada u vezi masovnog razrešenja pojedinih članova školskih odbora ustanova obrazovanja i vaspitanja, a koju prenose domaći mediji, na ovom mestu osvrnućemo se na strukturu školskog odbora, njegova ovlašćenja, način predlaganja članova, imenovanje i osnove za razrešenje.
Šta je školski odbor?
Ustanova obrazovanja i vaspitanja (u daljem tekstu ustanova) ima organe upravljanja, rukovođenja, stručne i savetodavne organe, u skladu sa ovim zakonom, osnivačkim aktom i opštim aktom.
Organ upravljanja u predškolskoj ustanovi jeste upravni odbor.
Organ upravljanja u školi jeste školski odbor.
Sastav i imenovanje
Sastav i imenovanje organa upravljanja regulisani su istoimenim čl. 116. Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja („Sl. glasnik RS“, br. 88/2017, 27/2018-dr.zakoni, 10/2019, 6/2020, 129/2021, 92/2023 i 19/2025)
Organ upravljanja ima devet članova uključujući i predsednika.
Organ upravljanja čine po tri predstavnika iz reda zaposlenih u ustanovi, roditelja, odnosno drugih zakonskih zastupnika i tri predstavnika na predlog jedinice lokalne samouprave.
Školski odbor osnovne škole za obrazovanje odraslih ima sedam članova, uključujući i predsednika, od kojih četiri iz reda zaposlenih i tri predstavnika na predlog jedinice lokalne samouprave.
U školski odbor srednje stručne škole skupština jedinice lokalne samouprave imenuje tri predstavnika: privredne komore, zanatlija, udruženja poslodavaca, nacionalne organizacije za zapošljavanje, sindikata i drugih zainteresovanih za rad škole (u daljem tekstu: socijalni partneri) iz područja rada škole.
Ko ih predlaže, imenuje i razrešava?
Članove organa upravljanja ustanove imenuje i razrešava skupština jedinice lokalne samouprave, a predsednika biraju članovi većinom glasova od ukupnog broja članova organa upravljanja.
Skupština jedinice lokalne samouprave donosi rešenje o imenovanju organa upravljanja.
Rešenje o imenovanju, odnosno razrešenju organa upravljanja konačno je u upravnom postupku.
Članove organa upravljanja iz reda zaposlenih predlaže vaspitno-obrazovno, odnosno nastavničko veće, za školu sa domom – nastavničko i pedagoško veće, na zajedničkoj sednici, a iz reda roditelja – savet roditelja, tajnim izjašnjavanjem.
U ustanovi u kojoj se obrazovno-vaspitni rad izvodi i na jeziku nacionalne manjine članovi organa upravljanja – predstavnici jedinice lokalne samouprave imenuju se uz pribavljeno mišljenje odgovarajućeg nacionalnog saveta nacionalne manjine. Ukoliko nacionalni savet nacionalne manjine ne dostavi mišljenje u roku od 30 dana od prijema zahteva, smatra se da je mišljenje dato.
U ustanovi u kojoj se u svim ili većini odeljenja obrazovno-vaspitni rad izvodi na jeziku nacionalne manjine, nacionalni savet nacionalne manjine predlaže tri predstavnika jedinice lokalne samouprave u organ upravljanja.
Članove školskog odbora za Srednju školu za potrebe unutrašnjih poslova imenuje i razrešava Vlada, po tri iz reda zaposlenih, roditelja učenika i pripadnika ministarstva nadležnog za unutrašnje poslove, a predsednika biraju članovi većinom glasova od ukupnog broja članova školskog odbora.
Ko ne može da bude predloženo ni imenovano lice za člana školskog odbora?
Za člana organa upravljanja ne može da bude predloženo ni imenovano lice:
1) koje je pravnosnažnom presudom osuđeno za krivično delo za koje je izrečena bezuslovna kazna zatvora u trajanju od najmanje tri meseca ili koje je pravnosnažno osuđeno za krivično delo: nasilje u porodici, oduzimanje maloletnog lica, zapuštanje i zlostavljanje maloletnog lica ili rodoskvrnuće; za krivična dela primanje ili davanje mita; za krivično delo iz grupe krivičnih dela protiv polne slobode, protiv pravnog saobraćaja i protiv čovečnosti i drugih dobara zaštićenih međunarodnim pravom, bez obzira na izrečenu krivičnu sankciju, ni lice za koje je, u skladu sa zakonom, utvrđeno diskriminatorno ponašanje;
2) koje bi moglo da zastupa interese više struktura (roditelja, odnosno drugih zakonskih zastupnika, zaposlenih u ustanovi, predstavnika jedinice lokalne samouprave), osim članova sindikata;
3) čiji su poslovi, dužnost ili funkcija nespojivi sa obavljanjem poslova u organu upravljanja u skladu sa zakonom kojim se uređuje sprečavanje sukoba interesa pri vršenju javnih funkcija;
4) koje je već imenovano za člana organa upravljanja druge ustanove;
5) koje je izabrano za direktora druge ustanove;
6) koje obavlja poslove sekretara ili pomoćnika direktora te ustanove;
7) u drugim slučajevima, utvrđenim zakonom.
Ako ovlašćeni predlagač ne sprovede postupak u skladu sa ovim zakonom ili predloži kandidata suprotno odredbama ovog zakona, skupština jedinice lokalne samouprave određuje rok za usklađivanje sa ovim zakonom.
Ako ovlašćeni predlagač ni u datom roku ne postupi u skladu sa ovim zakonom, skupština jedinice lokalne samouprave imenovaće članove organa upravljanja bez predloga ovlašćenog predlagača.
Ukoliko je predlog ovlašćenih predlagača za člana organa upravljanja iz reda zaposlenih u ustanovi i roditelja sproveden u skladu sa zakonom, skupština jedinice lokalne samouprave dužna je da usvoji njihov predlog.
Pod kojim uslovima se član školskog odbora razrešava dužnosti?
Ovo pitanje regulisano j ečl. 117. stav 3 Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja.
Skupština jedinice lokalne samouprave razrešiće, pre isteka mandata, pojedine članove, uključujući i predsednika ili organ upravljanja ustanove, na lični zahtev člana, kao i u slučaju da:
1) organ upravljanja donosi nezakonite odluke ili ne donosi odluke koje je na osnovu zakona i statuta dužan da donosi;
2) član organa upravljanja neopravdanim odsustvovanjima ili nesavesnim radom onemogućava rad organa upravljanja;
3) u postupku preispitivanja akta o imenovanju utvrdi nepravilnosti;
4) skupština jedinice lokalne samouprave pokrene inicijativu za razrešenje člana organa upravljanja imenovanog na njen predlog;
5) savet roditelja pokrene inicijativu za razrešenje člana organa upravljanja imenovanog na njegov predlog;
6) vaspitno-obrazovno, odnosno nastavničko i pedagoško veće pokrene inicijativu za razrešenje člana organa upravljanja imenovanog na njegov predlog;
7) nastupi uslov iz člana 116. stav 10. ovog zakona.
Stavovima 4-7 istog člana je dalje propisano:
“Ispunjenost uslova iz stava 3. tač. 1)-3) i 7) ovog člana, utvrđuje prosvetni inspektor o čemu obaveštava nadležni organ jedinice lokalne samouprave.
Izborni period novoimenovanog pojedinog člana organa upravljanja traje do isteka mandata organa upravljanja.
Kada Ministarstvo utvrdi nepravilnosti u postupku imenovanja, odnosno razrešenja organa upravljanja, skupština jedinice lokalne samouprave dužna je da odmah, a najkasnije u roku od 15 dana od dana dostavljanja akta kojim se nalaže mera, otkloni utvrđene nepravilnosti.
Ako skupština jedinice lokalne samouprave ne pokrene postupak za preispitivanje akta o imenovanju, odnosno razrešenju organa upravljanja i ne usaglasi ga sa ovim zakonom, u roku iz stava 6. ovog člana, ministar razrešava postojeći i imenuje privremeni organ upravljanja ustanove najkasnije u roku od 15 dana.”
Koje su nadležnosti školskog odbora?
Organ upravljanja ustanove:
1) donosi statut, pravila ponašanja u ustanovi i druge opšte akte i daje saglasnost na akt o organizaciji i sistematizaciji poslova;
2) donosi predškolski, školski, odnosno vaspitni program (u daljem tekstu: program obrazovanja i vaspitanja), razvojni plan, godišnji plan rada, usvaja izveštaje o njihovom ostvarivanju, vrednovanju i samovrednovanju;
3) utvrđuje predlog finansijskog plana za pripremu budžeta Republike Srbije;
4) donosi finansijski plan ustanove, u skladu sa zakonom;
5) usvaja izveštaj o poslovanju, godišnji obračun i izveštaj o izvođenju ekskurzija, odnosno nastave u prirodi;
6) raspisuje konkurs za izbor direktora ustanove;
7) daje mišljenje i predlaže ministru izbor direktora ustanove;
8) zaključuje sa direktorom ustanove ugovor iz člana 124. stav 1. ovog zakona;
9) odlučuje o pravima, obavezama i odgovornostima direktora ustanove;
9a) obrazuje komisiju za vođenje disciplinskog postupka protiv direktora i donosi odluku o odgovornosti direktora za težu povredu radne obaveze ili povredu zabrane iz člana 110-113. ovog zakona;
10) donosi odluku o proširenju delatnosti ustanove;
11) razmatra poštovanje opštih principa, ostvarivanje ciljeva obrazovanja i vaspitanja i standarda obrazovnih postignuća i preduzima mere za poboljšanje uslova rada i ostvarivanje obrazovno-vaspitnog rada;
12) donosi plan stručnog usavršavanja zaposlenih i usvaja izveštaj o njegovom ostvarivanju;
13) odlučuje po žalbi na rešenje direktora;
14) obavlja i druge poslove u skladu sa zakonom, aktom o osnivanju i statutom.
Način rada školskog odbora
Organ upravljanja donosi odluke većinom glasova ukupnog broja članova.
Sednicama organa upravljanja prisustvuje i učestvuje u njihovom radu predstavnik sindikata u ustanovi, bez prava odlučivanja.
Sednicama školskog odbora prisustvuju i učestvuju u njihovom radu dva predstavnika učeničkog parlamenta, bez prava odlučivanja.
Za obavljanje poslova iz svoje nadležnosti organ upravljanja odgovara organu koji ga imenuje i osnivaču.
Umesto zaključka
Značaj i nadležnosti školskog odbora za funkcionisanje ustanove, nadzor nad radom direktora, kao i ostvarivanje prava, obaveza i odgovornosti zaposlenih, jasno su definisani važećim propisima. Međutim, ukoliko je ministarstvo ovlašćeno da postavlja direktora škole, postavlja se pitanje ko i na koji način zaista može obavljati nezavisan nadzor nad njegovim radom, posebno kada se uzme u obzir mogućnost izbora članova odbora na osnovu podobnosti i lojalnosti. S tim u vezi, ostaje neizvesno kakav će biti stvarni domet žalbe zaposlenih upućene školskom odboru povodom odluka direktora.
Podaci o masovnom razrešenju članova određenih školskih odbora, dostupni u medijima, ne pružaju jasan uvid u konkretne razloge razrešenja svakog pojedinačnog člana, niti je poznato ko je i na koji način ekspresno predložio nove članove na ta upražnjena mesta. Kako je rešenje o imenovanju, odnosno razrešenju, konačno u upravnom postupku, pokretanje upravnog spora ostaje jedino raspoloživo pravno sredstvo.
Izvor: Izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.